Повна версія

Головна arrow Товарознавство arrow Технологія виробництва молока і яловичини

 • Увеличить шрифт
 • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Визначення вмісту жиру в збираному молоці

Вміст жиру в збираному молоці визначають з метою контролю процесу сепарування та складання жирового балансу при сепаруванні. Нормативний вміст жиру в збираному молоці при сепаруванні сирого молока — 0,05%, пастеризованого — 0,07%.

Методика виконання завдання. При визначенні вмісту жиру в збираному молоці у жироміри подвійного об'єму автоматом відміряють 20 см3 (2 рази по 10 см3) сірчаної кислоти, 21,54 см3 (2 рази по 10,77 см3) збираного молока і 2 см3 ізоамілового спирту. При виконанні аналізів в молочних жиромірах (що допускається) реактиви і знежирене молоко беруть у кількостях, які використовують при визначенні масової частки жиру в незбираному молоці.

Техніка виконання аналізів аналогічна визначенню масової частки жиру в незбираному молоці, але центрифугування і нагрівання проводять тричі. Відрахунок жиру за шкалою спеціального (подвійного об'єму) жироміра проводять з точністю до 0,01%. При виконанні аналізів в молочних жиромірах жир має займати лише кутики однієї поділки шкали, що умовно відповідає 0,05%.

Як бачимо, кислотний метод Гербера досить трудомісткий і вимагає багато часу.

В даний час розроблено цілий ряд інструментальних (фізичних) методів визначення вмісту жиру в молоці. Частину з них втілено у приладах "Мі-лко-Тестер", "Комбі-Автоматик", "Промілк" та подібних до них. Дія цих приладів базується на використанні фотометричного та колориметричного (з амідочорним барвником) методів. На вказаних приладах один лаборант впродовж робочого дня може проаналізувати на вміст жиру до 1200 проб.

Методика виконання завдання. Спочатку, у відповідності з інструкцією, готують робочі розчини та прилад до роботи, перевіряють, чи заповнено резервуари реактивами та дистильованою водою, і ставлять посудину для збирання відпрацьованої суміші. Прилад встановлюють на визначення вмісту жиру, наливають у пластмасові стаканчики 20-25 см3 досліджуваних проб молока і ставлять у заглиблення штатива подаючого транспортера. Включають прилад і стаканчик з молоком подається до мішалки, яка при зупиненому транспортері опускається в нього і добре перемішує вміст. Далі стаканчик подається до автоматичного дозатора, який відмірює необхідну порцію молока і подає її у змішувач. Тут проба змішується з розчинником, нагрівається до температури 40±2°С, гомогенізується і фото - чи колориметрується. Показник вмісту жиру у пробі, з точністю до 0,01%, подається через датчик і висвічується на табло або на записуючий пристрій, який автоматично записує його на паперову стрічку.

Слід пам'ятати, що при визначенні вмісту жиру в молоці на подібних приладах особливу увагу звертають на щоденний і періодичний (раз у квартал, після ремонту, встановлення, заміні реактивів) контроль правильності показань (калібрування) за методом Розе — Готліба (ГОСТ 22760-77) або кислотним методом.

В останній час широкого поширення на фермах набули ультразвукові аналізатори молока ("Екомілк", "Гранат" і їм подібні). На даних приладах з допустимою мірою точності можна визначати: масову частку жиру; масову частку білка; масову частку сухого знежиреного молочного залишку (СЗМЗ); густину; температуру молока і деякі інші показники.

Методика визначення на приладі "Екомілк".

У даного приладу всі органи управління знаходяться на передній панелі, а включення — на задній. Аналізатор необхідно виставити на горизонтальній поверхні, вертикально. Підготовка його до роботи і порядок визначення полягає в наступному:

 • - включіть прилад в мережу. Відразу після цього прилад переходить в режим початкового підігрівання, яке триває біля 5 хв. Чекайте доки на индикаторі не з'явиться напис — EKOMILK. Тепер аналізатор готовий до роботи;
 • - приготуйте пробу молока до аналізу. Температура молока має бути в межах 15....30°С, кислотність — не більше 25°Т. Якщо проба має на поверхні вершки її слід підігріти на водяній бані до температури 40...45°С, добре перемішати і охолодити до 29-30°С;
 • - перед кожним новим аналізом засмокчіть з допомогою поршня частину досліджуваного молока, далі витисніть це молоко у мірний стаканчик, вилийте його і лише після цього проводьте аналіз досліджуваної проби;
 • - натисніть один раз кнопку MODE. На індикаторі з'явиться напис COW MILK (молоко коров'яче);
 • - Натискуванням кнопки А виберіть режим роботи. На індикаторі має бути напис MOTOR CHOICE — вибір основного режиму застосування;
 • - натисканням кнопки OK під твердіть свій вибір. На індикаторі з'явиться напис MOTOR TURNED ON;
 • - в отвір для засмоктування проби вставте гумовий корок з пластмасовою трубкою. Аналізатор готовий для застосування в режимі із засмоктуючою помпою. Якщо у вказаний отвір вставити шприц з поршнем то аналізатор буде працювати в режимі без засмоктуючої помпи;
 • - наповніть добре вимиту мірну чашечку досліджуваним молоком (об'єм 25 см3) і поставте її на місце так, щоб засмоктуюча трубочка занурилася в пробу, а дно чашечки при цьому має опиратися на пластмасовий обмежувач, який знаходиться під трубочкою;
 • - натисніть один раз кнопку MODE. На індикаторі з'явиться напис COW MILK (молоко коров'яче) і під твердіть свій вибір натискуванням кнопки OK;
 • - аналіз закінчено коли у верхньому рядку індикатора з'являться результати вимірювань — масова частка жиру, СЗМЗ і густина молока, а в нижньому — масова частка білка та води. Якщо разом з молоком помпа засмокче повітря, прилад не спрацює і на індикаторі з'явиться напис про помилку — EMPTY CAMERA;
 • - після закінчення вимірювання молоко автоматично повертається до мірної чашечки. Зніміть її і вилийте молоко;
 • - необхідно виконувати не менше двох вимірювань кожної проби Увага! При роботі прилада без засмоктуючої помпи рух поршня під час

засмоктування молока має бути дуже повільним (плавним), щоб запобігти попаданню повітря разом з молоком в аналізатор. Якщо це відбудеться аналізатор не спрацює — на індикаторі EMPTY CAMERA.

У кінці робочого дня, а також якщо аналіз буде виконуватися більше ніж через пів години аналізатор промивають. В режимі з засмоктуючою помпою промивання виконують наступним чином:

 • - налийте в мірну чашечку теплу (до 70°С) воду і поставте чашечку на місце забору проби;
 • - натисніть один раз на кнопку MODE, а за допомогою кнопок А,Т виберіть напис на індикаторі CLEANING ;
 • - натисканням кнопки OK під твердіть свій вибір. В результаті помпа аналізатора декілька разів буде засмоктувати і повертати воду в чашечку. Процедуру закінчено коли на індикаторі зявиться напис CLEANING END;
 • - зніміть чашечку і вилийте грязну воду. Вказану процедуру виконуйте доти, поки з аналізатора не буде виходити чиста вода.
 • - промивання без засмоктуючої помпи виконують такою ж водою, а поршень рухають вверх — вниз засмоктуючи і повертаючи воду в чашечку декілька разів. Промивку проводять до появи з аналізатора чистої води. Таку ж промивку виконують і щотижня.

З допомогою даного аналізатора можна оцінювати 15____18 проб за годину.

Методика визначення на приладі "Гранат".

Підготувати аналізатор до роботи таким чином:

 • - установити прилад на суху, рівну, чисту поверхню вільну від сторонніх предметів;
 • - перевірити кабель на відсутність пошкоджень;
 • - підключити прилад до мережі живлення змінного струму в розетку з заземлюючим контактом, або до мережі живлення постійного струму;
 • - підготувати пробу молока, ретельно перемішавши її шляхом переливання з однієї місткості до іншої на менше 3-х разів заливаючи молоко в місткість по стінках і не допускаючи утворення повітряних кульок на поверхні проби.
 • - перевірити функціонування приладу та готовність його до роботи, заправивши вимірювальну комірку дистильованою водою і декілька разів виконавши операції 3...7, доки результати вимірювань на індикаторі не будуть знаходитися в таких межах:
 • - масова частка жиру — ±0,10%;
 • - масова частка СЗМЗ — ±0,15%;
 • - масова частка білка — ±0,00%;
 • - густина — 998,2±0,5 кг/м3.

Порядок визначення. 1. Ввімкнути аналізатор за допомогою вмикача напруги живлення. На індикаторі має з'явитися повідомлення:

НІО — 35, а нижче ГРАНАТ ВХХ.ХХ

Через кілька секунд мають послідовно з'явитися повідомлення: НЕ ГОТОВИЙ ГОТОВИЙ або ЗЛИТИ РІДИНУ

 • 1. Якщо вимірювальна комірка заповнена пробою молока або миючою рідиною її необхідно злити таким чином: встановіть місткість для проб під пробозабірну трубку і за допомогою шприца злийте рідину з вимірювальної комірки.
 • 2. Заповніть вимірювальну комірку досліджуваною пробою молока. Запамятайте! Заповнення вимірювальної комірки досліджуваною пробою молока можна починати лише після появи повідомлення: ГОТОВИЙ.
 • 3. Підготовлену пробу в об'ємі 25±5 см3 залийте в стаканчик із комплекту аналізатора та поставте на підставку під пробозабірну трубку.
 • 4. Шприцом для засмоктування проби заповніть вимірювальну комірку досліджуваною пробою молока. Заповнення виконуйте повільно, щоб не утворювалися повітряні кульки, оскільки при їх наявності результати вимірювань будуть не вірогідні. У разі утворення кульок дану операцію повторіть.
 • 5. З початком заповнення вимірювальної комірки на індикаторі з'явиться повідомлення: ЗАПОВНЕННЯ. IUI

Під час заповнення нижнього рядка індикатора темними прямокутниками допускається повторне заповнення вимірювальної комірки для зменшення впливу залишків попередньої проби на результати вимірювань жиру, білка, СЗМЗ. Однак пам'ятайте, при цьому зростає похибка вимірювання температури.

6. Після заповнення нижнього рядка індикатора темними прямокутниками на ньому з явиться повідомлення: ВИМІРЮВАННЯ І

Після закінчення процесу вимірювання на індикаторі відображаються результати вимірювань:

жир,% СЗМЗ, % білок, % температура, °С густина, кг/м3 вода,%

Примітка: Якщо результати вимірювання масової частки жиру і СЗМЗ знаходяться за межами діапазону вимірювання аналізатора, то визначення масової частки білка не виконується, а на індикатор виводяться прочерки.

 • 7. За допомогою шприца для засмоктування проб злийте молоко та його залишки з вимірювальної комірки у місткість для проб яка знаходиться під пробозабірною трубкою. Далі промийте вимірювальну комірку. Для цього при індикації повідомлення ГОТОВИЙ натисніть і відпустіть одночасно кнопки А і В. Проконтролюйте на індикаторі появу повідомлення ПРОМИВАННЯ. Виконайте промивання вимірювальної комірки аналізатора дистильованою водою як при щоденному технічному обслуговуванні приладу. Після завершення промивання натисніть і відпустіть одночасно кнопки А і В. Далі переходьте до аналізу наступної проби молока.
 • 8. Якщо тривалість часу індикації значень показників якості проби молока перевищує 5 хв, то аналізатор подає звуковий сигнал, а на індикаторі з'являється повідомлення: ЗЛИТИ РІДИНУ.

В аналізаторі передбачена можливість повторного виведення на індикатор результатів останнього вимірювання показників якості молока в пробі. Для цього необхідно натиснути кнопку В при наявності на індикаторі повідомлення: готовий.

Щоденне технічне обслуговування приладу проводять після закінчення роботи при виключеному аналізаторі. Воно полягає в промиванні за допомогою шприца для промивання, місткістю 20 см3 , вимірювальної комірки в такій послідовності:

 • - попереднє (не менше 2-х разів) промивання водою кімнатної температури (20±5°С) для видалення залишків молока;
 • - промивання гарячою (60±5°С) водою (не менше 2-х разів) для видалення залишків молока;
 • - промивання (не менше 10-и разів) гарячим (60±5°С) розчином миючого засобу (концентрація 5-10% та відфільтрованого) для видалення білково-жирової плівки;
 • - заключне промивання (не менше 10-и разів) дистильованою водою кімнатної температури;
 • - заповнюють вимірювальну комірку дистильованою водою і залишають до наступного робочого циклу.
 
<<   ЗМІСТ   >>