Повна версія

Головна arrow Логістика arrow Логістика

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Розподільні центри та їх розміщення

Розподільний (дистрибутивний) центр — це складський комплекс, який отримує товари від підприємств-виробників або від підприємств оптової торгівлі (наприклад, які знаходяться в інших регіонах країни або за кордоном) і розподіляє їх більш дрібними партіями замовникам (підприємствам дрібнооптової та роздрібної торгівлі) через свою або їх товаропровідну мережу .

Розглянемо спільне та те, що вирізняє дистрибутивний центр від звичайного складу, з яким його дуже часто ототожнюють.

Роль та місце дистрибутивного центру у складській системі зображено на рис. 10.4.

Роль та місце дистрибутивного центру у складській системі

Рис. 10.4. Роль та місце дистрибутивного центру у складській системі [82]

Кліффорд Ф. Лінч обґрунтував, що: пропозиція додаткових послуг, технологічна орієнтація, орієнтація на клієнта та на свідомі взаємовідносини — це ті особливості, що відрізняють дистрибутивний центр від складу (рис. 10.5) [165].

Відмінні особливості дистрибутивного центру порівняно зі складом

Рис. 10.5. Відмінні особливості дистрибутивного центру порівняно зі складом

Різниця між дистрибутивним та логістичним центром, виходить із їх функціональності. Найбільш повним розумінням логістичного центру є визначення польського вченого І. Фехнера, згідно якого логістичний центр — це просторовий об'єкт окресленої функціональності з відповідною інфраструктурою і організацією діяльності, за допомогою якого реалізуються логістичні послуги, пов'язані з прийманням, складуванням, розподілом і відправкою товарів, а також супутніми послугами, що надаються незалежними по відношенню до відправника або одержувача суб'єктами господарювання [175]. Тобто у своїй діяльності логістичні центри охоплюють набагато ширший спектр функціональних властивостей, ніж дистрибутивні центри.

Порівняння особливостей організаційної роботи дистрибутивного і логістичного центрів за відповідними факторними ознаками, дає можливість побачити ряд якісних відмінностей їх роботи (табл. 10.6) [107].

У своїй діяльності дистрибутивні центри охоплюють менший ареал функціональності, порівняно з логістичним центром, проте водночас мають більше можливостей, ніж звичайні склади. Особливість роботи сучасного дистрибутивного центру — орієнтація на задоволення потреб споживачів, що проявляється у наданні ними більшого спектру додаткових послуг [208].

Таблиця 10.6. Відмінність в організації роботи логістичного і дистрибутивного центрів

Факторна ознака

Логістичний центр

Дистрибутивний центр

Основне призначення

Консолідація / деконсолідація

Зберігання запасів

Основний фактор локалізації

Перетин автомагістралей

Ринок збуту

Умови складської обробки матеріальних запасів

Транзитно-перевалочного типу

Розподільного типу (розподільні центри)

Види товарів, що зберігаються

Універсальні

Спеціальні

Ступінь власності

Загального призначення

Індивідуального призначення (корпоративні)

Приклад 10.1. Яготинський логістичний комплекс корпорації Roshen, знаходиться на перетині транспортних потоків з Києва, Вінниці, Маріуполя та Кременчука, де розташовані виробничі потужності кондитерської компанії. Довкола логістичного центру створено нові транспортні розв'язки, підведені три залізничні гілки і вісім залізничних під'їздів. Це дозволяє акумулювати та розподіляти товарні потоки з кондитерських фабрик, обробляючи до трьох тон продукції на добу. Окрім готової продукції в центрі зберігається і сировина. Тому транспорт, що привозить готовий продукт з кондитерських фабрик, повертається назад завантажений харчовими інгредієнтами (кондитерськими жирами, какао, соками і т.п.) та пакувальними матеріалами для фабрик. Центр оснащений новітньою системою управління товарними потоками WMS (Warehouse Management System), яка оптимізує логістичні процеси, що виникають з моменту прийняття і аж до відвантаження товару зі складу. До моменту прибуття автомобіля на склад, документація на його заповнення вже передана, врахована і оброблена. Це дає можливість заздалегідь сформувати замовлення, тому загальний час перебування вантажного транспорту на території центру не перевищує однієї години. Інший пріоритет — розвиток власного автопідприємства з парком в сто двадцять фур, щоб перевезення продукції здійснювалось в оптимальних умовах. Для бездоганного функціонування логістичного комплексу встановлено складне програмне забезпечення та функціонує інноваційне транспортне складське устаткування.

Приклад 10.2. Український дистрибутивний центр (УДЦ) в м. Скоп'є (Республіка Македонія) розпочав свою роботу в травні 2012 року, метою діяльності якого є посилення української економічної присутності на Балканах. УДЦ створено на базі македонської компанії "СТ Трейд", яка накопичила майже 20- річний досвід роботи з українськими діловими партнерами і має свій офіс у Києві. УДЦ у м. Скоп'є — це: митно-ліцензійний склад; 14,0 тис.кв.м виробничих, складських та офісних приміщень з усіма необхідними умовами та зручностями для ведення господарської діяльності (охорона, електропостачання, водопостачання, технологічний транспорт, телефонізація, Інтернет тощо). Українські підприємства, які зацікавлені у здійсненні експорту до Македонії, Сербії, Чорногорії, Боснії та Герцеговини, Албанії та Косово можуть скористатися широким спектром послуг УДЦ: послуги з пакування, перепакування, фасування та монтажу продукції; сертифікація та гомологація української продукції на балканському ринку; підготовка кваліфікованих тендерних заявок для участі в тендерах, які оголошуються на Балканах; вивчення ринкової кон'юнктури; послуги з просування української продукції на балканському ринку; пошук та перевірка надійності балканських партнерів; організація та проведення ділових переговорів з урахування специфіки ведення бізнесу на Балканах; послуги офіційного та неофіційного перекладу з балканських та на бал-канські мови; підбір кваліфікованого персоналу; можливість співфінансування нових проектів та програм, що ініціюються українськими підприємствами на Балканах.

Наявність декількох споживачів матеріального потоку на території обслуговування розподільного центру актуалізує питання вибору оптимального варіанта його розміщення. Для цього:

  • 1. вивчається кон'юнктура ринку та розробляється прогноз величини матеріального потоку, що проходить через логістичну систему;
  • 2. розробляється система постачання товарами споживачів;
  • 3. складаються схеми розподілу матеріальних потоків усередині логістичної системи;
  • 4. здійснюється вибір варіанта розміщення розподільного центру за критерієм мінімуму приведених витрат.

Приведені витрати визначаються за формулою:

де Вп — приведені витрати по варіанту;

Векспл — річні експлуатаційні витрати центру; Втр — річні транспортні витрати;

К — капітальні вкладення в будівництво розподільного центру; Ток — термін окупності капітальних вкладень.

 
<<   ЗМІСТ   >>