Повна версія

Головна arrow Культурологія arrow Світ фразеологізмів

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Втрачене покоління

Цей вислів походить з епіграфа до роману Е. Хемінгуея "І сонце сходить" ("Фієста"): "Ви всі — втрачене покоління". Його вперше почула Гертруда Стайн від француза, власника гаража, який сказав своєму помічникові: "Нічого ви не вмієте, ви — втрачене покоління". Вона передала ці слова Е. Хемінгуеєві. Після публікації "Фієсти" вони стали широковідомими і набули значення певного соціально-психологічного феномену: втраченим поколінням називали людей, які пройшли через випробування Першої світової війни і втратили не тільки фізичне здоров'я, а й віру в розумність світу. Тепер так кажуть про покоління, яке через складні суспільно-політичні та економічні умови не змогло реалізувати свій потенціал.

Вхопити Бога за бороду

У давніх народних уявленнях борода була ознакою мужності, втіленням великої сили, росту, плодючості. А ще, вхопивши чоловіка за бороду, можна його контролювати, примушувати виконувати свої бажання.

Отже, фразеологізми "вхопити Бога за бороду", "тримати Господа за бороду", "вхопити щастя за бороду" означають досягнення чогось особливого, незвичайного, вимріяного.

Ганнібалова клятва

Ганнібал (247—183 до н. е.) — видатний полководець, правитель Карфагена, міста-держави у північній Африці. Коли йому було дев'ять років, він дав клятву батькові бути непримиренним ворогом Риму, якої дотримувався все життя. У війнах із римлянами він прославився своєю мужністю і мудрістю. Та коли Рим нарешті переміг його військо, Ганнібал утік на схід і, щоб не потрапити в руки ворога, отруївся.

Вислів "ганнібалова клятва" означає рішучість у боротьбі, готовність довести справу до переможного кінця.

Геркулесів подвиг

Геркулес (Геракл) — герой давньогрецьких міфів, син верховного Бога Зевса і земної жінки Алкмени. У день, коли Геркулес мав з'явитися на світ, Зевс вирішив: герой, який народиться сьогодні, буде володарем усіх земних народів. Та богиня Гера, Зевсова дружина, щоб помститися чоловікові за зраду, затримала народження Геркулеса, і першим у світ прийшов Еврісфей, якому Геркулес мусив служити й підкорятися. Коли Геркулес виріс, він повинен був здійснити дванадцять подвигів для Еврісфея, а вже потім стати вільним. Кожен із цих подвигів вимагав нелюдської фізичної сили. Тому вислів "геркулесів подвиг" уживають тоді, коли йдеться про справу, що потребує великих зусиль.

Глуха тетеря

Цей вислів пов'язаний із лісовим птахом тетеруком (у народі — тетеря), який опинився під загрозою знищення через полювання. Найвразливішим для мисливців тетерук стає у шлюбний період. Під час виконання шлюбної пісні особлива складочка у його вусі набухає кров'ю, і в момент, коли птах розтуляє дзьоб, він нічого не бачить і не чує, навіть пострілу рушниці. З цієї самої причини отримав свою назву інший птах, подібний до тетерука, — глухар, а людину, яка дуже зайнята справами і не чує, що до неї звертаються, називають глухою тетерею.

Гоголем ходити

Гоголь — це вид диких качок, представники якого мають особливу ходу; вони ступають поважно, перевалюючись із ноги на ногу, випинаючи груди вперед і гордо задираючи голову. Про пихату або горду людину кажуть, що вона гоголем ходить.

Голий король

Походить цей вислів із казки Г.-Х. Андерсена "Нове вбрання короля". У ній розповідається, як королю-чепуруну, який багато грошей витрачав на одяг, шахраї запропонували пошити дороге вбрання з тканини, яку не зможуть побачити дурні й ті, хто займає не своє місце. Усі гроші, призначені на купівлю тканини, ниток та оздоблення, дурисвіти поклали собі в кишеню, а самі довго вдавали, що старанно працюють. Король не раз посилав підданих дізнатися про роботу, але ті не бачили жодного вбрання, а щоб не бути запідозреними в невігластві, хвалили майстерність кравців. Коли ж король "одягнув" нове вбрання,то і сам його не побачив, та боявся в цьому зізнатися. Коли він урочисто крокував вулицею міста, ніхто не наважувався сказати правду, усі мешканці захоплено вітали і хвалили вишуканий одяг. І лише малий хлопчик щиро сказав, що король голий. Вислів "голий король" уживають, коли хочуть викрити чийсь незаслужений, несправжній, роздутий авторитет.

 
<<   ЗМІСТ   >>