Повна версія

Головна arrow Культурологія arrow Світ фразеологізмів

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Шагренева шкіра

Шагрень — це дублена вичинена шкіра, яку виготовляють зі спинної частини шкур кіз, овець і коней. Вона м'яка, пластична, має характерний малюнок. Із шагрені роблять верх взуття, нею оббивають меблі тощо. Шагреневою шкірою також називають папір, спеціальну тканину для оббивки, книжкових палітурок, що своїм виглядом нагадують її. При тривалому контакті з продуктами переробки кам'яного вугілля, нафти шагрень змінюється: посилюється пігментація, з'являються бородавчасті нарости, вона розтягується або зменшується. Така властивість шкіри і стала основою фразеологізму "шагренева шкіра", яким називають те, що має здатність невпинно скорочуватися, зменшуватися. Цей вислів став крилатим завдяки роману французького письменника О. де Бальзака (1799—1850) "Шагренева шкіра". У ньому йдеться про Рафаеля Валентена, який став власником шкіри, що здійснювала всі бажання. Однак щоразу шкіра зменшувалась, а життя Валентена скорочувалося.

Шануй батька свого й матір свою

Одна із десяти заповідей гласить: "Шануй батька свого й матір свою, і благословен ти будеш, і довго жити будеш на землі".

Перша частина біблійної цитати стала фразеологізмом, зберігши пряме значення.

Шапка-бирка, зверху дірка

Вислів став крилатим завдяки усній народній творчості. У "Думі про козака Голоту" розповідається про бідного козака, на якому порвана свита, постоли в'язові, онучі китайчані та "шапка-бирка, зверху дірка, травою пошита, вітром підбита, куди віє, туди й провіває, козака молодого прохолоджає". Бирка — це овеча шкура; смушок, із якого шили шапки. Із шапкою пов'язано чимало народних звичаїв та повір'їв. У давнину люди вважали, що в непокриту голову може вчепитися домовик, а ходити без шапки — непристойно. Тому навіть найбідніші чоловіки носили хоч якийсь головний убір.

У сучасному мовленні вислів "шапка-бирка, зверху дірка" вживають, коли хочуть вказати на скрутне становище, бідність.

Штурм Бастилії

Чимало крилатих висловів породила французька революція 1789 р. Доведений до відчаю жахливим становищем, народ не міг більше терпіти і повстав проти поміщиків-визискувачів. Король хотів придушити повстання силою, але солдати відмовились стріляти в селян. Величезні юрби народу, озброївшись, рушили з піснями на майдан, де стояла королівська тюрма-фортеця Бастилія. Там тримали державних злочинців — ворогів короля і церкви. Комендант фортеці наказав відкрити вогонь, пролилася кров сотні людей, але народ не відступив, на його бік перейшли королівські артилеристи. Почався обстріл Бастилії. Перебивши ланцюги одного із підйомних мостів, повстанці захопили в'язницю і зруйнували її за день, не лишивши каменя на камені. День захоплення Бастилії у Франції відзначають щороку 14 липня як національне свято.

Фразеологізм "штурм Бастилії" означає швидке подолання важких і важливих перешкод на шляху до мети.

Шукайте жінку

Поширення цей вираз здобув завдяки роману А. Дюма-батька (1802—1870) "Могікани Парижа". "Шукайте жінку" — улюблена приказка одного з героїв, поліцейського чиновника. Ранній варіант цього фразеологізму трапляється у творі римського поета Ювенала, який писав, що немає такого позову, в якому причиною суперечки не була б жінка. Цей крилатий вислів уживають, коли хочуть сказати, що виною якихось бід, подій, злочину є жінка.

Яблука гесперид

За давньогрецьким міфом, у день весілля Гери і Зевса богиня землі Гея подарувала їм дерево, на якому росли золоті яблука — символ вічної юності й сили. Охороняли дерево геспериди — доньки божества вечірньої зірки Геспери — за допомогою дракона Лад она. Геракл убив дракона, забравши золоті яблука (це був його одинадцятий подвиг).

У переносному значенні "яблука гесперид" — це коштовний здобуток.

 
<<   ЗМІСТ   >>