Повна версія

Головна arrow Медицина arrow Фармакологія

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Засоби, що знижують згортання крові

Антикоагулянти — засоби, які знижують згортання крові, запобігають тромбоутворенню.

Гепарин — антикоагулянт прямої дії, запобігає утворенню факторів згортання крові. Після введення гепарину пригнічення згортання крові настає негайно і продовжується протягом 2-3 год (при підшкірному введенні — до б год).

Показання до застосування: для запобігання і обмеження тромбоутворення при інфарктах міокарда, тромбозах, емболіях, переливанні крові, операціях на серці і судинах тощо.

Побічні ефекти: алергійні реакції, ціаноз, головний біль, рідко — гематурія та крововиливи, серцево-судинна недостатність.

Класифікація препаратів, що знижують згортання крові

Антикоагулянти

Фібринолітичні засоби

Антиагрегантн

1. Прямої дії Гепарин

Далтепарин (фрагмін) Еноксапарин (клексан) Надропарин (фраксипарин) Ревіпарин (кліварин) Тропарин Беміпарин (цибор)

2. Непрямої дії (антагоністи вітаміну К) Феніндіон (фенілін) Варфарин (фарин) Аценокумарол (синкумар) Пелеатан Неодикумария

Стрептокіназа (кабікіназа, авелізин, стрептаза) Альтеплаза (актилізе) Фібринолізин (плазмін)

Кислота ацетилсаліцилова (кардіомагніл, аспекард, аспірин кардіо, полокард, екорин)

Дипіридамол (куран-тил, персантин, тромбоніл) Тиклід (тиклопідин, аклотин, іпатон) Ібупрофен

Далтепарин (фрагмін) — антикоагулянт прямої дії, низькомолекулярний гепарин, виділений зі слизової оболонки тонкої кишки свині. Біодостулність становить до 90 %, діє протягом 2 год.

Показання до застосування: профілактика тромбоемболічних ускладнень при тривалому проведенні гемодіалізу чи гемофільтрації у хворих з гострою та хронічною нирковою недостатністю, гострий тромбоз глибоких вен, тромбоемболія легеневої артерії тощо.

Побічні ефекти: тромбоцитопенія, кровотечі, алергійні реакції, рідко — алопеція (облисіння), некроз шкіри.

Феніндіон (фенілін) — антикоагулянт непрямої дії, антагоніст вітаміну К; порушує біосинтез факторів згортання крові в печінці. Дія препарату розвивається повільно, початок дії спостерігається через 8-10 год, максимум дії — через 24-30 год, тривалість — до 48 год.

Показання до застосування: для профілактики розвитку та лікування хворих з тромбозом, емболією, тромбофлебітом, інсультом, інфарктом міокарда, серцевою недостатністю.

Побічні ефекти: кровотечі, нудота, блювання, шкірний висип, гепатит, забарвлення шкіри на долонях у помаранчевий колір, сечі — у рожевий.

Стрептоліаза (стрептокіназа, кабікіназа, авелізин) — фібринолітичний препарат, фермент, що отримують із культури гемолітичного стрептокока. Стимулює утворення натурального фібринолізин у. Як і препарат фібринолізин, він має властивість розсмоктувати свіжий тромб.

Показання до застосування: проведення термінової терапії у хворих з тромбозом вен та артерій, ранньою стадією інфаркту міокарда, тромбоемболією легеневої артерії.

Побічні ефекти: алергійні реакції, підвищення температури тіла тощо.

Кислота ацетилсаліцилова — ненаркотичний анальгетик, що має властивість гальмувати початкову фазу тромбоутворення (синтез тромбоксану А2). Ця дія проявляється лише в разі вживання препарату у невисоких дозах (0,08-0,3 г) протягом тривалого часу.

Показання до застосування: для профілактики тромбоутворення у пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями, тромбозом судин сітківки, порушенням мозкового кровообігу.

Плазмозамінники та засоби для парентерального харчування

Плазмозамінники — рідини, які використовують для тимчасової заміни плазми крові в разі крововтрати, шоку, розладів мікроциркуляції, інтоксикації та інших процесів, зумовлених порушенням гемодинаміки.

Класифікація плазмозамінників

Кровозамінники та білкові фракції плазми крові

Розчини для парентерального харчування

Розчини електролітів

Альбумін Церулоплазмін Декстран (реополіглюкін) Гелофузин

Хаесстерил (рефортан) Неогемодез

Аміновеноз (дипептивен)

Інтраліпід (ліпофундин)

Глюкоза

Інфезол

Амінокровин

Аміноплазмаль

Ізотонічний розчин натрію хлориду Ізотонічний багатоелект-ролітний розчин Йоностерил Розчин Рінгера з лактатом

Ацесоль

Дисоль

Трисоль

Розчин Рінгера — Локка

 
<<   ЗМІСТ   >>