Повна версія

Головна arrow Культурологія arrow Світ фразеологізмів

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

До перших півнів

До того як механічні годинники стали загальнодоступними, нічним часоміром був півень. В Україні його так і називали "будима", бо він будив людей уранці. Упродовж ночі півні співають тричі: вперше — опівночі, вдруге — перед зорею, а втрете — на світанку. Тому, щоб визначити пору ночі, казали: перші, другі і треті півні.

Вислів "до перших півнів" означає до півночі. Дотла згоріти

Найчастіше зміст цього виразу пов'язують із дієсловом "тліти".

Та насправді в ньому йдеться про тло — основу.

Згоріти дотла — згоріти повністю, цілком, до останку, до основи.

Драконівські закони

До нашого часу збереглися уламки кам'яних плит, на яких записані давньогрецькі юридичні закони. їх зібрав афінський законодавець Дракон, що жив у VII ст. до н. е. Закони Дракона передбачали найвище покарання як за тяжкі, так і дрібні злочини: вбивство, крадіжку, навіть садовини чи городини, за зневагу до загальних цінностей винного прирікали на смерть. Нині драконівськими називають надзвичайно жорстокі закони, в яких покарання значно перевищує важкість скоєного злочину; а також дуже суворі правила.

Друг пізнається в біді

У байці Езопа "Подорожні і Ведмідь" йдеться про двох приятелів, які подорожували разом. Коли їм зустрівся Ведмідь, один із них швидко видерся на дерево і там сховався. А інший упав на землю і вдав із себе мертвого, затамувавши подих. Ведмідь схилився над ним, але звірі не займають мертвих. Коли Ведмідь відійшов, той, що сидів на дереві, спустившись, спитав товариша, що нашепотів йому звір на вухо, коли обнюхував. У відповідь почув: "Щоб я надалі не подорожував з такими друзями, які тікають при небезпеці".

Байка стала джерелом вислову "друг пізнається в біді".

Дулю з'їсти (взяти)

Дуля — образливий жест, проте за народними уявленнями вона є оберегом від нечистої сили, чаклунства і хвороб. Якщо, проходячи повз відьму, тримати дулі в кишені і за пазухою, її чари не діятимуть і вона нічого не досягне.

Дулю з'їсти, взяти дулю — нічого не одержати, не дістати. Еврика!

Вислів приписують грецькому математикові Архімеду (прибл. 287—212 до н. е.). Сиракузький тиран Перон доручив йому перевірити, з якого сплаву зроблена його корона. Архімед довго шукав спосіб, як це зробити. Одного разу він вирішив покупатися і заліз у повну по самі вінця ванну. Витіснена його тілом вода полилася через краї. Так Архімед відкрив новий закон ("всяке тіло, занурене в рідину, втрачає у своїй вазі стільки, скільки важить витіснена ним рідина"). Навіть забувши одягнутись, із криком "Еврика!" ("Я знайшов!") він побіг додому перевіряти цей закон і за його допомогою обчислив співвідношення металів у сплаві, з якого була зроблена Гієронова корона. Тепер вислів "Еврика?" вживають як вияв радості від несподіваного відкриття.

Егіда. Перебувати (відбуватись) під егідою

Походить вислів із грецької міфології. Егіда — щит верховного бога Зевса, викуваний Гефестом. У центрі егіди була зображена голова Медузи Горгони. Згодом цей щит став атрибутом богині мудрості Афіни і символом її заступницької зверхності над богами й людьми. У виняткових випадках його міг носити також Аполлон.

У сучасному розумінні "під егідою" означає під захистом, заступництвом, патронатом.

Езопівська мова

Давньогрецький поет-байкар Езоп жив у VI ст. до н. е. Він був рабом, тому не мав права вільно казати те, що думає, зате міг замасковано висловлювати свої думки в байках. Героями його байок були тварини, але вони діяли і мали характери, погляди, звички, як люди.

Такий замаскований спосіб висловлення думок із натяками й недомовками називають езопівською мовою.

 
<<   ЗМІСТ   >>