Повна версія

Головна arrow Екологія arrow Транскордонні проблеми токсикології довкілля

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Гексахлорциклогексан (ГХЦГ)

А. Фізико-хімічні властивості. ГХЦГ, Гексахлорциклогексан, що його зазвичай називають лінданом, є рідиною жовтого забарвлення з характерним затхлим запахом. До складу препаратів входить суміш декількох ізомерів. ХЦГ характеризується високою щільністю пари, що полегшує його використання як фумігатора. Оскільки під впливом світла ХЦГ зазнає розкладу, то час його дії є досить коротким.

Б. Токсичність. Кожен з ізомерів ГХЦГ виявляє частково різний токсичний вплив. Найбільш токсичній ізомеру виявляє дуже значну подібність до нервової тканини. Діє невротично, як ДДТ. Ізомери ГХЦГ спричиняють головний біль, ушкодження шкіри і слизистих

оболонок. Гексахлорциклогексан легко зазнає ресорбції системи травлення, зокрема в присутності жирів. Поглинутий ГХЦГ, потрапивши до печінки, зазнає метаболічних змін до трифенолу. Смертельна доза при потраплянні через ротову порожнину складає 7-г 15 г.

Фенітротіон

А. Фізико-хімічні властивості. Фенітротіон (системна назва – о, о-диметилтіонофосфоран 3-метил-нітрофенілилу) належить до групи фосфорорганічних пестицидів. У нормальних умовах є олійною жовтуватою рідиною, нерозчинною у воді. Використовується у вигляді розчинів в органічних розчинниках.

Б. Токсичність. Фенітротіон, як і інші фосфорорганічні пестициди, є безпосереднім інгібітором активності ензимів з групи холінестераз. Унаслідок запізнення реакції наступає накопичення ацетилхоліну в нервовій тканині і деяких м'язах, що є безпосередньою причиною появи симптомів отруєння: ураження дихального центру або периферійної нервової системи. Симптоми гострого отруєння виявляються при обмеженні швидкості ензиматичних змін до 30 %. З'являються вони вже після декількох хвилин контакту з препаратом. Перша допомога у випадку отруєння через систему травлення полягає в промиванні шлунка й очищенні дихальних шляхів.

 
<<   ЗМІСТ   >>