Повна версія

Головна arrow Культурологія arrow Світ фразеологізмів

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Вольному воля

Декілька століть тому удільні князі писали у своїх договорах один одному: "А боярам, і дітям боярським, і слугам, і селянам вольному воля...". У такий спосіб вони стверджували волю як право, привілей, що передбачав свободу дій та вчинків, можливість жити на землі, доки живеться, і піти, коли захочеться. Користувалися цією свободою тільки вільні люди: діти при батьках, брати при братах, небожі при дядьках та ін. Кріпаки, які належали панам, могли бути продані, убиті без суду й слідства, вигнані, тобто волі не мали.

Нині фразеологізм "вольному воля" вживають у прямому значенні: як хочеш, так і дій.

В ореолі слави

У перекладі з латини слово "ореол" означає "позолочений". Так називають золоті диски, які зображують довкола голів святих у християнському та буддійському релігійному мистецтві. У переносному значенні фразеологізм "в ореолі слави" означає атмосферу слави, успіху, пошани навколо когось.

Восьме чудо світу

У давньому світі число "сім" вважали священним. Це пов'язано з тим, що здавна людям було відомо сім небесних тіл (Сонце, Місяць і п'ять планет). Знали вони і про сім чудес світу: єгипетські піраміди, сади Семіраміди, мавзолей у Галікарнасі, храм богині Артеміди в Ефесі, Колос Родоський (глиняна статуя бога сонця), статуя бога Зевса, маяк на острові Фарос. Ці архітектурні споруди вважали чудесами через їхню велич, масштабність і мистецьку цінність. Тепер, коли хочуть щось звеличити, вирізнити з-поміж інших, його називають восьмим чудом світу.

Воювати з вітряками

Походження фразеологізму пов'язане з безсмертним твором іспанського письменника Мігеля Сервантеса "Дон Кіхот". Головний герой, підстаркуватий дворянин, начитавшись старовинних романів, уявив себе мандрівним рицарем. В одній із подорожей він побачив вітряки, яких прийняв за велетнів, і почав із ними битися. Його двобій був справою марною і безглуздою. Вислів "воювати з вітряками" вживають у значенні: безрезультатно боротися з перешкодами, займатися безнадійною справою.

Всевидюще око

У міфологіях багатьох народів світу верховний Бог представлений у людській подобі і символізує собою грозове небо, з висоти якого Сонце, ніби велетенське всесвітнє Око, оглядає землю. За стародавніми українськими легендами, Божественне Око прилетіло з далекого Старого світу, щоб створити Новий світ. Одного разу воно своєю всевишньою силою пронизало могутній хаос і пустило сльозу. Із неї народився першоптах Сокіл. Священний дух першоптаха зародив свідомість та буття. Потім Сокіл зніс золоте яйце, із якого постав блаженний вирій-рій, а з нього — весь білий світ. Про першоптаха — Бога-Творця як духовне єство, з чиїх сліз зродився світ, є багато згадок у дохристиянських колядках.

У сучасному розумінні "всевидюще око" — це здатність усе помічати, бачити, про все швидко дізнаватися.

Всесвітній потоп

За Біблією, Бог, розгнівавшись на людей за їхні великі гріхи, вирішив знищити їх усіх, наславши на землю потоп. Урятував

Він лише родину Ноя, бо той вів праведне життя. Господь звелів Ноєві побудувати великий човен (ковчег) і розмістити в ньому всіх тварин і птахів по парі. Після цього сорок днів і ночей не переставав іти дощ, усе довкола залило водою, яка не спадала кілька тижнів. Вижили лише мешканці човна, які після потопу заселили землю знову.

Фразеологізм "всесвітній потоп" уживають, коли йдеться про повінь або зливу.

Втратити лице

У Єрусалимі на горі Голгофа, де було розіп'ято Ісуса Христа, стоїть скульптура Божої Матері без обличчя. Глибока скорбота змінила лик Богородиці, вона його втратила. Найімовірніше, саме це стало основою фразеологічного вислову "втратити лице", який означає змінитися в обличчі до невпізнанності, майже втратити його від великої біди, нещастя, несподіваного шоку.

 
<<   ЗМІСТ   >>