Повна версія

Головна arrow БЖД arrow Цивільний захист на підприємствах харчової промисловості

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Дегазація території, будівель, обладнання, транспорту і тари

На заражених ділянках території підприємства до найбільш важливих його елементів роблять проходи завширшки не менше 0,5 м. Заражену місцевість вистилають дошками, фанерою, листами заліза або посипають піском, ґрунтом шаром 10 см. Потім дегазують ділянки території підприємства.

Асфальтовані ділянки дегазують, посипаючи їх хлорним вапном (200-400 г/м2) і поливають водою (1 л/м2). Кашку, що утворилася, рівномірно розподіляють по забрудненій поверхні. Через деякий час (від 3 год. до однієї доби) кашку видаляють. У суху погоду асфальт слід спочатку полити водою, а потім посипати хлорним вапном (ДТС ГК). На території, що дегазується, слід перебувати у протигазах, оскільки випаровування ОР триває кілька годин. Ділянки території без штучного покриття дегазують,засипаючи хлорним вапном (200 г/м2). Після цього ділянки перекопують, засипають хлорним вапном (200 г/м2) вдруге і поливають водою (1 л/м2). Процес дегазації триває 3 год. при зараженні іпритом і до однієї доби — зоманом. У разі незначного зараження ґрунту дегазацію ведуть за один прийом: засипання ХВ (400 г/м2) та поливання водою через 20-30 хв. Окремі ділянки місцевості можна дегазувати зняттям і видаленням 10 см шару ґрунту.

Взимку заражену поверхню дегазують ДТС ГК (ХВ), розчиненої в 27%-му розчині кухонної солі. Сніг та лід видаляють на глибину 25 см.

Стіни виробничих будівель та споруд, заражені скрапленими ОР, знезаражують кашкою ХВ, а також розчинами дегазаторів (хлораміни, луги). Кашку дегазатора наносять на попередньо змочені поверхні, а потім протирають 2-3 рази. Дахи будівель обробляють кашкою ХВ або суспензіями і розчинами дегазаторів, а потім протирають щітками, мітлами і поливають водою.

Дегазація приміщень виробничих будівель, споруд, сховищ, складських приміщень починається із стелі, потім дегазують стіни і підлогу, наносячи кашку ХВ. Якщо зараження, відбулося фосфорорганічними речовинами, кислотами, то дегазацію проводять розчинами лугів.

Дегазацію зараженого обладнання проводять у виробничих цехах дегазівними розчинами № 1 і № 2, а у допоміжних цехах (майстерні, котельні та ін.) - розчинниками. Обладнання обприскується розчинами з використанням ранцевих дегазівних пристроїв або протирається ганчіркою, змоченою цими розчинами. Після оброблення обладнання поверхні, які дегазують, протирають. Кашки ХВ і ДТС ГК та їх суспензії використовують тільки для дегазації грубих металевих, дерев'яних та гумових деталей. Для механізмів,приладів, що піддаються корозії, ці дегазатори не використовують.

Перед обробленням розчинниками з обладнання видаляють видимі краплини і мазки ОР, мастила і бруд, двічі-тричі промивають розчинниками і досуха протирають ганчіркою, змінюючи щоразу розчинник і ганчірки на чисті. Потрібно мати на увазі, що при цьому ОР не розчиняється, а тільки змивається. Використані розчинники стають зараженими і небезпечними для людей.

Для запобігання розтікання використаних розчинників і розчинів по приміщенню, під стаціонарне обладнання, що обробляється, насипають шар піску або тирси, які разом з продуктами обробки збирають і видаляють.

Цінна апаратура і прилади, які не обробляють агресивними розчинами і не обмивають водою, обдувають стиснутим повітрям, протирають чистим бензином або спиртом або залишають для природного знезараження.

Після закінчення дегазації виробничі приміщення та технологічне обладнання миють мильно-содовим розчином.

Тару - дерев'яні ящики і бочки, барабани із дошки, картонні ящики, крафт-мішки, сильно залиті (заражені) ОР або заражені в'язкими ОР, не дегазують, а знищують.

Тару, заражену парою ОР, дегазують провітрюванням у місцях її складування; для прискорення провітрювання у приміщеннях відкривають вікна і двері.

У всіх випадках після проведення дегазації вибірково перевіряють повноту знезараження. З цією метою технологічне обладнання, тару, захисні покривала і чохли обстежують за допомогою засобів хімічної розвідки. Проби дегазованих продуктів харчування аналізують відповідно до інструкцій Міністерства охорони здоров'я України щодо визначення ОР у харчових продуктах.

Якщо за допомогою хімічних засобів розвідки встановлено, що захисні покривала (брезенти, чохли, плівка та ін.) заражені ОР, то їх обережно знімають, розміщують у ящики і відправляють на дегазацію або знищують

Дезінфекція території, будівель, обладнання, транспорту і тари

Для дезінфекції території підприємства використовують різні способи. Найпростіші — механічне видалення зараженого шару ґрунту або покриття поверхні території знезараженими матеріалами для знезараження доріг, проходів тощо.

Дезінфекцію території від спорових форм проводять зрошенням водними розчинами: 20%-е хлорне вапно, 15%-й ДТС ГК, 2%-й ДТ-2 в дихлоретані, 10%-й їдкий натр, 5%-й формальдегід. Кожен з цих розчинів наносять з розрахунку 2 л/м2. Замість зрошення території, зараженої споровими формами, можна розсипати по ній сухе хлорне вапно із розрахунку 400-500г/мг, а потім поливати водою.

Дезінфекцію приміщень розпочинають з оброблення підлоги від дверей і до протилежної стінки. Для дезінфекції внутрішніх поверхонь приміщень, заражених споровими формами БЧ, використовують ті самі розчини, що і для дезінфекції території.

Крім цього, дезінфекцію приміщень проводять побіленням оштукатурених поверхонь 40%-м водним розчином хлорного вапна (0,3 л/м2). Поверхню, яка не покрита штукатуркою, обробляють двічі.

Для знищення вегетативних форм БЧ поверхню приміщень обробляють одним із таких водяних розчинів: 0,5%-е хлорне вапно; 0,3%-й ДТС ГК; 5%-й монохлорамін; 8%-й перекис водню; 10%-й їдкий натр; 10%-й анзол і нафазол. Кожен із цих розчинів наносять із розрахунку 0,5 л/м2.

Зрошення розчинами поверхонь всередині приміщень проводять за допомогою гідро- і фарбопультів, дегазаційних приладів або щітками, ганчірками, змоченими у дезінфекційних розчинах.

Складські приміщення дезінфікують парою формальдегіду. Для цього приміщення герметизують і заповнене парою формальдегіду приміприміщення закривають на добу. Витрата формальдегіду - від 5 до 15 мл/м .

Після закінчення знезараження приміщення обробляють аміаком у співвідношенні до кількості використаного формальдегіду і ретельно провітрюють. Для знезараження приміщень можуть бути використані бактерицидні лампи. Наприклад, одна бактерицидна лампа БУФ-3 на 15 м3 повітря.

На території, у приміщеннях будівель, споруд одночасно з дезінфекцією в разі потреби проводять дезінсекцію і дератизацію. В першу чергу обробляють місця накопичення комах, кліщів, гризунів.

Для дегазації території навколо складів використовують інсектициди для боротьби з шкідниками сільськогосподарських рослин. Місцевість обробляють за допомогою сільськогосподарських аерозольних апаратів, що використовуються для боротьби з шкідниками садів, посівів, виноградників, комунальної техніки (поливально-мийні машини, розбризкувачі піску), інсектицидних димових приладів та ін.

Дезінсекцію приміщень проводять зрошенням емульсіями, суспензіями та розчинами інсектицидних препаратів. Зрошення виконується за допомогою механічних або ручних розбризкувачів.

Дератизацію проводять механічним або хімічним способами. За механічним способом гризунів виловлюють за допомогою різноманітних пасток і капканів. Хімічний спосіб полягає у використанні отруйних приманок. Для приготування отруйних приманок використовують ядовиті речовини (фосфід цинку, зоокумарин, фторопитати натрію і барію та ін.).

 
<<   ЗМІСТ   >>