Повна версія

Головна arrow Культурологія arrow Люба моя Україна. Свята, традиції, звичаї, обряди, прикмети та повір'я українського народу

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Хата – як віночок, господиня – як квіточка (декоративне оздоблення кати)

Декоративне оздоблення хати полягає, по-перше, в різьбленні (зазвичай зрубного житла), обмазуванні глиною та побілці, підведенні кольоровими глинами та декоративному поліхромному розписі. Сьогодні, коли вибір фарб надзвичайно широкий, наприклад, віконниці розмальовуються з особливою старанністю. Яскраві квіти (зазвичай мак або барвінок), зелене листя, птахи й навіть свійські тварини прикрашають чепурні селянські хатинки, паркан або інші споруди у дворі. Найбільш строкаті й фантазійні малюнки наносяться, коли в хаті дівчина на виданні. На віконницях таких будинків обов'язково зображуються голуби як символ майбутнього подружнього життя. Мальована піч – це теж знак того, що в хаті є дівчина на порі.

Усе рідше, але побутують настінні розписи, що найчастіше несуть у собі віддалені мотиви календарних, релігійних і сімейних свят. Настінні розписи традиційно розміщують переважно трьома горизонтальними смугами: середня визначається висотою вікон, а дві інші – відстанню від вікон до даху та призьби.

Узагалі, у декоративному оформленні українського житла часто органічно поєднуються різні культи: культ домашнього вогнища та культ предків (наприклад, через шанування порогу як священного місця перебування пращурів, через шанування печі – місця, де, за повір'ям, мешкають домашні духи; культ вогню, пов'язаний із очищувальними функціями та життєвим началом родини; культ християнських святинь, втілений у шануванні ікон та покуття в цілому тощо).

Житло завжди наочно демонструє ставлення господарів до певних народних знань і звичаїв, як-от: наявність намальованих знаків, червоних квітів чи пташок на хвіртці, віконницях, над вікнами або на воротах, як уже зазначалось, говорить про те, що у даній оселі є дівка на порі; чисто підведені призьба, стіни та вікна засвідчують охайність господині; лава для відпочинку біля воріт на вулиці та криниця на межі садиби з вулицею покликані виявити пошану та турботу про того, хто подорожує (втомлений шляхом може напитись води, перепочити, розпитати про щось, почути якісь цікаві новини).

Як збудуєш, так і житимеш (житлова обрядовість)

Житло, зрозуміла річ, завжди відігравало в житті українця важливу роль, оскільки в ньому проходить його життя: там він народжується, зростає, радіє й сумує, будує свою родину, народжує дітей, виховує їх, там помирає...

Це життєве коло, що безпосередньо пов'язане з поняттям рідної домівки. Саме туди людина поспішає після роботи, аби поділитися з рідними новими враженнями, своїми печалями, турботами або радощами, там вона святкує найвизначніші події, там вона нерідко проводить своє дозвілля. Тому природно, що будівництво житла здавна було одною з найважливіших подій. З переселенням до нової оселі люди пов'язують свої надії на щасливіше й заможніше життя, на добробут і родинний затишок. Боротьба з природними стихіями, прагнення забезпечити надійність і міцність нової оселі – усе це знайшло свій відбиток у своєрідних віруваннях, звичаях та обрядах. Так, наприклад, для майбутнього будинку неможна брати так звані "заборонені" дерева: священні (приміром, дуже старі або надто високі) або прокляті в різних місцевостях (це різні породи).

Сухі дерева ввжаються мертвими, такими, що не мають життєвої сили. Погана прикмета, коли дерево під час рубання падає кроною на північ. Проте сьогодні, зрозуміла річ, купуючи десь готові дошки, і гадки не маєш, як вони рубалися. Тим більше, що тільки з деревини будують все рідше та рідше.

 
<<   ЗМІСТ   >>