Повна версія

Головна arrow БЖД arrow Цивільний захист на підприємствах харчової промисловості

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Аналіз аварійних ситуацій (аварій), які характерні для підприємств харчової промисловості

Причиною виникнення аварійної ситуації (аварії) на виробництвах харчової промисловості є можливі вибухи і пожежі, а їх наслідки - це руйнування і пошкодження будівель і споруд, техніки і обладнання, вихід із ладу, ліній зв'язку, енергетичних та комунікаційних споруд, нещасні та смертельні випадки серед обслуговуючого персоналу та населення.

За даними офіційних джерел, із 1120 вибухів пило повітряних сумішей на виробництвах, 540 відбулися при роботі із зерном, борошном, цукром та іншими харчовими продуктами, 80- з металами, 63 з пилом вугілля на устаткуванні подрібнення, 33 - з сіркою, 61 - в хімічній і нафтопереробній промисловості.

Подібні аварії та аварійні ситуації найчастіше відбуваються на підприємствах по зберіганню та переробки хімічних речовин, підприємства, де в великих кількостях використовуються вуглеводні гази (метан, етан, пропан). Також можливі випадки вибухів в котлах, балонах, трубопроводах. Також мають здатність вибухати і посудини, що працюють під тиском, газове обладнання, пари хімічних сполук та інші компоненти, у холодильних установках, де в якості холодоагенту використовується аміак. Здатність до вибуху мають не лише паро- та газоповітряні суміші, але й пило-повітряні (борошно на млинах та в процесі використання, зерновий пил на елеваторах, пил цукру при виробництві та використанні, пил деревини та ін.).

На підприємствах по зберіганню і переробки зерна та виготовлення хліба та хлібобулочних виробів присутні більшість із перерахованих несприятливих факторів: запиленість (в приміщеннях, що пов'язані із зберіганням і підготовкою борошна, цукру та сировини), загазованість (в пекарних залах, топкових відділеннях, котельнях), вибухонебезпека в зв'язку з використанням газу в якості палива, використанням аерозоль транспорту, аміачних компресорів в холодильних установках, а також посудин, що працюють під тиском, в тому числі котлів і теплообмінників.

Аналіз статистичних даних щодо причин виникнення аварійних ситуацій та аварій на борошномельних заводах за останній час дозволяє зробити висновок, 17% від їх загальної кількості являли собою вибухи під час технологічного процесу (за період з 1971 по 1991 рр. відбулося 33 вибухи). Основними причинами виникнення вибухонебезпечних ситуацій на борошномельних заводах слід вважати порушення технологічного процесу підприємства а також порушення норм та правил експлуатації технологічного обладнання.

Статистичний аналіз даних щодо причин виникнення аварійних ситуацій та аварій на борошномельних заводах наведені в таблиці 2.1

Таблиця 2.1. Статистичний аналіз даних щодо причин виникнення аварійних ситуацій та аварій на борошномельних заводах

Причина вибухів

Кількість вибухів

Процент до загальної кількості

1

Порушення правил експлуатації або недосконалість вальцевих станків, попадання в них металу

6

18,2

2

Порушення правил експлуатації або несправність норій

5

15,1

3

Порушення правил експлуатації або несправність вентиляторів, попадання в них металу

6

18,2

4

Порушення правил проведення вогневих робіт

4

12,1

5

Порушення правил експлуатації або несправності іншого транспортного обладнання

3

9,1

6

Порушення протипожежного режиму

3

9,1

7

Порушення правил експлуатації або несправного іншого обладнання

2

6,1

8

Невстановлені причини

4

12,1

Статистичні дані з розподілення пилових вибухів по місцю виникнення первинного вибуху на підприємствах по зберіганню і переробки зерна в країнах СНД і з даними закордонних джерел співпадають. Найбільш вибухонебезпечні дільниці - силоси (бункера), норії, ударно-подрібнююче та аспірапій не обладнання. В табл.2.2 приведені дані розподілення первинних вибухів в обладнанні борошномельної промисловості за 1971 - 2000 рр.

Таблиця 2.2. Статистичний аналіз даних щодо причин виникнення первинних вибухів в обладнанні на борошномельних заводах

Місце виникнення первинних вибухів

Кількість вибухів

Процент до загальної кількості

1

Силоси, бункери

11

33,40

2

Норії і конвейєри

8

24,12

3

Аспіраційне обладнання та пневмотранспорт

8

24,20

4

Вальцеві верстати

3

9,10

5

Виробничі приміщення

1

3,00

6

Не встановлено

2

6,10

Заходи при виникненні доаварійних і аварійних ситуацій

При появі небезпечних доаварійних ситуацій (запах гару або диму, найменших ознак загоряння, шуму, що виникає при аварійному терті обертових деталей машин, завалу машини продуктом, підвищеної вібрації обладнання, поломки шківа, шестерні та інших деталей машин, попадання в устаткування сторонніх предметів і т. п.) обладнання повинно бути негайно зупинено. Його запуск може бути проведений тільки після виявлення та усунення причин неполадок.

У разі виявлення запаху гару або загоряння матеріалу в обладнанні все транспортне, технологічне та аспіраційне обладнання цеху має бути зупинено і ретельно перевірено. Ліквідацію загоряння необхідно проводити при безпосередній участі працівників пожежної охорони або членів добровільної пожежної дружини підприємства. Запуск устаткування після ліквідації загоряння слід проводити після оформлення спеціального письмового дозволу керівника підприємства. При збиранні місця аварії, пов'язаної із загорянням, забороняється завантаження завалів і розсипів продукту в бункери і силоси на зберігання.

При виявленні загоряння зерна в сушарці необхідно негайно виконати наступне:

  • • повідомити про загоряння в пожежну охорону (частина) ДСНС;
  • • перекрити подачу зерна з сушарки в елеватор або склад, не припиняючи подачу сирого зерна в сушарку і не допускаючи спорожнення надсушильного бункера;
  • • вимкнути всі вентилятори і закрити засувки в повітроводі від топки до сушарці;
  • • збільшити швидкість проходження зерна по сушильній шахті, не допускаючи утворення в ній незаповнених зерном зон і зниження рівня зерна в надсушильного бункері до висоти менше 1 м;
  • • випускати зерно із зерносушарки на підлогу, тліюче зерно збирати в залізні ящики або відра і заливати водою.

Після звільнення сушильного агрегату від палаючого зерна шахти, бункери, камери нагрівання слід ретельно очистити від залишків пригорілого зерна, звернувши увагу на очищення коробів або гальмують елементів. При виявленні загоряння (самозапалювання) зерна, борошнистих продуктів слід негайно зупинити і знеструмити все обладнання, видалити обслуговуючий персонал, повідомити про те, що трапилося керівництву підприємства й у територіальний гарнізон пожежної охорони.

Для ліквідації аварійної ситуації необхідно створити штаб, до складу якого повинні входити представники адміністрації підприємства та протипожежної служби, представники штабу цивільного захисту.

Методи і прийоми подачі вогнегасних речовин в осередок загоряння і послідовність випуску продукту визначає штаб, виходячи з умов реальної обстановки. При цьому не дозволяється перебування у будинку в безпосередній близькості від нього людей, не залучених до гасіння загоряння, а також гасіння загоряння компактної спрямованої струменем води.

 
<<   ЗМІСТ   >>