Повна версія

Головна arrow Екологія arrow Транскордонні проблеми токсикології довкілля

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Токсичність біфенілу

Поліхлорбіфеніли потрапляють до організму людини через шкіру, дихальний апарат і органи травлення. В організмі вони відкладаються в жирових тканинах. Докази вищенаведеного факту були знайдені під час дослідження акумулювання ПХБ у тканинах щурів. Контрольну партію щурів годували кормом, що містив арохлор 1345. Після аналізу було отримано концентрацію ПХБ у крові – 0,40 мг/кг, у печінці – 16,00 мг/кг, а в жирі – 32,00 мг/кг. У цьому ж експерименті було встановлено, що довготривале годування кормом, що містить біфеніл, спричиняє появу новотворів у печінці.

Перше отруєння біфенілами у людей зареєстровано в 1968 р. в Японії. Пацієнти страждали від хлорової прокази, причиною якої було споживання оливкової олії, забрудненої біфенілами на рівні 2000-3000 мг/кг. Хлорова проказа в медичній літературі фігурує як хвороба "Yusho". Першими симптомами отруєння є такі, як набрякання повік, пігментація нігтів і слизових оболонок, пізніше – нудота і пронос. У хворих спостерігається ороговіння і потемнення шкіри із висипанням і вторинна інфекція стафілококу. Зміни шкіри локалізуються на задній частина шиї, а у важких випадках – на всьому тілі. Найменша кількість ПХБ, яка спричинила симптоми хвороби "Yusho", відповідає денній дозі 0,07 мг ПХБ/кг маси тіла.

Біфеніли, як з'ясовано в дослідженнях, що проводилися на групі мавп (резусів), були причиною значних метаболічних процесів, з-поміж яких такі, як порфірії печінки, індукції мікросомних ензимів у печінці і плаценті, прискорення метаболізму статевих гормонів, зменшення концентрації вітаміну А, що відповідає за зростання організму. Вони зумовлювали імуннодепресивну дію, яка виявляється збільшенням захворювань на запалення легенів і різні вірусні хвороби. Сполуки з розгляданої групи порушують метаболізм кальцію, що, як стверджують, здійснює негативний вплив на шкарлупу яєць птахів, що живляться водними організмами, які знаходяться у водах забруднених ПХБ. Біфеніли індукують ензими ксенобіотичного метаболізму і включені до переліку речовин, що викликають рак. Цей перелік укладено Агенцією охорони навколишнього середовища США і Міжнародним агентством досліджень рака.

 
<<   ЗМІСТ   >>