Повна версія

Головна arrow Техніка arrow Інформаційні технології в технічній експлуатації автомобілів

 • Увеличить шрифт
 • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Стандарти бортових систем моніторингу технічного стану

У світовій автомобільній промисловості застосовуються стандарти бортових систем моніторингу технічного стану PC – OBD (On Board Diagnostic), що визначають особливості конструкції систем самодіагностики і використовуваних ними протоколів.

Стандарт уніфікує протоколи обміну даними між системою самодіагностики і гаджетом, систему позначення кодів несправностей, ідеологію самодіагностики в цілому. Для виробників діагностичного обладнання така уніфікація дозволяє створювати недорогі універсальні гаджети, а для фахівців TEA – різко скоротити витрати на придбання обладнання і отримання інформації, відпрацювати типові (універсальні) процедури діагностування.

До 1994р. застосовувалися стандарти OBD-1. Згідно цьому стандарту коди "помилок" двозначні (їх також називають "короткими" – на відміну від "довгих" п'ятизначних кодів розширеної діагностики пізніших систем). Особливість цього стандарту – процедура зчитування коду, яка, як зазначено вище, аналогічна процедурі зчитування інформації що передається азбукою Морзе: короткі імпульси (тривалістю 0,2с.) позначають одиниці, а довгі (1,2с.) – десятки. Паузи між імпульсами всередині одного коду приблизно 0,3с., а самі коди (якщо їх декілька) розділені довгими паузами в 1,8...2с.

З 1995р. з'явилися розширені системи моніторингу технічного стану PC – OBD-II, які довгий час співіснували з колишніми системами. Проте з 1996р. ці системи на вимогу Агентства по захисту навколишнього середовища Сполучених Штатів (US Environmental Protection AgencyU.S.EPA) і завдяки зусиллям Асоціації інженерів автомобілебудування (Society of Automotive Engineers – SAE) були всюди впроваджені. Починаючи з цього часу, всі легкові і вантажні автомобілі малої вантажопідйомності, що виробляються для продажу в США, обладнуються єдиною системою самодіагностики OBD-II.

З 2000р. система моніторингу OBD-W введена в Європі для всіх нових автомобілів з іскровими моторами (директива 98/69EG). Поступово на дану систему перейшли практично всі автомобільні виробники з різних регіонів світу (таблиця. 5.1).

Таблиця 5.1

Терміни введення стандарту ОДО-II в різних регіонах світу

Регіон

Обов'язкова підтримка OBD

США

PC виробництва з 1996р.

Канада

PC виробництва з 1998р.

Європа

PC виробництва з 2000/2001рр.

Європа

PC (дизельні) виробництва з 2004р.

Австралія

PC виробництва з 2006р.

Всі інші країни

Не регламентується

Проте, істотним недоліком стандарту OBD-II є наявність в системі самоді- агностики PC великої кількості різних протоколів для зв'язку контролера системи з гаджетом. Це протоколи:

 • - J1850 VPW;
 • - J1850 PWM;
 • - ISO 9141-2;
 • - ISO 14230-4;
 • - KWP (Keyword Protocol) 2000.

Для усунення цього недоліку сьогодні існують "таблиці застосовності" протоколів в системах самодіагностики різного PC, де указуються переліки марок і моделей PC і підтримувані ними протоколи зв'язку OBD-II. Разом з тим, одна і та ж модель автомобіля з одним і тим же мотором, одного року випуску може бути виготовлена для різних ринків з підтримкою різних протоколів зв'язку (також протоколи можуть розрізнятися і по моделях моторів, роках випуску). Таким чином, сьогодні відсутність PC в списках, не означає, що в його системі самодіагностики не підтримується протокол зв'язку стандарту OBD-II, так само як і присутність не означає, що підтримується цей стандарт.

Для визначення, який конкретно з протоколів OBD-II використовується на конкретному автомобілі (якщо OBD-II підтримується) необхідно:

 • - вивчити технічну документацію до PC, а також розглянути таблички ідентифікації на кузові, вузлах і агрегатах автомобіля і з'ясувати особливості підтримки стандарту ("OBD-II compliant", тобто підтримує; "OBD-II certified", тобто сертифікований на підтримку) (рис. S.8);
 • - здійснити пошук в інформаційній БД типу Mitchell-on-demand або ін., де, проте можлива неточність, із-за наявності інформації до PC, випущеного для іншого ринку і де використання спеціалізованих дилерських баз по окремій марці PC підвищує міру достовірності інформації;
 • - використовувати гаджет, що дозволяє визначити який з протоколів зв'язку OBD-II використовується на PC, а за відсутності таких припущень, почати перебір протоколів, починаючи з протоколу ISO, як найбільш поширеного (або з протоколу, вказаного для автомобіля, що діагностується, у відповідній таблиці);
 • - ідентифікувати протокол по наявності контактів в діагностичному роз'ємі.

Вид таблички на борту PC, що вказує на наявність протоколу зв'язку стандарту OBD-II

Рис. 5.8. Вид таблички на борту PC, що вказує на наявність протоколу зв'язку стандарту OBD-II

Сьогодні розробляється новий стандарт системи самодіагностики електронних систем управління роботою вузлів і агрегатів PC – OBD-III, який обумовлює зміни, перш за все, в пристрої бортових систем моніторингу параметрів технічного стану PC.

 
<<   ЗМІСТ   >>