Повна версія

Головна arrow Екологія arrow Транскордонні проблеми токсикології довкілля

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Мутагенний вплив

Мутагенний вплив спричиняють хімічні сполуки, що здатні викликати тривалі зміни в генетичному матеріалі. Ті зміни, що полягають в заміщенні однієї пари основ іншою, у зникненні пари основ або у появі додаткової пари, можуть бути спадковими. Йдеться тоді про хромосомні аберації. Мутації, спричинені хімічними речовинами, які знаходяться в навколишньому середовищі, вважаються причинами багатьох генетичних хвороб. До таких хвороб належать хворобливі стани, пов'язані з недостачею ензиму. Спадкові вади (наприклад, фенілокетонурія) також можуть бути зумовлені мутагенною дією токсинів навколишнього середовища.

Тератогенний вплив

Тератогенний вплив охоплює всі вади розвитку, спричинені токсичним впливом речовини на зародок (ембріон) або плід. Зараховуються сюди зміни будови, порушення діяльності, затримання розвитку і менша маса плоду, передчасне народження.

Період розвитку зародку (у людини – перші три місяці вагітності) характеризується дуже швидким клітинним поділом. Будь-яке ушкодження клітин може тоді свідчити про порушення будови не тільки одного, але й багатьох органів, а також про здатність до певних ензиматичних змін. На етапі розвитку плоду звичайно фіксуються зміни в розмірі мозку і центральної нервової системи. Плацента бере участь у транспортуванні і біосинтезі хімічних сполук, необхідних для плоду. На ранньому етапі розвитку плоду завдяки присутності численних ензимів також виконує свою роль печінка, синтезуючи і видаляючи різні сполуки. За умови присутності в крові матері токсинів, наприклад, іонів важких металів, треба очікувати їхнього перенесення через плаценту до плоду. З іншого боку, присутність токсичних хімічних речовин впливає на процеси метаболізму в плаценті. Ці процеси протікають у напрямку утворення токсичних для плоду метаболітів, наприклад, бензо(а)пірен, складова диму цигарок, метаболізується в плаценті до епоксиду.

 
<<   ЗМІСТ   >>