Повна версія

Головна arrow Логістика arrow Логістика

 • Увеличить шрифт
 • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Логістичні ланцюги поставок

Загальне трактування терміну "логістичний ланцюг поставок"

Нинішній етап розвитку економічних відносин характеризується розширенням ринків збуту і збільшенням кола клієнтів. Задоволення останніх у продукції потребує багато зусиль і від виробників, і від дистрибуторів. Для доставки необхідної продукції споживачам організовуються логістичні ланцюги поставок, в яких задіяні як фізичні так і юридичні особи. Тобто, щоб продукція від виробника попала до кінцевого споживача необхідно задіяти декілька організацій, завдяки яким остання буде пересуватися від постачальника початкового рівня до кінцевої точки споживання. То що ж необхідно розуміти під поняттям "логістичний ланцюг поставок"?

Логістичний ланцюг поставок (ЛЛП) це комплекс видів діяльності і сукупність організацій, через які матеріальні потоки проходять під час свого переміщення від постачальника початкового рівня до кінцевого споживача. Іншими словами, ЛЛП – це формалізований шлях проходження матеріального потоку від постачальника до споживача.

Наприклад, логістичний ланцюг поставок щіточок для чищення зубів кінцевому споживачеві має початок з компанії, що видобуває нафту (рис. 6.7). Далі ця нафта транспортується на підприємство, де вона проходить очищення, потім на хімічний завод.

Схема ланцюга поставок щіточок для чищення зубів

Рис. 6.7. Схема ланцюга поставок щіточок для чищення зубів

З хімічного заводу нафта попадає на підприємство з виробництва пластмас і далі заготівки з пластмаси транспортуються безпосередньо до виробника щіточок. Від підприємства-виробника щіточки поступають до дистрибутора, далі в торгові організації де і реалізуються кінцевому споживачеві. Описаний ланцюг поставок можна представити у вигляді простої схеми, з якої буде видно повний шлях пересування спочатку сировини, потім напівфабрикатів, далі щіточок для чищення зубів до кінцевого споживача.

Наведена схема дає чітке уявлення про повний цикл отримання продукту і попадання його до кінцевого споживача.

Кожен продукт має свій особистий і неповторний ланцюг поставок. Причому деякі із них можуть бути доволі короткими, а деякі досить довгими. Наприклад, ЛПП піску з кар'єру на будівництво житлового будинку має короткий шлях. А от поставки кофе "Еспрессо" споживачам України або Росії здійснюються завдяки "довгим" ланцюгам поставок. Наприклад, у торгово-промислової групи "Іспанський будинок" ланцюг поставок розпочинається з зерен кофе, що поставляються із Південної Америки, Азії і Аравійського півострова в Іспанію, а закінчується приготуванням кофе методом "Еспрессо" для клієнтів, наприклад, у Києві чи іншому місті України.

Інколи ланцюг поставок не закінчується на кінцевому споживачеві і додатково охоплює етап переробки і подальшого використання.

Чи завищи потрібно організовувати для поставок продукції ланцюги поставок? На це питання є дві відповіді. Перша – в деяких випадках можна обійтись без ланцюгів поставок. Таким прикладом може бути поставка продуктів виробником безпосередньо споживачам: фермер здійснює продажі овочів своїм постійним клієнтам зі свого городу, або письменник публікує свої романи в Інтернеті.

Друга відповідь наступного змісту: є випадки, коли ланцюг поставок просто є дуже необхідним. Наприклад, розглянемо випадок купівлі овочів населенням міста у фермера. Тут може існувати два варіанти поставки овочів. За першим варіантом кожен споживач з міста повинен приїжджати до фермера і купувати в нього овочі. Але це не є раціонально для міста в цілому тому, що така схема приведе до зайвих транспортних потоків, до затримки транспорту і т.ін. За другим варіантом транспортна компанія організує доставку овочів від фермера до торгових точок у місті, де городяни і будуть робити покупки.

Другий варіант у залежності від попиту на овочі може реалізовуватися за трьома схемами:

 • 1) фермер, транспортна компанія, місто, торгові точки;
 • 2) фермер, транспортна компанія, склад, місто, магазини;
 • 3) фермер, транспортна компанія, склад, підприємство по очищенню та попередній підготовці, місто, магазини.

Цей приклад демонструє як ланцюг поставок стає більш довгим, але при цьому одночасно підвищується і обсяг вигод, що отримують покупці: очищені овочі, попередня підготовка їх до споживання і т.ін. Таким чином, в якості висновку до відповідей на поставлене запитання слід вказати на те, що: а) ланцюги поставок за сучасних умов ведення бізнесу потрібні, б) ланцюги поставок створюють конкретні вигоди для ведення бізнесу, а саме:

 • – ліквідація невідповідності між попитом і пропозицією;
 • – переміщення матеріальних потоків стає біль простішим за рахунок скорочення кількості маршрутів доставки;
 • – ліквідація "розривів" між постачальником і споживачем за умови великих відстаней між ними;
 • – виникає можливість здійснювати торгові операції в більш придатних і вигідних місцях;
 • – економія на масштабах продажів;
 • – зниження обсягів запасів, а значить і зменшення витрат на їх збереження та управління;
 • – зі збільшенням довжини ланцюга поставок з'являється можливість збільшення числа замовлень на продукцію;
 • – підвищення рівня гнучкості в задоволені потреб споживачів;
 • – зменшення витрат на транспортування за рахунок збільшення перевезень продукції крупними партіями.
 
<<   ЗМІСТ   >>