Повна версія

Головна arrow Культурологія arrow Люба моя Україна. Свята, традиції, звичаї, обряди, прикмети та повір'я українського народу

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Молитвою хоч неситий будеш, та проте здоровий (роль молитви)

Спочатку було мовчання...

Але саме слово стало справжнім початком життя. Старослов'янське "ректи" – говорити, промовляти – тісно пов'язане з язичницьким світоглядом давніх слов'ян. Слово уявлялося як швидкий птах, що вилітає з-за паркану зубів і вражає ворогів, як гостра стріла. Слово світить, як Сонце, горить, як Вогонь, сяє, як Зоря. Слово струменить, як гірський потік... Отже, слово має надзвичайну силу, що, на жаль, може бути спрямована на недобрі вчинки. До речі, й слово "уроки" також походить від старослов'янського "ректи" – говорити, тобто заклинати Словом. Отже, зурочити не тотожне "пристріту" (рос. "сглазу"), що означає зашкодити недобрим поглядом (очима). Знахарки, які виганяють такі хвороби, промовляють "чи ти сказане, чи погадане, чи помислене, чи подумане", тобто називають усі види негативної магії, якими могла бути викликана хвороба. У своїх заклинаннях цілителі обов'язково мають назвати ім'я людини, яку лікують, – отже, й тут слово є вирішальним.

Словом людина навчилася лаятись, але лихослів'ю українці, як і всі слов'яни загалом, протиставляють добру, позитивну словесну магію – хвалу, славу (славослів'я), величання, віншування. Ось ці слова-"здравиці", благословення та слова-обереги: "будь здоровий", "ходи з Богами", "що сказане, те збудеться", "твої слова, та Богу в вуха", "слава Богу!" і багато-багато інших. І це стало чудовою традицією, що дожила до наших днів.

Але є всемогутнє Слово, слово, що здатне творити дива. Це слово молитви, воно має здатність стати дією, дійсністю. Для цього треба тільки практично ввійти в той стан, що створює можливість для такого спілкування з Богом. Наші пращури знали, коли і де це можливо, бо мали досить точний астрономічний календар, за яким встановлювали строки молінь. Саме поєднання слова й часу дає: чудодійні результати їхньої магії. І обов'язковою умовою є чистота думок і прагнень, щирість та віра, спокій у серці й відсутність будь-яких

корисливих, негідних потягів. Така молитва є надзвичайно дієвим лікувальним засобом, що може зцілити найтяжчого хворого, якщо в нього достатньо віри в її силу та дієвість. До молитви українець звертається в різні хвилини свого життя: у хворобі та горі, аби отримати допомогу від Бога, у радості й щасті, аби подякувати Йому, під час пологів, аби вони минули без ускладнень, у зв'язку з весіллям, аби попросити благополуччя для подружжя тощо.

Так, священик вичитує з Требника над породіллею встановлені молитви, у яких просить: "Владико, Господи Боже наш, породіллю от скверни очисти, і соблюди от всякого наїтія невидимих духів, от ревности і зависти, і от очес призора• (пристріту). Проситься також зберегти й дитину "от всякія лютости, от всякія бурі сопротивного, от духов лукавих дневних же і нічних". У молитві проситься й за матір, яка після пологів вважається "нечистою": "Очисти от всякія скверни", "Омий єя скверну тілесную і скверну душевную". Це церковне очищення від первородного гріху.

На жаль, до Бога у своєму повсякденному житті людина звертається здебільшого тоді, коли потрапляє у скрутне становище, натомість слово молитви повинне супроводжувати її повсякчас – лише за таких умов можна, говорити про духовне здоров'я кожної конкретної особистості та нації в цілому. Наведемо кілька конкретних молитов.

Молитва до Ангела-хоронителя

"Ангеле Божий, Хоронителю святий, Богом з неба даний мені на охорону. Бережи мене, Хоронителю, від недуг страшних, від хвороб злих. Щиро благаю тебе: просвічуй мене сьогодні, хорони від усього злого, заохочуй до добрих діл і провадь на спасенну дорогу. Амінь".

Молитва до Пресвятої Богородиці

"Богородице Діво, радуйся, благодатна Маріє, Господь з Тобою. Благословенна ти між жонами та благословенний плід утроби твоєї, бо Ти породила Христа, Ізбавителя душ наших.

Достойно є воістину величати блаженною Тебе, Богородицю, пренепорочну, і Матір Бога нашого. Чеснішу від херувимів і незрівнянно славнішу від серафимів, що без до тління Бога Слово породила, сущу Богородицю, Тебе величаємо. Твоєї милості благаємо, Богородице Діво, молитвами нашими у скорботах не погорди, але від бід нас ізбав, єдина, чиста і благословенна. Преславна Приснодіво, Богородице, прийми молитви наші та донеси їх Синові Твоєму і Богові нашому, щоб урятував задля тебе душі наші".

"Отче наш, ти єси на небесах, нехай святиться ім'я Твоє, нехай прийде царство Твоє, нехай буде воля Твоя як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам днесь, і прости нам борги наші, як і ми прощаємо боржникам нашим. І не введи нас у спокусу, але ізбаві нас від лукавого. Амінь".

Сьогодні прилавки крамниць і ринків рясніють найрізноманітнішим одягом, дорогим і не дуже, імпортним та вітчизняного виробництва, класичним і модерновим... При бажанні та за певних можливостей і наявності смаку сучасна жінка може виглядати надзвичайно гарно. Широкий вибір різного роду тканин, покроїв і кольорів, здавалося б, не може конкурувати з традиційним народним одягом. Але чому так заворожує погляд виступ танцювального колективу або народного хору в яскравому українському вбранні? Чому не можна

Господня молитва

 
<<   ЗМІСТ   >>