Головна Логістика
Логістичні системи і ланцюги поставок
|
|
|||||
Властивості та зв'язки логістичних системВище зазначене досить у загальній формі відбиває уявлення про логістичну систему. При вивчені логістичних систем важливо спершу розглянути їх властивості. Вони ж є визначальними у виборі, проектуванні і організації логістичних систем. До загальних властивостей будь-якої системи, у тому числі і логістичної, належать: цілісність, організація, подільність, структурованість, інтегративність. Цілісність системи виявляється в тім, що існує якась сукупність елементів, які знаходяться в тісній взаємодії один з одним. Практично завжди в системах взаємодія обумовлює і взаємозалежність даної сукупності елементів. Організація являє собою обов'язкове упорядкування, приведення сукупності елементів, що сформувалася, у конкретну систему. Структурованість відбиває внутрішню будову чого-небудь і конкретний взаємозв'язок складових частин цілого. Ділимість описує можливість системи поділятися на окремі частини, наприклад, підсистеми чи ланки. Дані підсистеми або ланки можуть бути різнорідними, але одночасно і сумісними. Логістична система має єдність усіх зазначених підсистем, які у визначений час можна виділити в окремі самостійно функціонуючі системи. Інтегративність визначає наявність специфічних якостей системи, що властиві їй і тільки їй. Дані якості формуються визначеною сукупністю елементів, які не можуть окремо відтворити специфічну (тобто інтегративну) властивість системи. Виходячі з аналізу структури логістичної системи, економічних цілей і завдань її підсистем, випливають відмітні ознаки останньої. Ознака перша – наявність динамічної складової у логістичній системі, тобто потокового процесу, основним виразником якого виступає матеріальний потік, не говорячи вже про супутні йому інформаційні й фінансові потоки. Ознака друга – певні й чітко виражені системна цілісність, об'єднана єдністю, і своєрідна організованість, тобто планомірність, що відрізняється строгим порядком і взаємозалежністю матеріальних потоків. Ознака третя – наявність системи взаємозв'язаних і взаємозалежних потокових процесів (матеріальних, фінансових та інформаційних). Таким чином, після виділення зазначених ознак можна стверджувати, що логістична система має всі властивості, які властиві системам, а саме:
Крім перерахованих вище загальних властивостей, логістична система володіє ще і специфічними. До таких належать наступні:
У залежності від типу логістичної системи зовнішні зв'язки ґрунтуються ще і на товарно-грошових відносинах, що відбивають зв'язки між окремими підсистемами логістичної системи (за умови їх юридичного виокремлення) або між самою системою і ринком. Це добре ілюструється принципом "сплата грошей – одержання грошей" (рис. 3.3). Згідно наведеної схеми (рис. 3.3) першочергово при організації і "запуску" логістичної системи на ринку проводиться закупівля за грошові кошти ГК1 засобів виробництва. Далі вони у вигляді вже матеріального потоку МП1 надходять у дану логістичну систему, складуються, обробляються, знову зберігаються і потім "ідуть" із логістичної системи на ринок у споживання МП2 і обмін на фінансові ресурси ГК2, що поступають у логістичну систему. За такої постановки питання логістична система тісним чином зв'язана із зовнішнім середовищем (тобто ринком) за допомогою товарно-грошових відносин, тобто матеріальних і фінансових потоків (ще раз треба підкреслити, що даний зв'язок заснований саме на принципі "сплата грошей – одержання грошей"). Рис. 3.3. Ілюстрація до принципу "сплата грошей – одержання грошей": 1, 2, 3, 4 – позначення послідовності кроків у циклі обігу; ГК1 – грошові кошти (фінансовий потік), які платить логістична система за вхідний МП; ГК2 – грошові кошти (фінансовий потік), які платить споживач за одержуваний з логістичної системи МП; МП1 – матеріальний потік, що входить в логістичну систему; МП2 – матеріальний потік, що виходить з логістичної системи. |
<< | ЗМІСТ | >> |
---|