|
|
|||||
ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ ТА ВИЗНАЧЕННЯ ЛОГІСТИКИПоняття та сутність логістикиТермін "логістика" походить від грецького слова "logistike", що означає "мислення, розрахунок, доцільність" [1]. Історично склалося так, що логістика як практична діяльність розвивалася завдяки військовій справі. Так, у першому тисячолітті нашої ери у військовому лексиконі ряду країн з логістикою пов'язували діяльність з управління перевезеннями, озброєння армії, планування й постачання військ матеріальними ресурсами (МР), утримання запасів і т.п. Логістичні принципи та моделі широко використовувалися під час першої та другої світових воєн. Подібно до дослідження операцій, математичної оптимізації, сітьовим моделям та іншим методам прикладної математики, що показали свою ефективність у військовій галузі, логістика поступово перейшла у сферу господарської практики та стала широко використовуватися в економіці до 70-х років XX століття. Найбільш широко термін "логістика" трактується як управління всіма видами потоків (матеріальними, людськими, енергетичними, фінансовими та ін.), що існують в економічних системах. Управління будь-яким об'єктом має на увазі спочатку прийняття рішення, а потім його реалізацію. Для того щоб приймати рішення, необхідні певні знання, для практичної реалізації прийнятих рішень потрібні конкретні дії. Виходячи з цього, розглянемо логістику, з одного боку, як науку, а з іншого боку, як господарську діяльність. Логістика як наука розробляє наукові принципи, метода, математичні моделі, що дозволяють планувати, контролювати й управляти транспортуванням, складуванням та іншими матеріальними й нематеріальними операціями, здійснюваними в процесі [1, 2, 3]:
Логістика як господарська діяльність – це процес управління рухом і зберіганням сировини, матеріалів, напівфабрикатів і ГП у господарському обороті від первинного джерела сировини до кінцевого споживача ΓП, а також пов'язаної з цими операціями інформацією [1, 3]. У цьому посібнику логістика розглядається як теорія й практика управління матеріальними й пов'язаними з ними інформаційними потоками [2, 3]. Основним об'єктом управління логістики як господарської діяльності є наскрізний матеріальний потік, тобто матеріальний потік (МП), що проходить по логістичному ланцюзі (ЛЛ), починаючи від первинного джерела сировини через всі проміжні процеси аж до надходження до кінцевого споживача [1-3]. Новизна логістичного підходу полягає в зміні пріоритетів між різними видами господарської діяльності на користі посилення значущості діяльності з керування наскрізним МЛ. На рис. 1.1 зображений традиційний і логістичний підходи до управління МП на макрорівні. На макрорівні МП проходить по ЛЛ, що складається з декількох самостійних підприємств (рис. 1.1). На мікрорівні ЛЛ складається з різних служб одного підприємства (рис. 1.2). Принципова відмінність логістичного підходу до керування МП від традиційного полягає [3]:
Рисунок 1.1 – Традиційний і логістичний підходи до управління МП на макрорівні Рисунок 1.2 – Традиційний і логістичний підходи до управління МП на мікрорівні |
<< | ЗМІСТ | >> |
---|