Повна версія

Головна arrow Техніка arrow Інформаційні технології в технічній експлуатації автомобілів

 • Увеличить шрифт
 • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Системи трекингові

На транспорті трекингові системи мають другу "паралельну" назву – це "системи моніторингу". Обидві назви "рівносильні" і тому сфери їх застосування на АТЗК не уточнюються, що часто приводить до плутанини.

Основою структуризації понять може бути тезаурусний підхід до дослідження складних систем. Це один з підходів, при якому вивчення системи починається як би "знизу", тобто не з визначення цілей і структуризації системи (підхід "зверху"), а з перерахування її елементів і встановлення зв'язків між ними. Зазвичай такий підхід називають морфологічним (у широкому сенсі), лінгвістичним, методом мови систем, "тезаурусним", не роблячи особливих відмінностей між цими найменуваннями. Проте термін тезаурусний підкреслює, що мова йде не про просте перерахування складових системи, а про формування рівнів її вивчення, подібно до формування тезауруса в широкому сенсі як поняття, що відображає багатство мови представлення системи, що вивчається.

Сучасні словники дають чітке уявлення про значення іноземних слів: "track" і "monitor".

Переклад слова "monitor" – це контролювати, перевіряти, радити, а слово "monitoring" – спеціально організоване, систематичне спостереження за станом об'єктів, явищ, процесів з метою їх оцінки, контролю, прогнозу, а, в цілому, це:

 • - цілеспрямована діяльність, пов'язана з постійним або періодичним спостереженням, оцінкою і прогнозом стану об'єкту що спостеригається (процесу, явища, системи) в цілях його розвитку в бажаному напрямі;
 • - процес відстеження певними методами стану системи або явища.

Переклад англійського слова "track" ближчий до термінології транспорту.

Він означає саме трасу, курс, маршрут польоту, життєвий шлях, бігову доріжку і ін. Слово "tracking" – це вистежування.

Тому, виходячи з аналізу російського перекладу двох іноземних слів, сучасні автоматизовані системи контролю транспорту слід називати трекинговими, де супутники саме вистежують PC.

Трекингові системи – це широка сукупність сучасних інформаційних систем і технологій, а саме (рис. 4.23):

 • - системи супутникової навігації (GPS, ГЛОНАСС або ін.);
 • - системи стільникового радіозв'язку (стандарт GSM з технологіями передачі даних GPRS і коротких SMS повідомлень або ін.);
 • - система Internet;
 • - спеціальне ПЗ і ін.

Схема структурна трекингової транспортної системи

Рис. 4.23. Схема структурна трекингової транспортної системи

Практичними прикладами трекингових систем на АТЗК є системи GPS-Trace Orange, МІМ, СКРТ, Teletrack, Dynafleet, короткий огляд яких приведений в §1.5.8.

Кожна з них – це логічно єдина модель нової культури експлуатації PC, що представляє електронні інформаційні системи, організаційно-функціональної підтримки процесів КЕ, які за допомогою інформаційної інтеграції в системи ТД і НК (діагностики і контролю стану) автомобіля, покликані сформувати нову TEA у вигляді системи ТЕА-АСУ, як найважливішу структурну ланку ІПВ-систем.

Трекингові системи, які задіяні для відстежування не тільки фізичного переміщення і контролю параметрів PC, але і включені в ІПВ-системи, доцільно на АТЗК іменувати "системами моніторингу", які здійснюють саме цілеспрямовану діяльність, пов'язану з постійним (періодичним) спостереженням, оцінкою і прогнозом стану спостережуваного об'єкту (процесу) в цілях його розвитку в бажаному напрямі.

Системи моніторингу

Прикладом моніторингової системи може бути організація процесу експлуатації, яка сформувалася за 20 років в системі автомобільних гонок "Формула-1". Сьогодні тут електроніка контролює більше тисячі параметрів, інформація про які з телематичного блоку по каналу 3G передається в службу сервісу. В процесі гонок збір даних і передача їх в "бокси сервісу" здійснюється через мілісекунди. Інформація з боксів прямує в штаб-квартиру команд на суперкомп'ютер обчислювального центру. Передача інформації здійснюється по високочастотних лініях, або по Wi-Fi. Поза гонками інформація об'ємом 80 байт через кожні 30 сек формується в пакет телематичного блоку, який потім відсилається ремонтникам з 20-ти хвилинною періодичністю.

Другий приклад – це компанія Pagani. Вона з 2004р. встановлює на кожен свій автомобіль Zonda систему дистанційної діагностики TMD, розроблену італійською фірмою ТЕХА. Система TMD (ТЕХА Mobile Diagnostics) збирає дані, що поставляються бортовою діагностикою від кожної одиниці Zonda, і по зв'язку GPRS направляє їх на завод в м. Моден, що дозволяє автовиробникові Pagani контролювати кожну одиницю Zonda, не залишаючи заводу .

Система діагностики TMD – це спеціальний прилад ΝΑΝΟ, який підключається до діагностичного роз'єму в автомобілі. Він декодує інформацію, тобто переводить дані в зрозумілу людині форму і по GPRS подає їх на смартфон водія. В результаті, за допомогою TMD-NANO, за тисячі кілометрів від сервісу під його пильним контролем містяться параметри мотора, коробки передач і допоміжного устаткування кожної одиниці Zonda.

Система TMD-NANO опитує на Zonda всі його, зв'язані "електронною павутиною" системи управління і діагностики (мотор, гальмівну систему, подушки безпеки, центральний замок, світлові прилади, ін.) і інформує сервіс (ІТС) за допомогою смартфону водія про технічний стан автомобіля. При виникненні критичної ситуації, наприклад, гострої необхідності рухатися, але за наявності аварійного режиму роботи мотора і, відповідно, спрацьовуванні захисту автомобіля, на Zonda існує можливість вимкнути лампу аварійного режиму або вивести мотор з цього режиму. Так при забрудненні фільтру сажі можна дистанційно запустити регенерацію масла, але це можливо, якщо на це через смартфон дасть дозвіл водій. Якщо регенерація не допомагає і масло все ж таки міняють, але у слюсаря немає можливості "обнулити" пам'ять бортового комп'ютера, система TMD-NANO це робить дистанційно. Аналогічно усуваються на

Zonda проблеми з автоматичною коробкою перемикання передач. Тут сервісний центр, при появі несправностей коробки, направляє електронному блоку автомобіля команду, що забороняє переводити коробку в аварійний режим, і забезпечує рух Zonda тільки на "щадних" швидкостях І і II передач.

Виробники причіпної техніки також оснащують її телематичними системами (навігаторами-приймачами). Особливо виділяється тут фірма Schmitz Cargobull зі своєю системою Trailercomiect, призначеною як для європейського, так і для російського ринку. Телематику пропонує клієнтам її дочірнє підприємство – Cargobull Telematics. При цьому мова йде про фіксовані міжнародні ставки, які включають витрати на SIM-карту, зберігання і роумінг даних, і користування порталом. Система дає ясне уявлення про стан автопарку і інформує у разі загрози, даючи можливість своєчасного втручання. Телематичний навігатор-приймач, сертифікований по стандартах автомобілебудування, встановлюється на трейлері і підходить для будь-яких типів причепів. Підключивши різні агрегати (наприклад, систему EBS, акумуляторну батарею холодильного агрегату і самописець температури), можна прочитувати технічні дані і передавати їх в систему телематики.

Системи "Формула-1", TMD-NANO, Trailercormect є прикладами організації TEA "зверху", тобто від автовиробника, що сьогодні стримує широке впровадження TEA-АСУ на АТЗК.

Прикладом галузевого підходу "знизу" є організація TEA на основі транспортно-інформаційної системи Dynafleet, обслуговуючої автомобілі Volvo – рис. 4.24.

Система Dynafleet забезпечує установку "телематичних блоків" – навігато- рів-приймачів абсолютно на весь PC, де є точка під'єднання (шлюз) типу FMS (Fleet Management gateway), що дозволяє отримати з CAN BUS/FMS інтерфейсу:

 • - круїз-контроль;
 • - положення дросельної заслінки;
 • - включення гальмівної системи;
 • - уповільнення (ретардер);
 • - обороти мотора;
 • - швидкість;
 • - пробіг;
 • - витрата пального;
 • - сервісні інтервали (пробіги ТО) і так далі

Найбільш типові галузеві рішення: контроль температурного режиму для рефрижераторних перевезень, контроль за трейлерами і вантажами для перевезень без супроводу (залізничні перевезення, поромні перевезення) і транспортна безпека, а також техобслуговування великих автопарків і управління постачаннями "точно в строк" в системі логістики.

Система телематики оснащена також стандартним інтерфейсом АРІ-, що дозволяє інтегрувати дані, отримувані від засобів телематики, в інші системи ПЗ, наприклад, систему телематики вантажного автомобіля, систему управління вантажоперевезеннями і транспортом в цілому, тобто в ITS.

Схема структурна системи моніторингу транспорту Dynafleet

Рис. 4.24. Схема структурна системи моніторингу транспорту Dynafleet

Всі дані передаються будь-якому користувачеві і сьогодні використовуються для оцінки ефективності роботи PC, а також оцінки якості його управління водієм на основі: швидкості, ін. характеристик водіння і споживання горючого.

Аналіз розвитку і функціонування транспортно-інформаційних систем моніторингу типу Dynafleet і ін., дозволив виявити їх основний недолік – це відсутність оцінки спектру сучасних умов експлуатації, що згідно теоретичним положенням TEA є неприпустимим в організації і управлінні працездатністю PC і забезпеченні його надійності, в наслідок чого з'явилася розробка системи моніторингу транспорту "ХНАДУ ТЕСА".

 
<<   ЗМІСТ   >>