Повна версія

Головна arrow Техніка arrow Інформаційні технології в технічній експлуатації автомобілів

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Геоінформаційні системи

Сучасні системи, які забезпечують істотне підвищення ефективності управління на державному і муніципальному рівні, – це геоінформаційні системи (ГІС).

Геоінформація в розумінні, наприклад, урядових органів США – це геопросторові дані або інформація, яка ідентифікує географічне місцеположення і властивості природних або штучно створених об'єктів, а також їх межі на Землі. Інформація може бути отримана (окрім інших шляхів) за допомогою дистанційного зондування, картографування і різних видів зйомок.

Проте в розумінні терміну ГІС слід особливо виділити те, що тут відсоток чисто географічних даних незначний, технології обробки даних мають мало загального з традиційною обробкою географічних даних, і, нарешті, географічні дані служать лише базою для вирішення великого числа прикладних завдань, цілі яких далекі від географії. Тому сучасні ГІС не є суворо географічними. Вони мають наступні основні характеристики:

  • - у склад входить БД і не одна, а повна технологія обробки інформації значно ширша, ніж звичайна робота з БД;
  • - розраховані не просто на обробку даних, а на проведення експертних оцінок в різних ситуаціях, тобто ГІС включають в свій склад експертну систему (одну або декілька), що досягти на рівні лише БД неможливо, оскільки експертна система є більш загальною по відношенню до БД.

В даний час існують різні концепції геоінформатики і застосування ГІС в управлінні на різних рівнях (державному, регіональному, галузевому і так далі).

В рамках ПС створюються електронні кадастри обліку, оцінки земель і реєстрації прав на землю, регулювання земельних відносин і відомостей про правовий, господарсько-економічний, екологічний і природний стан, наприклад, міських земель і нерухомості. При цьому сучасний електронний кадастр забезпечує вирішення наступних різнопланових завдань:

  • - в області правових відносин (реєстрація прав на землю і операцій);
  • - у сфері економіки (надходження земельних платежів до міського бюджету, проведення економічної оцінки земель, створення фондового ринку земельних цінних паперів);
  • - у сфері управління інвестиційними проектами (планування земельної ділянки під конкретний інвестиційний проект, наприклад проект АТП, і одночасна оцінка варіанту цього проекту за допомогою економіко-математичного моделювання);
  • - у сфері загально інформаційних послуг (надання місцевим органам управління, їх структурам, судам, банкам, ін. юридичним і фізичним особам достовірної кадастрової інформації).

Всі координатні дані ГІС повинні входити в єдину систему координат, проте можуть мати різні масштаби. Наприклад, міське господарство відноситься до нижчого (муніципальному) рівня і йому відведені масштаби карт (1:1000 і більш). Згідно чого тематичні карти міського господарства є складеною моделлю і підрозділяються на шари, які в цілому формують інтегровану інформаційну основу ГІС. (рис. 1.15).

Схема тематичних карт ПС 39

Рис. 1.15. Схема тематичних карт ПС 39

ПС на сучасному АТЗК мають величезні сфери застосування і основними тут є наступні тематичні карти: дороги і схеми вантажопотоків; щільність населення; сфера постачання населення і надання послуг. ГІС для TEA представляють інтерес і безперечний пріоритет у вигляді тематичних карт будівель і споруд, підприємств. Тому сьогодні слід говорити про особливе значення інтегрованої інформаційної основи ГІС в цілому для АТЗК. Тут яскравим прикладом може служити класичне завдання дослідження операцій – завдання комівояжера, яке в різних модифікаціях вирішується для оптимізації процесів в логістиці і яка сьогодні успішно вирішується програмним забезпеченням ГІС з відповідними БД.

На АТЗК, як відзначають російські дослідники, управління галуззю часто не відповідає сучасному рівню розвитку провідних галузей. Одна з причин в тому, що, наприклад, автомобілебудування по тих або інших причинах не завжди враховує передові науково-технічні досягнення, а у ряді випадків тут простежується, перш за все, політика самоізоляції галузі від суміжних галузей, що в цілому обертається зайвими витратами, перш за все, для власників PC.

Проте поступово і автомобілебудівники і АТЗК освоюють передові технології управління технічними об'єктами, хоча, як і раніше, існує ряд специфічних особливостей, які стримують "повне" впровадження нових досягнень науково-технічного прогресу (НТП).

В даний час багато інформаційних просторів підприємств, що беруть участь в розробці, виробництві і експлуатації PC вже достатньо повно структуровані і комп'ютеризовані, а здійснювані тут процеси проводяться із застосуванням передових інформаційних технологій (1Т).

 
<<   ЗМІСТ   >>