Повна версія

Головна arrow Товарознавство arrow Технологія виробництва молока і яловичини

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Визначення віку великої рогатої худоби

Мета заняття. Вивчити способи і принципи визначення віку тварин за допоміжними ознаками. Набути практичні навички визначати вік за зовнішнім виглядом, змінами в яснах, пуповині, ратицях, зубній системі.

Наочні прилади та обладнання. Натурні зразки зубів і роги худоби різного віку; рисунки зубів і будови зуба; таблиці з характеристикою вікових змін ясен, пуповини, ратиць, зубів, ріг; фотографії тварин різного віку; носогубні щипці для фіксації худоби; тварини навчальної ферми; робочі зошити.

Зміст теми і методика виконання завдання. Ведення виробничого і племінного обліку в скотарстві неможливе без знань про вік худоби. Найбільш повну уяву про вік тварин дають записи про дату їх народження. У випадках, коли таких записів немає або необхідно перевірити чи уточнити вік худоби, можна скористатися іншими способами, які з різним ступенем вірогідності дозволяють це зробити. До таких способів належать: визначення віку за зовнішнім виглядом, змінами, що відбуваються в яснах, пуповині, ратицях, рогах і зубах.

Визначення віку за зовнішнім виглядом

Вивчаючи зовнішні форми тварини, ми можемо лише наближено визначити її вік і визначити, молода це тварина, середнього віку чи стара. Молоді тварини рухливіші і за формами тіла значно відрізняються від старих: вони високоногіші, мають більш піднятий зад, менш глибокий, вузький і короткий тулуб, коротку, але широку голову. У них добре розвинена щільна мускулатура, шия поступово переходить у ділянку лопаток без чітко виражених передплічних жолобів.

З віком значно виразнішими стають недоліки екстер'єру: вади постави кінцівок, вузькі груди, викривлення лінії верху, різко виступають маклаки, сідничні горби, плечі. У корів чорної масті у 8—10-річному віці біля очей, вух, на шиї і тулубі з'являється сиве волосся. Світлішим стає волосся на кінцівках, голові, внутрішніх поверхнях вух у рудих і бурих тварин.

Наведених ознак достатньо для того, щоб відрізнити молоду тварину від старої.

Визначення віку телят за змінами в яснах

Визначати вік за цим способом можливо лише у телят до місячного віку. Слід зазначити, що у новонароджених телят майже вся поверхня різців покрита яснами і вільними можуть бути лише їх передні кінці. Через деякий час ясна опускаються, почергово оголюючи зачепи, внутрішні й зовнішні середні різці, а потім окрайки. За даними П. М. Кулешова, ясна у телят опускаються орієнтовно в такому віці (початок — закінчення): на зачепах — 9—12-й день після народження; на внутрішніх середніх різцях — на 9—17-й; на зовнішніх середніх різцях — на 12—21-й і на окрайках — на 15—26-й день. До місячного віку ясна опускаються повністю, утворюючи постійний рубець. Отже, широкі межі коливання періоду опускання ясен дають лише орієнтовне уявлення про вік теляти.

Визначення віку теляти за змінами в пуповині

У новонародженого теляти залишають частину (10—12 см) пуповини. У перші дні життя вона волога і в період від 4—5-го до 17-го дня поступово висихає, а до 20-го дня відпадає. Після цього на місці пуповини залишається струп, який до місячного віку, як правило, зникає,

Визначення віку телят за змінами на ратицях

У новонародженого теляти ратиця утворена рихлим первинним рогом, який в перші 4—5 днів життя висихає й зникає, після чого відбувається її роздвоєння. У 5—7 днів можна виявити перші ознаки стирання ратиці. За період з 3-го по 14-й день, залежно від здоров'я, умов утримання та годівлі теляти, на верхній частині рогової стінки ратиці, на віддалі 4—6 мм від межі волосся, утворюється так зване перше ратичне кільце. Через 14 днів життя воно зникає. У віці 4—5 тижнів від первинного рогу стінки ратиці відокремлюється, з'являючись з під м'ясного вінчика, справжній ріг, який утворює друге ратичне кільце. Рогова стінка поступово наростає і це кільце в різному віці знаходиться на різній віддалі від вінчика.

 
<<   ЗМІСТ   >>