Повна версія

Головна arrow Медицина arrow Фармакологія

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Антиангінальні засоби. Засоби, які застосовують для лікування інфаркту міокарда

Медичні терміни: ішемічна хвороба серця, стенокардія, інфаркт міокарда.

Антиангінальні засоби — препарати, які застосовують для лікування ішемічної хвороби серця.

Ішемічна хвороба серця (недостатність коронарного кровообігу) розвивається в результаті невідповідності між потребою серця у кисні та його кровопостачанням. Це відбувається при патологічних змінах у вінцевих судинах (спазми, атеросклеротичні бляшки) та посиленій роботі серця. Одними з форм ішемічної хвороби серця є стенокардія та інфаркт міокарда. Напад стенокардії (серцевий напад) проявляється сильним болем за грудиною, який може іррадіювати в ліву руку, шию, лопатку. Якщо больовий напад триває понад 30 хв, то такий стан вважається першою ознакою гострого інфаркту міокарда.

Засоби, які застосовують при ішемічній хворобі серця (антиангінальні препарати), збільшують кровопостачання серця (розширюють судини), зменшують роботу серця та його потребу в кисні.

Класифікація антиангінальних препаратів

Засоби, що зменшують потребу міокарда в кисні

Засоби, що збільшують надходження кисню до міокарда

Засоби, що поліпшують метаболізм міокарда

1. Нітрити і нітрати Нітрогліцерин Сустак (нітрет, сустоніт, тринітролонг, депоніт, нітро, мінітранс, нітромінт, нітрогранулонг) Ериніт (диклоран, пентаеритритилу тетранітрат)

  • 1. Вазодилататори
  • (коронаророзширюеальні

засоби)

Карбокромен (інтенкор-дин, інтенсаїн) Молсидомин (корватон) Дипіридамол (курантил)

Аденозин (АТФ-лонг,

натрію аденозинтрифос-

фат, аденокор)

Рибоксин

Вітаміни

Предуктал

Ізосорбід у динітрат

(ізомак, кардоніт, нітросор-біт, іаокет, ізолонг, ізосорб, кардикет, кордил, седокард, сорбоніт) Ізосорбіду мононітрат (мовосан, олікард, кардикс моно, монолонг, мононітросид, монотрат, пентакард, плодин)

2. Міотропні спазмолітики

Папаверину гідрохлорид

Дротаверин (но-шпа)

3. Коронаророзширюеальні засоби рефлекторної дії Валідол

2. Антагоністи кальцію Вераламіл (фіноптин, ізоптин, ацупамил, лекоптин, фалікард, фламон) Амлодипін (норвакс, ста мло)

Ніфедилш (коринфар, адалат, кордипін, никардія, ніфекард, ніфесан, споніф)

3.р-Блокатори Атенолол (атенова, атеносан, ормідол,

тенолол, унілок, принорм) Талінолол (корданум) Пропранолол (анаприлін, обзидан,індерал) Небіволол (небілет) Окспренолол (тразикор) Піндолол (віскен) Сота лол (гілукор, дароб) Метопролол (вазокардин, егілок, беталок, корвітол, лопресор)

Нітрати і нітрити

Нітрогліцерин — високоактивний антиангінальний препарат, який розширює коронарні судини серця та усуває коронароспазм за рахунок:

* стимуляції утворення у стінці судин азоту оксиду (N0) внаслідок перетворення нітратів у нітрити, який є ендотеліальним фактором релаксації (розслаблення) непосмугованих м'язів судин;

* стимуляції утворення простацикліну в стінці судин;

* рефлекторного клофеліноподібного механізму;

* зменшення навантаження на серце та його потреби в кисні;

* розширення судин мозку, черевної порожнини, виявлення спазмолітичної дії на м'язи жовчних і сечових шляхів, матки, бронхів.

Нітрогліцерин призначають під язик (сублінгвально). Дія проявляється через 2-3 хв і триває до 30 хв.

Показання до застосування: серцевий напад (купірування нападу стенокардії), інфаркт міокарда. В екстрених випадках застосовують 1 % розчин нітрогліцерину в ампулах, який вводять внутрішньовенно у формі 0,01 % розчину при інфаркті міокарда, гострій серцевій недостатності тощо.

Побічні ефекти: головний біль, запаморочення, зниження АТ (при передозуванні — судинний колапс), толерантність, звикання.

До препаратів нітрогліцерину подовженої дії належать тринітролонг, сустак, нітронг, ізосорбіду моно- і динітрат, ериніт, нітросорбід, які застосовують в основному з метою запобігання (профілактики, лікування) стенокардії.

Тринітролонг випускається у вигляді полімерних плівок, що прикріплюють до ясен шляхом натискання. Дія проявляється через 2-3 хв і триває до 5 год. Застосовують для лікування всіх видів стенокардії (профілактика і купірування нападу).

Сустак — мікрокапсульована лікарська форма нітрогліцерину подовженої дії. Випускається в таблетках у двох формах — сустак-міте і сустак-форте, які різняться дозою нітрогліцерину. Початок дії — через 0,5-1 год, тривалість — до 5 год. Призначають всередину для лікування пацієнтів зі стенокардією, ішемічною хворобою серця, набряком легень та ін.

Побічні ефекти: подібні до таких нітрогліцерину.

Бриніт був першим нітратом тривалої дії, який почали застосовувати в медичній практиці. Зараз застосовують ізосорбіду моно-нітрат та динітрат.

Ізосорбіду динітрат (ізо-мак, кардоніт, ізокет, ізолонг, ізосорб, кардикет, кордил, нітросорбід, седокард, сорбоніт) — антиангінальний засіб подовженої (пролонгованої) дії з переважним впливом на венозні судини.

Швидко всмоктується при прийомі всередину та утворює метаболіти подовженої дії. Перерва між прийомами препарату повинна становити 12 год і більше, його вживають після їди не розжовуючи.

Показання до застосування: попередження нападів стенокардії (лікування), тривала терапія пацієнтів з ішемічною хворобою серця.

Побічні ефекти: виникають на початку лікування та залежать від дози (головний біль, гіперемія обличчя, тахікардія, ортостатичні реакції, нудота, блювання тощо).

 
<<   ЗМІСТ   >>