Повна версія

Головна arrow Медицина arrow Фармакологія

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Лікарські засоби неспецифічної стимулювальної терапії. Протиалергійні та протизапальні засоби

Біогенні стимулятори

Біогенні стимулятори — препарати природного походження, які покращують клітинний обмін, живлення, регенерацію тканин.

Назву "біогенні стимулятори" академік В.П. Філатов запропонував для зазначення речовин тваринного та рослинного походження, які здатні стимулювати метаболізм (обмін речовин), імунітет і прискорювати регенерацію (відновлення).

Алое екстракт рідкий — біогенний стимулятор рослинного походження в ампулах, який покращує трофіку та регенерацію тканин.

Показання до застосування: захворювання очей — прогресуюча міопія, блефарит, кон'юнктивіт, кератит, ірит, помутніння скловидного тіла; пептична виразка; бронхіальна астма тощо.

Побічні ефекти: алергійні реакції.

Протипоказання: тяжкі серцево-судинні хвороби, артеріальна гіпертензія, гострі кишкові розлади, порушення функції нирок.

ФіБС — біогенний стимулятор в ампулах, який отримують із відгону лиманного бруду (багнюки, грязі). Назва препарату походить від початкових літер прізвищ авторів препарату — академіка В.П. Філатова, В.А. Вівер та В.В. Скородинської. Він містить коричну кислоту та кумарин, які покращують живлення тканин та клітинний обмін.

Показання до застосування: захворювання очей — помутніння скловидного тіла, кератит, кон'юнктивіт, блефарит, міопічний хоріоретиніт; артрит, радикуліт, міалгія.

Протипоказання: такі самі, як і в екстракту алое.

Апілак — біогенний стимулятор у вигляді сухого натурального маточного молочка бджіл, що входить до складу таблеток, свічок та мазі.

Показання до застосування: гіпотрофія та анорексія у дітей грудного та раннього віку, артеріальна гіпотензія, розлади травлення у пацієнтів, які одужують після тяжких хвороб, невротичні розлади та ін.

Протипоказання: хвороба Аддісона, ідіосинкразія до препарату.

Апізартрон — біогенний стимулятор у формі мазі, що містить бджолину отруту.

Плазмол — біогенний стимулятор, який отримують із крові людини. Містить розчинні у воді біостимулятори.

Показання до застосування: як десенсибілізувальний та знеболювальний засіб при хворобах периферичної нервової системи та м'язів, що супроводжуються болем (невралгія, неврит, радикуліт та ін.), пептична виразка, бронхіальна астма, хронічні запальні процеси та ревматизм.

Протипоказання: туберкульоз, гострий ендоміокардит, серцева декомпенсація.

Як правило, курс лікування становить 10 ін'єкцій підшкірно.

Ферментні засоби

Ферменти — високомолекулярні білки, які виконують в організмі роль біологічних каталізаторів у реакціях обміну речовин.

Лідаза (адилаза, гіалаза, інвазин, відаза) — препарат, що містить фермент гіалуронідазу, яка деполімеризує гіалуронову кислоту, зменшує в'язкість, збільшує проникність судин та полегшує рух рідин у міжтканинному просторі. Початок дії спостерігається через 1-2 год, період напіввиведення з організму становить 20-24 год.

Показання до застосування: контрактури суглобів, рубці після опіків і операцій, для більш тонкого рубцювання уражених ділянок, прискорення всмоктування ліків, що вводять підшкірно та внутрішньом'язово, гематоми тощо.

Побічні ефекти: алергійні реакції.

Трипсин кристалічний — протеолітичний фермент, який отримують із підшлункових залоз великої рогатої худоби, виявляє виражену протизапальну та протинабрякову дію, розщеплює некротизовані тканини, зменшує в'язкість секретів, випотів, згустків крові. На здорові тканини не впливає, оскільки там є специфічний інгібітор ферменту.

Показання до застосування: як допоміжний засіб для видалення в'язкого секрету та випоту при запальних захворюваннях дихальних шляхів (інгаляційно), місцево — при опіках, пролежнях, гнійних ранах, внутрішньом'язово — як протизапальний засіб тощо.

Побічні ефекти: біль та гіперемія у місці ін'єкції.

 
<<   ЗМІСТ   >>