|
|
||||||||||||||||||||||||||||
Класифікація математичних моделейМатематичні моделі, що становлять абстрактну частину спектру (рис. 7.2), з метою зручності їхнього використання в різних галузях, у тому числі і у логістиці, класифікують за шістьма найбільш представницькими ознаками:
За способом одержання моделі діляться на теоретичні, нейронні (персептрони) і емпіричні. Теоретичні моделі виводяться математично на основі знання первинних законів класичної механіки, електродинаміки, хімії і т.д. Моделі, що одержані з реального життя на основі статистичної обробки результатів спостережень, формують групу емпіричних. Проблема побудови емпіричної моделі включає і вибір форми цієї моделі, що підходить, а також розумного ступеня її складності, що сумісний з наявними експериментальними даними. За останні роки в області моделювання економічних процесів все більшого значення набувають нейронні моделі (персептрони). Нейронна модель (персептрон) складається з бінарних нейроподібних елементів і має просту топологію. Найпростіший персептрон містить у собі матриці бінарних входів (сенсорних нейронів або сітківки, куди подаються вхідні образи), набору бінарних нейроподобніх елементів з фіксованими зв'язками до підмножин сітківки, бінарного нейроподібного елемента з модифікованими зв'язками до цих предикатів (елементів, що рішають). Попередньо персептрон використовувався для рішення завдання автоматичної класифікації, що загалом складається в поділі простору ознак між заданою кількістю класів. У сьогоднішніх умовах на рівні нейронних мереж можна вирішити проблему логістичного прогнозування, яка формалізується через завдання розпізнавання образів. Розглянемо наступний приклад. Є дані по поточному попиту на продукцію фірми за шість років (Ас = 6): 71, 80, 101, 84, 60, 73. Для формалізації задачі використаємо метод вікон. Задамо розміри вікон η = 3, т = 1 і рівень збудження нейроподібного елементу s = 1. Далі, за допомогою методу вікон із уже фіксованими параметрами n, т, s для нейронної мережі генерується наступна навчальна вибірка: Як бачимо, кожен наступний вектор утворюється у результаті зсуву вікон Wі й W0 вправо на один елемент (s = 1). При цьому передбачається наявність схованих залежностей у тимчасовій послідовності як множині спостережень. Нейронна мережа, навчаючись на цих спостереженнях і відповідно набудовуючи свої коефіцієнти, намагається витягти ці закономірності і сформувати в результаті очікувану функцію прогнозу, тобто "побудувати" модель. Прогнозування здійснюється за тим же принципом, що і формування навчальної вибірки. За способом опису об'єкту моделі діляться в такий спосіб:
Відносно першої групи моделей – алгебраїчних, необхідно відразу обмовитися, що вони по суті своїй для логіста носять допоміжний характер для прийняття правильного рішення. Алгебраїчні моделі використовуються звичайно при рішенні таких завдань, як аналіз "критичної точки" і аналіз "витрати – прибуток". Регресійно-кореляційні моделі, що представляють другу групу, є узагальненням екстраполяційних і статистичних моделей і використовуються для опису специфіки об'єкта або його властивостей. Третю групу становлять ймовірнісно-статистичні моделі, що засновані на фенологічних явищах і гіпотезах. Дані моделі можуть бути детермінованими або стохастичними. Так, наприклад, залежність У = φ(Χ), що установлена за результатами спостережень випадкових величин X і У методом найменших квадратів, являє собою детерміновану модель. Якщо ж урахувати спостережувані в результаті дослідів випадкові відхилення експериментальних точок від кривої У=φ(Х) і записати залежність У від X у виді В = φ(Χ) + Ζ, (де Ζ – деяка випадкова величина), то отримаємо стохастичну модель в її ідеальному виразі. При цьому величини X і У можуть бути як скалярними, так і векторними. Функція φ(Χ) може бути як лінійною комбінацією даних функцій, так і даною нелінійною функцією, параметри якої визначаються методом найменших квадратів. Моделі лінійного програмування усе ширше використовуються для рішення завдань логістичної спрямованості. Хто знайомий з математичним програмуванням, той знає, що її вирішити в загальному виді практично неможливо. Однак найбільш розробленими в математичному програмуванні є задачі лінійного програмування. У задачах лінійного програмування цільова функція лінійна, а умови-обмеження містять лінійні рівності і лінійні нерівності; змінні можуть бути підлеглі або не підлеглі вимозі незаперечності. Для демонстрації простоти рішень логістичних задач за допомогою лінійного програмування звернемося до двох відомих задач:
Задача перша (про бабку) Суть даної задачі зводиться до одержання відповіді на просте питання: "Скільки треба взяти бабці для продажу на ринку живих гусаків, качок і курей, щоб вона одержала найбільший виторг за умови, що вона може доставити на ринок живності масою не більше Р кг ?". При цьому відомі:
Розглянемо алгоритм рішення задачі.
3. Опишемо обмеження на рішення задачі. Маса товару, що бабка може доставити одночасно на ринок, не повинна перевищити Р кілограм: Значення Виконавши три описаних кроки, одержуємо задачу лінійного програмування. Підставляючи вихідні значення х, т, с і Р, знаходимо відповідь на поставлене питання. Задача друга (про харчування) Кафе "Бістро" щодня в магазині закуповує продукти харчування для приготування певних блюд для своїх відвідувачів. У раціон входять три різних живильних речовини (b) і потрібно їх, відповідно, не менш b1, b2, b3 одиниць. У магазині продається п'ять видів різних продуктів х1 – х5 за ціною, відповідно, С-І – с5. Кожна одиниця продукту і-го виду (хi) містить аіj одиниць j-ї живильної речовини, тобто, наприклад, а2з показує, що в одиниці другого продукту третьої живильної речовини буде а23 одиниць. Оскільки кафе функціонує в оточенні конкурентів, необхідно правильно визначити кількість продуктів кожного виду х1 – x5, які варто закупити. При цьому треба виконати наступні умови:
Математична постановка рішення задачі буде наступна: 1. Цільова функція даної задачі – мінімізувати вартість продуктів х1 – х5. Математично це буде виглядати в такий спосіб:
б) кількість другої живильної речовини повинна бути не менш b2: в) кількість третьої живильної речовини повинна бути не менш b3: При цьому варто мати на увазі, що кількість продуктів не може мати негативне число, тобто: Далі, одержавши задачу лінійного програмування і вирішуючи систему нерівностей, знаходимо оптимальний результат. Для правильного розуміння рішення наведеної задачі розглянемо наступний приклад. Нехай у даній задачі будемо мати такі вихідні дані: Цільова функція буде мати наступний вигляд: Визначати мінімальне значення функції треба за умови виконання наступних обмежень: Маючи на увазі, що кількість продуктів не може бути від'ємним числом, приймаємо, що У результаті рішення задачі за представленими вихідними даними маємо наступну відповідь: Мережні (потокові) моделі. Важливим класом задач математичного програмування є так називані мережеві (потокові) задачі, у термінах яких можуть бути сформульовані задачі лінійного програмування. Розглянемо як приклад так називану транспортну задачу (рис. 7.3), що є однією з перших потокових задач, яка була вирішена в 1941 р. Ф.Л. Хітчкоком. Нехай є два заводи (1 і 2) і три склади (А, Б, В). Заводи виробляють, відповідно, s1 і s2 одиниць продукції. Склади мають можливість прийняти на збереження d1, d2 і d3 одиниць продукції, тобто:
Завдання полягає у тім, щоб мінімізувати витрати на перевезення продукції від заводів-виробників на склади. Задамо наступні вихідні умови. Припустимо, ЩО Хij – обсяг продукції, який необхідно перевезти з і-го заводу на j-й склад; с,- – вартість перевезення одиниці продукції з і-го заводу на j-й склад. Тоді цільова функція задачі – вартість перевезення, буде мати наступний вигляд: Рис. 7.3. Мережа для рішення транспортної задачі Умова того, що вся продукція буде транспортуватися з кожного заводу: Дані рівності можна записати в короткій формі, а саме: Умова заповнення складів має наступний вигляд: Дана модель може бути описана за допомогою мережі, якщо припустити, що вузлами мережі є заводи і склади, а дугами – дороги для перевезення вантажу (рис. 7.3). Сформульована транспортна задача є окремим випадком задачі пошуку потоку мінімальної вартості в межах мережі. Мережеві задачі застосовують при проектуванні і удосконалені великих і складних систем, а також за умови пошуку шляхів їх найбільш раціонального використання. У першу чергу, це пов'язано з тим, що за допомогою мереж можна досить просто побудувати модель системи. Останнє базується на ідеї критичного шляху (метод СРМ) та оцінці і засобах спостереження (наприклад, система PERT- Program Evalution Research Task). Крім того, мережі дозволяють здійснити [2, с. 147 – 149]:
Основна перевага мережевого підходу полягає в тім, що він може бути успішно застосований до рішення практично будь-яких задач, коли можна точно побудувати мережеву модель. Узагальнена характеристика математичних моделей, що класифікуються за способом опису об'єкта, наведена в табл. 7.3. У таблиці зазначені найбільш придатні області застосування даних моделей з попередньо позначеною точністю одержуваних оцінок. Дана інформація корисна логістам на етапі побудови моделей або вибору останніх для рішення проблеми, що виникла. За характером відображуваних властивостей об'єкта моделі класифікуються на структурні і функціональні, які в сукупності відбивають взаємозв'язок і взаємовпливи окремих елементів на процеси, що протікають в об'єкті при його функціонуванні або виготовленні. Структурні моделі призначені для відображення структурних властивостей об'єкта: складу, взаємозв'язку і взаємного розташування, а також форми компонентів. Функціональні моделі призначені в більшій мірі для відображення процесів, що протікають в об'єкті при його функціонуванні або виготовленні, і, як правило, містять алгоритми, що зв'язують фазові змінні, внутрішні, зовнішні або вихідні параметри. Таблиця 7.3 Характерні риси математичних моделей
За способом формалізації об'єкта: при складності наявних ситуацій виникає необхідність у спрощеному їх описі за допомогою аналітичних і алгоритмічних моделей, що належним чином "абстрагують" обрані "істотні" властивості об'єктів і ситуацій. Комп'ютерна імітація реальних об'єктів – це цінний інструмент для аналізу складних систем сервісу, політики обслуговування і інвестиційного вибору. Розподіл об'єктів на ієрархічні рівні приводить до певних рівнів моделювання, ієрархія яких визначається як складністю об'єктів, так і можливістю засобів управління. Тому, відповідно до приналежності до ієрархічного рівня, математичні моделі поділяються на мікро-, макро- і метамоделі. Відмінність даних моделей полягає в тому, що на більш високому рівні ієрархії компоненти моделі приймають вид досить складних сукупностей елементів попереднього рівня. Цими ж аспектами визначається і поділ моделей за ступенем масштабності і складності опису об'єкту. Наведена класифікація моделей покликана допомогти логістам у більш оперативному і правильному прийнятті рішень з метою здійснення місії організації. |
<< | ЗМІСТ | >> |
---|