Повна версія

Головна arrow Техніка arrow Інформаційні технології в технічній експлуатації автомобілів

 • Увеличить шрифт
 • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Гаджети моніторингу технічного стану

Гаджеты моніторингу технічного стану

Визначення "гаджет" приведене в §4.1. Гаджета моніторингу технічного стану PC доцільно розділити на три типи:

I – стаціонарні;

II – спеціалізовані;

III – тестових систем.

Гаджета стаціонарні (стендові або мотор-тестери), є багатофункціональні пристрої усесторонньої діагностики автомобіля, його мотора, окремих вузлів, агрегатів і систем. Сьогодні гаджета є провідною складовою частиною обладнання постів діагностики в підрозділах ІТС. Приклад: мотор-тестери MotoDocII і MotoDocIII, призначені для діагностики іскрових карбюраторних і інжекторних моторів.

Гаджета спеціалізовані – це "дилерські" сканери (або так звані універсальні "дилерські" прилади), тобто багатофункціональні цифрові пристрої, що є комбінацією мультиметра, осцилографа і мікрокомп'ютера із спеціалізованою базою на змінному картриджі для конкретної моделі PC. Такі пристрої мають вузьку спеціалізацію по марці, моделі і модифікації PC.

Гаджета тестових систем дозволяють прочитувати коди і потоки даних в реальному часі і представляти їх в інтуїтивно зрозумілому вигляді, тобто у вигляді таблиць, графіків, зокрема у формі багатопараметричних графіків. За допомогою таких систем проводять віртуальні тести: змінюють "вручну" один з параметрів і встановлюють його вплив на інші. Системи дозволяють в реальному часі отримувати інформацію, необхідну для детального аналізу перехідних процесів. Таку інформацію можна зберігати в log – файлах по датах, що може бути використане для ведення планової діагностики, тобто накопичувати "історію" і своєчасно виявляти вірогідні проблеми. Всі отримані дані можуть бути представлені в зручній для читання формі, збережені у форматі Microsoft Excel (потік даних йде із швидкістю зразкового 500 Кбайт/г), або залишені у вигляді резервної копії на зовнішньому накопичувані інформації. Отримані системою дані у форматі Microsoft Excel дозволяють використовувати їх для роботи фахівцями в області ТЕ.

Гаджета тестових систем встановлюються на борт PC (рис.5.4).

Прикладами гаджетов тестових систем є маршрутний комп'ютер Multitronics SE-50/SL-50, сканери Scanmatic, ScanDoc, Орион БК-І00, CheckEngine, Scanmaster, ELMi2T, у яких присутні три основні елементи:

 • - пристрій інформаційний;
 • - гаджет-адаптер;
 • - система зв'язку.
 • 1. Пристрій інформаційний – це, як зазначено вище, широкий спектр пристроїв, наприклад:
  • - дисплей маршрутного комп'ютера Multitronics SE-50/SL-50, який має обмежену можливість аналізу інформації; що отримузться.
  • - КПК – пристрій з сенсорним екраном і/або повноцінною QWERTY- клавіатурою, який оснащено функціями стільникового зв'язку, тобто це комунікатор що має можливість дообладнання додатками розробленими фірмами які випускають КПК, так і сторонніми розробниками, і що розширюють можливості пристрою для аналізу отримуваної інформації;
  • - смартфон (smartphone – інтелектуальний телефон), тобто телефон з "відкритою" операційною системою, який суміщає функції телефону і КПК, що також дає можливість встановлювати додатки, які розширюють можливості пристрою для аналізу отримуваної інформації;

Схема розташування гаджетів тестових систем з бездротовим пристроєм зв'язку на борту автомобіля

Рис. 5.4. Схема розташування гаджетів тестових систем з бездротовим пристроєм зв'язку на борту автомобіля: 1 – автомобіль; 2 – роз'єм діагностичний; 3 – адаптер і система зв'язку; 4 – пристрій інформаційний (планшетний персональний комп'ютер)

Особливість сучасних інформаційних пристроїв – використання операційної системи Android (від грец. корня ανδρ – слова νήρ – "людина, чоловік" і суфікса – oid – від грец. слова εδος – "подібність"), що переводиться як "людиноподібний". Ця операційна система для інформаційних і інших пристроїв, заснована на ядрі Linux і власній реалізації Java від Google. Вона дозволяє створювати Web-додатки, які керують пристроєм через розроблені бібліотеки Google. Так Android Native Development Kit дозволяє "імпортувати" (але не відлагоджу- вати) бібліотеки і компоненти додатків, що написані на С і інших мовах.

2. Адаптер обробляє інформацію, що поступає від системи самодіагностики автомобіля і представляє її в необхідному для подачі споживачеві (інформаційному пристрою) вигляді. Це програмований мікроконтролер з "зашитими" протоколами зв'язку, які дозволяють з'єднати бортову систему самодіагностики безпосередньо з інформаційним пристроєм. Протоколи зв'язку сучасних адаптерів також дозволяють працювати з операційною системою Android. Сьогодні існує велика кількість програм для комп'ютерної діагностики. Всі вони, як правило, надаються разом з відповідним адаптером. Оновлення ПЗ гаджетів тестової системи можливо через Internet.

Оскільки для повної і усесторонньої діагностики PC потрібне дослідження різних параметрів в робочих режимах (тобто в режимі руху PC), то зручнішими є тестові системи з мініатюрними інформаційними пристроями (КПК, планше- тний комп'ютер і тому подібне). Такі тестові системи можливо використовувати як бортові системи контролю і обліку витрат горючого, визначення часу розгону, вимірювання потужності мотора і так далі.

3. Система зв'язку необхідна для підключення адаптера до інформаційного пристрою і може бути двох типів: дротова і бездротова.

Дротова система підключення адаптера до інформаційного пристрою зазвичай виконана у вигляді кабелю з різними конструкціями конектору (СОМ (RS-232), USB (рис. 5.5 б)

Бездротова система обумовлена присутністю в пристрої адаптера модуля, що забезпечує Bluetooth (рис. 5.5 в) або Wi-Fi (рис. 5.5 а) систему зв'язку його з інформаційним пристроем.

Вид гаджетів-адаптерів OBD-II згідно способу підключення до сполучаемого пристрою

Рис. 5.5. Вид гаджетів-адаптерів OBD-II згідно способу підключення до сполучаемого пристрою: аUSB и Wi-Fi: б – USB: в – Bluetooth

Bluetooth-технологія бездротової передачі інформації по радіоканалу на частоті 2,44 ГГц в радіусі до 100м (у телефонах до 10м). Максимальна швидкість передачі даних – 720 Кбіт/с, при використанні технології EDR (Enhanced Data Rate) до 2,1 Мбіт/с.

Wi-Fi – стандарт для бездротової локальної мережі (див. §4.3.9). Спочатку замислювався як альтернатива проводам для з'єднання комп'ютерів в мережу. Мобільні пристрої (КПК, смартфони і ноутбуки), оснащені Wi-Fi, можуть підключатися до локальної мережі і отримувати доступ в Internet через, так звані, точки доступу або хотепоти. На відміну від Bluetooth, стандарт Wi-Fi не припускає прямого обміну файлами, а служить альтернативою мережевого кабелю, тобто передати файл із смартфона на смартфон по Wi-Fi можливо тільки за допомогою спеціальних програм.

Деяким ПЗ на базі операційної системи Android, передбачена можливість подальшої передачі даних з інформаційного пристрою на віддалений сервер в системі Internet. В цьому випадку використовується вбудований в інформаційний пристрій модуль GSM, який використовує для передачі даних GSM/GPRS стандарт (мобільний Internet).

Поширеним прикладом організації бортової тестової системи моніторингу технічного стану PC у складі системи моніторингу "ХНАДУ ТЕСА" є наявність на борту автомобіля сукупності гаджетів: адаптера ELM327 і планшетного комп'ютера (рис. 5.4).

 
<<   ЗМІСТ   >>