Повна версія

Головна arrow Культурологія arrow Люба моя Україна. Свята, традиції, звичаї, обряди, прикмети та повір'я українського народу

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Рідна домівка

Не дай, Боже, в чужій хаті жити, в чужій печі палити.

В порожній хаті сумно й ночувати (Інтер'єр)

Внутрішнє планування українського житла передбачає піч (уособлення родинного вогнища), що завжди займає внутрішній кут хати й обернена своїм отвором до фасадної стіни, у якій робляться вікна. Традиційна українська хата має, як правило, не менше трьох вікон. До речі, з появою віконного скла великих розмірів швидко набули широкого побутування вікна на три шибки. (Триподільна система – явище не випадкове, адже й житло також по вертикалі поділяється на три частини: призьба, стіни, дах.) Вздовж бічної (причілкової) стіни мусить стояти стіл, функцію якого може виконувати скриня. Біля столу попід тильною (задньою, запічною, напільною, примісткою) стіною розміщують довгу дерев'яну лаву, а з зовнішнього боку – маленький переносний ослінчик. Простір між піччю та причілковою стіною заповнюється дерев'яним настилом на стовпчиках, піднятим на рівень лежанки печі (піл, приміст).

У хаті завжди зберігається якесь начиння. У справжньої ґаздині все на своєму місці – так і лад тримається, і зручно самим господарям.

Добра річ, як є в хаті піч (роль печі)

Піч – це одночасно і джерело тепла, і місце приготування їжі, і місце для сну, і засіб лікування. Недаремно під час закладання печі господарі намагаються усіляко задобрити робітників, аби піч не димувала, добре випікала хліб, довго тримала тепло та мало потребувала дров і вугілля для обігрівання оселі, але головне – щоб жодне зло не пускала. До пічного вогню особливе ставлення: в нього в жодному разі не можна плювати, при ньому не можна лаятися, його слід замітати чистою метелкою, хрестити, ставити на ніч горщик з водою та поліном, аби він міг їсти та пити.

Часто сваха, приходячи зі шлюбною пропозицією до батьків нареченої, підходить до печі та будь-якої пори року

гріє рури (або імітує це) біля неї, а вже потім розпочинає справу. Подекуди під час таких переговорів дівчина влізає на піч, а свати вмовляють її злізти: якщо вона це зробить, то таким чином дає згоду покинути своє сімейне вогнище та перейти до оселі нареченого. Або ж наречена присідає біля печі, скромно "колупаючи" глину, що теж означає згоду.

У своїй хаті й вугли помагають (червоний кут)

По діагоналі від печі має бути влаштоване покуття (святий вугол, червоний кут). Про нього хочеться сказати окремо.

Це найважливіша частина житла. Орієнтований кут завжди на схід або південь, тому освітлювався краще за інші.

Тут знаходились речі, що несуть у собі вищу культурну цінність: стіл, Біблія, молитовні книги, хрест, свічі, фото померлих членів родини, образи, прикрашені тканними або вишиваними рушниками (божниками), цілющим зіллям і різними квітами.

На найпочеснішому місці в цьому куті має сидіти господар будинку, голова родини. Мабуть, звідси народна прик-

мета: якщо тріщить святий кут, то це віщує смерть господаря. Колись під час весільного обряду наречений мусив викупати місце для себе в червоному куті.

Важливу роль відіграє цей кут під час пологів. Якщо вони важкі, з ускладненнями, жінку слід періодично водити навкруги стола, що стоїть у святому куті – це неодмінно допоможе. Під образи саджають почесних гостей і сватів. Тут же на сороковой день після смерті когось із родини слід стелити чисту постіль: покійника чекають додому, на стіл ставлять зайвий прибор.

До речі, щодо образів. Ікони не можна продавати, але їх можна обмінювати. їх не можна спалювати чи знищувати якимось іншим чином, можна лише закопати чи пустити по воді. Чистити їх слід два рази на рік: перед Різдвом і Пасхою. Повернути ікону до стіни вважається блюзнірством.

Як зло у двері, то ти його – у вікно (функції дверей та вікон)

Часто, розглядаючи хату, можна побачити віконні та дверні пройоми, пофарбовані в інтенсивно червоний колір, що символізує очищення вогнем "усього входящого", адже мешканці оселі мусять бути захищені від негативного впливу зовнішніх сил. Функцію оберегу виконує не лише червоний колір, але й наведені крейдою хрестики навколо вікон та дверей; рушники, якими оздоблюють вікна та двері; часник і підкова: останню прибивають до порога чи біля нього, часто над дверима, часник та різні трави розвішують навколо дверей і вікон.

Дверям і вікнам узагалі народ надає особливого значення, розглядаючи їх як межові об'єкти між світом внутрішнім і зовнішнім. Тому на ніч вікна та двері прийнято хрестити, аби не могла ввійти нечиста сила. Для захисту від відьом на вікнах і дверях вішають кропиву.

Коли хворому дають випити заговорену воду, то нею, змішаною із золою з печі, обмивають одвірки, щоб був закритий до оселі шлях хворобам.

Усім діям, що здійснюються біля входу-виходу, надається особливе значення. Біля порога дому прийнято промовляти молитву (особливо перед чужою хатою). Звідси й звичай "присідати на доріжку".

Під час важких пологів (якщо, звичайно вам закортить народжувати в рідній оселі й відбудеться це не зимової днини) слід відчинити всі двері та вікна, аби усунути будь-які перепони на шляху входження дитини до цього світу.

Є й ціла система заборон. У вікно, наприклад, забороняється виливати воду, помиї, плювати, викидати кішку чи сміття, бо під вікнами завжди стоїть ангел, який, зрозуміла річ, після такої поведінки господарів піде геть і не оберігатиме оселю. Не місце йому и якщо в хаті лаються: отже, там оселився біс.

 
<<   ЗМІСТ   >>