Повна версія

Головна arrow Культурологія arrow Світ фразеологізмів

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Персона грата

Фразеологізм походить із латини, яка до XVIII ст. була мовою науки та культури в усій Європі. У буквальному перекладі вислови "персона ґрата" і "персона нон ґрата" означають бажану і небажану особу. Найчастіше їх використовують для характеристики ставлення до дипломатичного представника в тій країні, яка його приймає. У переносному значенні "персона ґрата" — особа, до котрої ставляться прихильно.

Півпальця здачі

Крилатий вислів "півпальця здачі" увійшов у мовлення з легкої руки Тараса Шевченка. Відтоді він означає відповідь на приниження, зневагу, демонстративну погорду.

На час гостювання в Рєпніних у Яготині, Тарас Григорович уже був знаним українським поетом і користувався загальною повагою. Один панок, завітавши до них, поставився з погордою до недавнього кріпака і при знайомстві замість руки подав мізинець. Шевченко весело промовив: "Ой, та навіщо ж так багато? Нате вам півпальця здачі", — і простягнув панові дулю.

Піддати анафемі

З грецької мови слово "анафема" перекладається як "закляття" — приречення когось чи чогось до загибелі; відлучення від церкви. Вислів "піддати анафемі" трапляється у Першому посланні апостола Павла до коринфян: "Як хтось не любить Господа, анатема (анафема) на нього! Хай буде проклятий, приречений на знищення ". У православній церкві обряд відлучення здійснюють і донині. Відлучають від церкви єретиків і тих грішників, які не розкаюються.

У переносному значенні "піддати анафемі" означає нещадно осудити.

Підкурювати ладаном

Ладан — ароматична смола, яку спалюють під час богослужіння, щоб отримати запашний дим. Його вважають субстанцією (сутністю) душі. Сосна і кедр, із яких добувають ладан, наділені великою життєвою силою, що є засобом спілкування з Богом. Ладан — "аромат обожнюючий", молитва-звертання до неба; запах доблесті і чистоти. Саме спалення ладану символізує принесення жертви вогню, а підкурювання — один зі способів позбавлення від нечистої сили. Священик спалює ароматичну смолу в кадилі, з яким обходить храм, щоб прогнати злих духів і звеличити Ім'я Господнє. Також шматочки ладану люди носять у ладанках на шиї як оберіг.

Фразеологізм "підкурювати ладаном" означає надмірно вихваляти, підлещуватися.

Пізнай самого себе

Належить цей вислів давньогрецьким філософам. Услід за ними український любомудр Григорій Сковорода у філософських трактатах і байках закликав людей пізнати самих себе, адже шлях до щастя лежить через усвідомлення своїх здібностей і нахилів до певного роду діяльності. Такі погляди він висловив зокрема у байці "Бджола і шершень". Фразеологізм "пізнай самого себе" має пряме значення.

Піррова перемога

До наших днів фразеологізм дійшов завдяки давньогрецькому філософу Плутарху. Він згадував, що перемога над римлянами в 279 р. до н. е. коштувала емірському царю Пірру стількох жертв, що коли він про це дізнався, то вигукнув: "Ще одна така перемога і ми загинули!". Справді, наступного року римляни вщент розбили його війська.

Вислів "піррова перемога" означає перемогу, що не виправдовує покладених зусиль і засобів; перемогу, що дорівнює поразці.

Після дощику в четвер

З давніх-давен люди вірили, що є легкі та важкі дні. Вони пов'язували семиденний тиждень із планетами, кожній із яких відповідав один день тижня. Понеділок — важкий день, бо присвячений богині Місяця, ночі і темного царства. Четвер слов'яни пов'язували із Перуном, богом війни, сонця, весни, родючості, покровителем землеробства. Він відав дощами, громами. Щочетверга Перунові приносили жертву і просили, щоб послав дощ. Однак минали четверги, а на небі не було жодної хмаринки. Так і народився іронічний вислів "після дощику в четвер", тобто ніколи.

 
<<   ЗМІСТ   >>