Повна версія

Головна arrow Культурологія arrow Світ фразеологізмів

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Скільки літ, скільки зим!

Сучасні люди, говорячи про час, основною його одиницею вважають годину. Проте для наших пращурів мірилом часу і життя було протиставлення світла і темряви. їх межами визначалися пори року і частини доби. Весну — носія світла і тепла — протиставляли зимі — носію темряви і холоду, світлий день — темній ночі. Давні слов'яни поділяли рік не на чотири пори року, а на три. Весну і літо поєднували як світлу теплу пору. Не випадково слово "літо" зберегло значення "рік". У цій двозначності відображено боротьбу між світлом і темрявою: холодну пору року в літочисленні не враховують, отже, світло перемагає темряву. Рахунок за "літами", а не за "зимами" відомий у багатьох країнах.

Вітання "скільки літ, скільки зим!" уживають при зустрічі люди, які давно не бачилися.

Скривитися як середа на п'ятницю

Дивний фразеологізм виник на ґрунті православної традиції постити у середу і п'ятницю. У ці дні не їли скоромного, тобто молочного і м'ясного. У п'ятницю постили строгіше, ніж у середу. Тому і кривиться середа на п'ятницю, бо їй заздрісно. У переносному значенні вислів "скривитися як середа на п'ятницю" означає перекосити обличчя від болю, чогось несмачного чи від неприємних новин.

Скриня Пандори

У давньогрецьких міфах ідеться про те, що колись люди жили, не знаючи горя, хвороб, старості, доки Прометей не вкрав у богів вогонь. За це розгніваний Зевс послав на землю красиву, але нерозумну жінку — Пандору, яка вийшла заміж за Прометеєвого брата Бпіметея. Вона отримала від головного бога Олімпу іменну скриньку із суворою забороною відкривати її. Та, розпалена цікавістю, Пандора відчинила скриньку: звідти висипались Старість, Хвороби, Безумство, Злість, Пристрасті та інші нещастя, що можуть переслідувати людей. Вислів "скриня Пандори" означає джерело нещасть, лиха, біди.

Скуштувати гарбузової каші

Існує багато легенд, казок, обрядів, пов'язаних із символічними значеннями рослин. Те, що гарбуз став символом відмови, має суто практичне підґрунтя. Вживання гарбузових страв заспокійливо діє на організм, стримує статевий потяг. Імовірно, що юнак, якому на сватанні давали гарбуза замість рушників, мусив якось і пригоститися ним (гарбузовою кашею чи шматком печеного гарбуза), унаслідок чого інтерес до дівчини пропадав. Це було не образливо, а тактовно й мудро. Фразеологізм "скуштувати гарбузової каші" означає дістати відмову при сватанні, залицянні.

Слава Герострата

Одним із семи чудес світу давні греки вважали знаменитий храм богині Артеміди в Ефесі. Та він згорів, бо його підпалив честолюбний Герострат. На суді він пояснив, що дуже хотів прославитися, зробити своє ім'я безсмертним. Не маючи жодних талантів, Герострат вигадав такий ганебний спосіб стати відомим.

Суд виніс палієві смертний вирок, а мешканцям міста Ефес було заборонено навіть згадувати його ім'я, щоб стерти пам'ять про злочинця назавжди. Та один грецький історик порушив заборону: від нього наступні покоління дізналися про страшні діяння Герострата.

Фразеологізм "слава Герострата" вживають стосовно людей, які стали відомими через свої найганебніші вчинки, злочини.

Служити мамоні

Мамона — бог багатства, ідол, якому поклонялися давні сирійці, прагнучи золота, збагачення. Про нього згадано в Євангелії словами Ісуса Христа: "не можете служити Богу і мамоні"; тут мамона — ідол, який уособлював грошолюбство і здирство.

У сучасній мові мамона — синонім багатства, грошей; "служити мамоні" — значить прагнути до збагачення, дбати лише про матеріальні цінності.

Собача спека

Вислів пов'язують із античним міфом про пастуха Ікарія. Після загибелі Ікарія його собаку Меру бог Діоніс перетворив на сузір'я Великого Пса, головну зірку якого назвали Сиріусом (давня назва — "пес", "собака"). У небі над Грецією Сиріус можна було спостерігати тільки в найспекотнішу пору. Це сузір'я розміщене найближче до сонця. Давні греки вважали, що спека йде саме від цієї зірки, тому спекотну погоду почали називати собачою спекою. Це значення вислів зберіг і дотепер.

 
<<   ЗМІСТ   >>