Головна Техніка
Інформаційні технології в технічній експлуатації автомобілів
|
|
|||||
ТРАНСПОРТНО-ІНФОРМАЦІЙНА СИСТЕМА МОНІТОРИНГУ "ХНАДУ ТЕСА"Загальна характеристикаТранспортно-інформаційна система "ХНАДУ ТЕСА" – система супутнико- вого моніторингу PC, яка є спеціалізованим програмно-апаратним комплексом для управління КЕ і ТЕ в МАТП. В основі створення системи "ХНАДУ ТЕСА" покладена ідея об'єднання в комплекс, по-перше, всіх необхідних завдань, які сьогодні висуваються до подібних транспортних систем, як щодо їх інфраструктури, так і самого транспорту, по-друге, об'єднання дій, направлених на вирішення цих завдань (рис. 5.1). Рис. 5.1. Основні інформаційні складові побудови транспортно-інформаційної системи моніторингу "ХНАДУ ТЕСА" Система "ХНАДУ ТЕСА" призначена для вирішення виробничих завдань АТЗК по оптимізації роботи парка PC і є комплексним рішенням по моніторингу і управлінню ЖЦ етапу експлуатації PC в МАТП. Система забезпечує безперервний моніторинг PC при невеликих експлуатаційних витратах за рахунок використання сучасних технологій мобільного бездротового зв'язку і професійного навигаційно-зв'язного обладнання. Впровадження системи — якісно новий рівень управління парком АТЗК. Перевагою системи "ХНАДУ ТЕСА" є: - безперервний автоматичний контроль процесу руху PC з оцінкою умов експлуатації, часу проходження маршрутів і відповідності графікам роботи, ві- дображенням місцерозташування і маршрутів КЕ в режимі реального часу на електронних картах;
Система "ХНАДУ ТЕСА" – це апаратно-програмний комплекс (телемати- чна платформа), який побудований на технології "клієнт-сервер" із застосуванням ІРеб-технологій, а його складовими є (рис.5.2):
Рис. 5.2. Схема структурна транспортно-інформаційної системи моніторингу "ХНАДУ ТЕСА" PC підприємств, шо користуються послугами "ХНАДУ ТЕСА". оснащується навігаційно-зв'язними і телематичними навігаторами-нриймачами. які дозволяють цілодобово контролювати навігаційні і технічні параметри PC різних категорій. Весь об'єм навігаційної і технічної інформації, що отримується від спостерігаємого PC. поступає на телематичний сервер, зберігається в базі даних (MS SQL або Interbase) і стає доступним в науково-диспетчерському пункті ХНАДУ, де проходить подальшу обробку за допомогою спеціального розробленого ПЗ " Virtual mechanic", "Service Fuel Eco "NTU-HADI – 12"" і ін. Далі інформація в "режимі блогу" сайту khnadu.com, стає доступна клієнтам – власникам як окремих одиниць, так і парку PC. тобто будь-якій людині, що безпосередньо координує роботу свого МАТП. а також фахівцям-дослідникам. Блог (англ. blog, від web log – інтернет-журнап подій, інтернет-щоденник, онлайн-щоденник) – Web-сайт, основним змістом якого є регулярне додавання записів, що містять текст, зображення або мультимедіа. Відмінною особливістю системи "ХНАДУ ТЕСА" є відсутність необхідності установки кожним клієнтом спеціального ПЗ. складного для звичайного сприйняття, в якому рядові системи можуть використовувати електронні векторні багатошарові карти місцевості і об'ємні масиви необхідних для прорахунків даних (від Vіп номера автомобіля, до параметра тиску повітря у впускному колекторі мотора). Вся інформація, піддана кваліфікованій обробці фахівцями ХНАДУ. доступна клієнтам через браузер в блозі – khnadu.com. У кожного клієнта є можливість побачити місцеположення і поточні (зокрема "надійнісні") характеристик його PC через ПЗ серверної частини за адресою – server, khnadu.com. В даному ПЗ застосовуються гнучкі налаштування і прості у використанні інтерфейси, що максимально спрощує обробку інформації і оперативне управління. дозволяє у будь-який момент сформувати необхідні графіки і звіти (у форматах MS Office), а також відправити інформацію до інших ІС клієнта. При впровадження системи в МАТП, деякі складові можуть мінятися залежно від вимог конкретного клієнта, проте загальний принцип побудови завжди залишається незмінним. Основні функції системи "ХНАДУ ТЕСА" можна умовно розділити на три групи: функції моніторингу, функції управління і функції зберігання інформації і сполучення із зовнішніми ІС. Функції моніторингу системи "ХНАДУ ТЕСА":
Функції управління системи "ХНАДУ ТЕСА":
Функції системи "ХНАДУ ТЕСА" по зберіганню інформації і інтеграції із зовнішніми ІС:
За принципом побудови система "ХНАДУ ТЕСА" містить три основні частини:
РС – об'єкт моніторингу в системі "ХНАДУ ТЕСА", оснащений навига- ційно-зв'язними і прийомо-передаючими пристроями, виконаними у вигляді компактного модуля – телематичного приймача-навігатора (далі контролер ска нер-комунікатор) з контрольними пристроями, а також засобами текстового, голосово і відео зв'язку. Контролер сканера-комунікатора – це абонентський термінал, який служить для прийому і обробки сигналів навігаційних супутників. Він отримує дані з пристроїв контролю параметрів стану автомобіля і його елементів, забезпечує зв'язок з телематнчним сервером, передає управляючі сигнали на бортові виконавчі пристрої. В системі "ХНАДУ ТЕСА" використовуються сучасні серійно- вироблювані сканери-комун і каторн від ведучих світових постачальників обладнання зв'язку (Globalsal, Хехип. GALILEO. Tellonika. АвтоГРАФ і ін.), які проходять тестування і доопрацювання (по корпусу, обв'язуванню, внутрішній логіці) фахівцями компанії "МІМтелематика". Прнйомо-передавальні вузли сканерів-комунікаторів використовують мережі зв'язку стандарту GSM. Для функціонування системи не важливо який виробник сканер-комунікатора, важлива наявність в пристрої саме GSM модуля зв'язку, оскільки система "ХНАДУ ТЕСА" підтримує будь-які протоколи обміну даними з використанням мережі GSM між PC і телематнчним сервером. В якості навігаційного обладнання в сканерах-комунікаторах використовуються приймачі глобальних систем навігації GPS/ГЛОНАСС (Глобальна Навігаційна Супутникова Система), що дозволяє з високою точністю визначати місцезнаходження і навігаційні параметри (швидкість, напрям руху, висоту над рівнем моря) PC, використовуючи сигнали навігаційних супутників. Зараз як абонентські термінали в системі "ХНАДУ ТЕСА" використовуються серійно вироблювані GPS/GSM/GPRS термінали BN-City GX. Пристроями контролю параметрів стану автомобіля і його елементів, шо підключаються до контролера сканера-комунікатора на борту PC. служать датчики і вимірювальні пристрої різних типів:
Виконавчі пристрої підключаються до контролера сканера-комунікатора і служать для виконання автоматичних команд або команд, що подаються оператором з диспетчерського пункту. Такими пристроями можуть бути реле блокування пуску мотора, включення систем звукової або світлової сигналізації, управління температурними режимами і інше. Рідкокристалічний дисплей, що підключається до контролера сканера- комунікатора забезпечує можливість отримання водієм інформації в текстовій формі, а підключаєма аудіо – відео гарнітура – голосовий і відео зв'язок з диспетчерськими пунктами. Застосування технологій передачі інформації по стільникових мережах зв'язку істотно підвищує ефективність системи в цілому. При використанні абонентських терміналів з передачею зв'язку по каналах GSM/GPRS, GSM/SMS і GSM/Голос система "ХНАДУ ТЕСА" забезпечує доступ до всіх видів інформації, включаючи голосовий, фото і відеозв'язок. Вибір оператора мережі передачі обумовлен специфікою умов використання системи і вартістю послуг, що надаються оператором. В якості оператори мереж передачі інформації на території України можуть використовуватися: МТС, КиївСтар, Life, Beeline, Utel та ін. Телематичним сервером є апаратний серверний блок зі встановленим комплексом серверного ПЗ, підключений до мережі Internet з привласненим статичним IP-адресом (див. §1.5.5). Універсальна архітектура у поєднанні з простими алгоритмами роботи і висока пропускна спроможність телематичного сервера дозволяє підключати до системи до декількох тисяч абонентських терміналів без помітного зниження швидкодії системи в цілому. Для підвищення надійності системи потоки даних можуть дублюватися на інший аналогічний сервер, що виконує функції резервного. Основні функції телематичного сервера:
Диспетчерський пункт системи "ХНАДУ ТЕСА" представляє собою робоче місце диспетчера: робоча станція (комп'ютер) зі встановленим на ньому спеціалізованим ПЗ "Virtual mechanic", ".Service Fuel Eco "NTU-HADI – 12"" і ін. Робочі клієнтські персональні комп'ютери (ПК) можуть знаходитися як всередині локальної мережі підприємства, так і поза такою з підключенням через мережу Internet. Для тих випадків, коли потрібне тільки періодичне спостереження за діяльністю PC (наприклад, для керівництва МАТП), можливе підключення до телематичного сервера спрощених версій диспетчерських пунктів з використанням Web-технології. ПЗ сервера – це розробка компанії BN™, яке призначене для автоматизації робочого місця "наукових" диспетчерів і клієнтів системи "ХНАДУ ТЕСА", а також працівників адміністративно-господарських відомств і служб експлуатації і інших відомств підприємств, в чиї обов'язки входить управління внутріш- ньокорпоративним парком PC. ПЗ, використовуване в побудові системи, є розробкою компанії "МІМ телематика". Воно формує на екрані монітора (рис. 5.3):
Основні функції ПЗ BN™:
Рис. 5.3. Вид інформації монітора, що забезпечується ПЗ серверної системи "ХНАДУ ТЕСА"
|
<< | ЗМІСТ | >> |
---|