Повна версія

Головна arrow Культурологія arrow Світ фразеологізмів

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Глибини дивного слова

Етимологія і семантика фразеологізмів

Або все, або нічого

Автор цього вислову — римський імператор Калігула (12— 41 н. е.). Він витрачав великі кошти з державної скарбниці на своє утримання. Коли Калігулі дорікнули цим, егоїстичний імператор відповів: "Жити потрібно або в усьому собі відмовляючи, або як Цезар" (Цезар — видатний політичний діяч Давнього Риму (100—44 до н. е.), який керувався принципом "Прийшов, побачив, переміг").

Нині фразеологізм "або все, або нічого" вживають, коли потрібно висловити рішучість, готовність домогтися всього бажаного ціною неймовірних зусиль, будь-яких жертв чи навіть життя.

Авгієві стайні

У Давній Греції жив цар Авгій, який дуже любив коней. У своїх стайнях він тримав їх понад три тисячі. Та ці стайні майже тридцять років ніхто не вичищав, і вони під саму стелю заросли гноєм. На щастя, до Авгія на службу прийшов легендарний герой Геракл (у римлян — Геркулес). Лише йому під силу було вичистити стайні. Однак Геракл був не тільки дужим, а й розумним: він пустив річку через ворота стаєнь, і бурхливий потік вимив звідти весь бруд.

Фразеологізм "авгієві стайні" вживають, коли хочуть сказати про надзвичайну запущеність, бруд, безлад.

А все-таки вона крутиться

Понад чотириста років тому італійський астроном Галілео Галі-лей (1564—1642) довів правильність твердження Миколи Коперника (1473—1543) про те, що Земля рухається навколо

Сонця, За цю ідею інквізитори (церковні вистежувачі) схопили його і на суді під страхом смерті змусили відректися від неї. Та, вийшовши із судової зали, за народними переказами, Галілей вигукнув: "А все-таки вона крутиться!".

Нині цей вислів уживають, коли йдеться про стійкість, рішучість, упевненість у своїй правоті.

Альма-матер

У буквальному перекладі з латини вислів "альма-матер" означає "мати-годувальниця". Так у середньовіччі студенти називали свій навчальний заклад. У ширшому значенні — це місце, де здобувають освіту, виховання.

Альфа й омега

Вислів має біблійне походження. В одному з текстів Бог каже: "Я е альфа й омега, початок і кінець".

Альфа — перша, а омега — остання буква грецького алфавіту. Тому цей фразеологізм означає початок і кінець; сутність, основу, найголовніше.

Альфонс

Походження вислову сягає корінням творчості Олександра Дюмасина (1824—1895). Ім'я головного персонажа комедії "Мосьє Альфонс" стало загальним означенням коханця, якого утримує коханка.

Антей

Фразеологізмом стало ім'я персонажа давньогрецької міфології Антея — сина Посейдона (бога моря) та Геї (богині землі). Надзвичайної сили йому надавала земля-мати, стоячи на якій він перемагав усіх ворогів. Проте Геракл здолав Антея, піднявши його в повітря і не даючи змоги торкатися до землі. Антеями називають осіб, які мають незвичайну фізичну силу, дуже люблять рідну землю та людей, з якими живуть на цій землі.

Аполлон

Давньогрецький бог Аполлон мав надзвичайну вроду, витончений смак і був покровителем сонця, мистецтв і юності. Нині його ім'ям називають красивих молодих чоловіків.

Аристократ духу

Вираз належить німецькому письменнику Генріху Стеффенсу, який жив наприкінці XVII — на початку XIX ст. Так він називав прихильників вождя німецького романтизму Августа-Вільгельма Шлегеля. Пізніше цей вислів уживали стосовно людей, яких вважали вищими за культурним розвитком від інших. Нині аристократами духу (інколи іронічно) називають високоінтелектуальних і культурних особистостей.

Аріаднина нитка. Нитка Аріадни

Згідно з давньогрецьким міфом, у лабіринті на острові Крит жила жорстока потвора — Мінотавр — з тілом людини і головою бика. Кожні дев'ять років жителі Афін віддавали йому в жертву сім юнаків і сім дівчат. Відважний Тезей був у числі чотирнадцяти нещасних. Дочка критського царя Аріадна вподобала його і потай дала йому клубок ниток та гострий меч. Тезей прив'язав кінець рятувальної нитки біля входу в лабіринт і, розмотуючи клубок, пішов заплутаними ходами. Перемігши Мінотавра, він за допомогою чудової Аріадниної нитки знайшов шлях і вивів приречених.

У переносному значенні "нитка Аріадни" означає дороговказ, провідну нитку, порятунок.

 
<<   ЗМІСТ   >>