Головна БЖД
Цивільний захист на підприємствах харчової промисловості
|
|
|||||
Ліквідація наслідків зараження радіоактивними, небезпечними хімічними речовинами та біологічними чинникамиЗагальна характеристика методів знезараженняУ разі виникнення надзвичайних ситуації техногенного характеру, які пов'язані з викидом небезпечних речовин є висока ймовірність того, що в осередку ураження люди, об'єкти, місцевість продукти харчування можуть бути зараженими. З метою виключення або максимального зменшення ураження людей в даному випадку потрібно негайне проведення відповідних заходів з знезараження (спеціальної обробки відповідних об'єктів). Дезактивація — це процес видалення радіоактивних речовин з поверхні, що обробляється до допустимих норм. Дегазація - це процес видалення або нейтралізації небезпечних хімічних речовин. Дезінфекція - це процес зниження або видалення хвороботворних мікробів та їх токсинів. Дезінсекція - це процес знищення комах, які є збудниками різноманітних хвороб. Дератизація - це процес знищення гризунів, які є збудниками різноманітних хвороб. Спеціальна обробка — складова частина ліквідації наслідків радіаційного, хімічного, біологічного зараження і проводиться з метою відновлення готовності техніки, транспорту й особового складу формувань до виконання своїх завдань з проведення рятувальних робіт. Спеціальна обробка включає:
Спеціальна обробка може бути частковою або повною. Часткова спеціальна обробка проводиться силами особового складу формувань ЦЗ, виробничого персоналу у ході виконання поставлених завдань самостійно або за рішенням начальника структурного підрозділу підприємства. Повна спеціальна обробка проводиться силами штатних формувань ЦЗ після виконання поставлених завдань у спеціально відведених для цього районах. Для цього створюються:
При частковій дезактивації технологічного обладнання, техніки, інших матеріальних засобів видаляють РР з усієї поверхні способом обмітання чи обтирання. Повна дезактивація здійснюється наступними способами:
Дегазація технологічного обладнання, техніки, інших матеріальних засобів здійснюється такими способами:
Санітарною обробкою називається видалення радіоактивних речовин, нейтралізація або видалення отруйних речовин, хвороботворних мікробів і токсинів з шкірних покровів людей. Часткова санітарна обробка проводиться особовим складом формувань, робітниками і службовцями об'єктів, населення в усіх випадках, коли встановлений факт радіоактивного, хімічного або біологічного забруднення. Вона проводиться в ході виконання завдання, за розпорядженням командира (начальника), а населенням самостійно. При зараженні РР часткова санітарна обробка проводиться при можливості протягом першої години після зараження безпосередньо в зоні радіоактивного зараження і повторюється після виходу з неї. Вона складається з механічного видалення цих речовин з відкритих ділянок тіла, зі слизових оболонок очей, носа, ротової порожнини, одягу, спорядження і засобів індивідуального захисту. При зараженні крапельно-рідинними НХР обробка проводиться негайно з використанням індивідуального протихімічного пакета ІПП-8, ІПП-ЗД. При їх відсутності для обробки можна застосовувати воду з фляги та мило. При зараженні біологічними чинниками обробку проводять з використанням індивідуального протихімічного пакета ІПП-8, ІПП-ЗД. Повна санітарна обробка полягає в обмиванні тіла теплою водою з милом з обов'язковим заміною білизни та одягу. Повній санітарній обробці підлягає особовий склад формувань, робітники, службовці та евакуйоване населення після виходу з осередку ураження (зони зараження). При зараженні РР обробка проводиться в тому випадку, якщо після проведення часткової обробки зараження шкіряних покровів та одягу залишається більше допустимих величин. Вона повинна проводитись не пізніше 5 годин після забруднення, а через 12 годин проводити обробку немає сенсу. При зараженні крапельно-рідинними НХР повна санітарна обробка проводитися після проведення часткової обробки з гігієнічними цілями. При зараженні БЧ повній санітарній обробці підлягають всі люди, що знаходились в районі дії біологічних засобів, незалежно від того, використовувались засоби захисту і чи проводилась часткова санітарна обробка. Для проведення повної санітарної обробки використовуються:
|
<< | ЗМІСТ | >> |
---|