Повна версія

Головна arrow Логістика arrow Логістичні системи і ланцюги поставок

 • Увеличить шрифт
 • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

ЛОГІСТИЧНІ ЛАНЦЮГИ ПОСТАВОК

Ключові поняття: ланцюг поставок, характеристики ланцюга поставок, потужність ланцюга поставок, базова модель ланцюга поставок, надійність ланцюга поставок, референтна модель SCOR.

Ключові питання розділу

 • 4.1. Загальне трактування терміну "логістичний ланцюг поставок".
 • 4.2. Структура логістичного ланцюга поставок і оцінка ефективності його функціонування.
 • 4.3. Фактори, що впливають на структуру ланцюга поставок.
 • 4.4. Основні характеристики ланцюга поставок.
 • 4.5. Основні види логістичної діяльності в межах ланцюга поставок.
 • 4.6. Особливості управління ланцюгами поставок.

Рівень освоєння матеріалу розділу:

 • знати й розуміти: сутність логістичного ланцюга поставок; важливість застосування логістики в організації і управлінні ланцюгами поставок; основні види логістичної діяльності в межах ланцюга поставок; показники якості послуг і обслуговування в межах ланцюга поставок;
 • уміти: у першому наближенні теоретично формалізувати логістичний ланцюг поставок для переміщення продукції від виробника до кінцевого споживача; виявляти і описувати фактори, що впливають на структуру ланцюга поставок; ідентифікувати тип і вид ланцюга поставок; формулювати основні вимоги до надійності ланцюгів поставок.

Загальне трактування терміну "логістичний ланцюг поставок"

Нинішній етап розвитку економічних відносин характеризується розширенням ринків збуту і збільшенням кола клієнтів. Задоволення останніх у продукції потребує багато зусиль і від виробників, і від дистриб'юторів. Для доставки необхідної продукції споживачам організовуються логістичні ланцюги поставок, в яких задіяні як фізичні, так і юридичні особи. Тобто, щоб продукція від виробника попала до кінцевого споживача, необхідно задіяти декілька організацій, завдяки яким остання буде пересуватися від постачальника початкового рівня до кінцевої точки споживання. То що ж необхідно розуміти під поняттям "логістичний ланцюг поставок"?

Логістичний ланцюг поставок (ЛЛП) це комплекс видів діяльності і сукупність організацій, через які матеріальні потоки проходять під час свого переміщення від постачальника початкового рівня до кінцевого споживача. Іншими словами, ЛЛП – це формалізований шлях проходження матеріального потоку від постачальника до споживача.

Наприклад, логістичний ланцюг поставок щіточок для чищення зубів кінцевому споживачеві має початок з компанії, що видобуває нафту (рис. 4.1). Далі ця нафта транспортується на підприємство, де вона проходить очищення, потім на хімічний завод.

З хімічного заводу нафта потрапляє на підприємство з виробництва пластмас і далі заготівки з пластмаси транспортуються безпосередньо до виробника щіточок. Від підприємства- виробника щіточки потрапляють до дистриб'ютора, далі в торгові організації де і реалізуються кінцевому споживачеві. Описаний ланцюг поставок можна представити у вигляді простої схеми, з якої буде видно повний шлях пересування спочатку сировини, потім напівфабрикатів, далі щіточок для чищення зубів до кінцевого споживача.

Схема ланцюга поставок щіточок для чищення зубів

Рис. 4.1. Схема ланцюга поставок щіточок для чищення зубів

Наведена схема дає чітке уявлення про повний цикл отримання продукту і потрапляння його до кінцевого споживача.

Кожен продукт має свій особистий і неповторний ланцюг поставок. Причому деякі із них можуть бути доволі короткими, а деякі досить довгими. Наприклад, ЛПП піску з кар'єру на будівництво житлового будинку має короткий шлях. А от поставки кава "Еспрессо" споживачам України або Росії здійснюються завдяки "довгим" ланцюгам поставок. Наприклад, у торгово-промислової групи "Іспанський будинок" ланцюг поставок розпочинається із зерен кави, що поставляються із Південної Америки, Азії і Аравійського півострова в Іспанію, а закінчується приготуванням кави методом "Еспрессо" для клієнтів, наприклад, у Києві чи іншому місті України (рис. 4.2,4.3).

Інколи ланцюг поставок не закінчується на кінцевому споживачеві і додатково охоплює етап переробки і подальшого використання.

Чи завжди потрібно організовувати для поставок продукції ланцюги поставок? На це питання є дві відповіді. Перша – в деяких випадках можна обійтись без ланцюгів поставок. Таким прикладом може бути поставка продуктів виробником безпосередньо споживачам: фермер здійснює продажі овочів своїм постійним клієнтам зі свого городу, або письменник публікує свої романи в Інтернеті.

Друга відповідь наступного змісту: є випадки, коли ланцюг поставок просто є дуже необхідним. Наприклад, розглянемо випадок купівлі овочів населенням міста у фермера. Тут може існувати два варіанти поставки овочів.

Загальна схема ланцюга поставок ТПГ

Рис. 4.2. Загальна схема ланцюга поставок ТПГ "Іспанський дім"

Ланцюг поставок продукції компанії

Рис. 4.3. Ланцюг поставок продукції компанії "ПромоКофе" на ринок України

За першим варіантом кожен споживач з міста повинен приїжджати до фермера і купувати в нього овочі. Але це не є раціональним для міста в цілому тому, що така схема призведе до зайвих транспортних потоків, до затримки транспорту і т. ін. За другим варіантом транспортна компанія організує доставку овочів від фермера до торгових точок у місті, де городяни і будуть робити покупки.

Другий варіант у залежності від попиту на овочі може реалізовуватися за трьома схемами:

 • 1) фермер, транспортна компанія, місто, торгові точки;
 • 2) фермер, транспортна компанія, склад, місто, магазини;
 • 3) фермер, транспортна компанія, склад, підприємство по очищенню та попередній підготовці, місто, магазини.

Цей приклад демонструє як ланцюг поставок стає більш довгим, але при цьому одночасно підвищується і обсяг вигод, що отримують покупці: очищені овочі, попередня підготовка їх до споживання і т. ін. Таким чином, в якості висновку до відповідей на поставлене запитання слід вказати на те, що:

 • а) ланцюги поставок за сучасних умов ведення бізнесу потрібні;
 • б) ланцюги поставок створюють конкретні вигоди для ведення

бізнесу, а саме:

 • • ліквідація невідповідності між попитом і пропозицією;
 • • переміщення матеріальних потоків стає більш простішим за рахунок скорочення кількості маршрутів доставки;
 • • ліквідація "розривів" між постачальником і споживачем за умови великих відстаней між ними;
 • • виникає можливість здійснювати торгові операції в більш придатних і вигідних місцях;
 • • економія на масштабах продажів;
 • • зниження обсягів запасів, а значить і зменшення витрат на їх збереження та управління;
 • • зі збільшенням довжини ланцюга поставок з'являється можливість збільшення числа замовлень на продукцію;
 • • підвищення рівня гнучкості в задоволенні потреб споживачів;
 • • зменшення витрат на транспортування за рахунок збільшення перевезень продукції крупними партіями.

В Україні лідерами за темпами розвитку торговельних мереж, а значить і ланцюгів поставок є наступні: "АТБ" (372 магазини), "Фуршет" (98 магазинів), "Фоззі" (4 гіпермаркети "Fozzi", 150 супермаркетів "Сільпо", 129 магазинів "Фора"), "Велика Кишен- ня" (45 супермаркетів), "Метро" (25 центрів гуртової торгівлі).

Результати аналізу ланцюгів поставок торговельних мереж, що функціонують на ринку України, представлено в табл. 4.1.

Таблиця 4.1. Результати аналізу ланцюгів поставок торговельних мереж

Компанія

Формат

Кількість торгових точок (магазинів) в Україні

Наявність власного розподільчого центру та їх кількість

Наявність

складської

системи

зберігання

Metro

Кеш енд кері

25

2

Велика Кишення

Гіпермаркети та супермаркети

45

1

АТБ- маркет

Супермаркети, що продають товари за зниженими цінами

372

4

Фуршет

Супермаркети, що продають товари за зниженими цінами

98

Орендовані

склади

Фоззі

Гіпермаркети та супермаркети, що продають товари за зниженими цінами

292

5

Ашан

Гіпермаркети

7

Склади логістичної компанії

Еко-маркет

Супермаркети, що продають товари за зниженими цінами

68

Орендовані склади

До наведених результатів аналізу слід додати наступне. ТОВ "МЕТРО Кеш енд Кері Україна "Metro"" має два розподільчих центри в Києві та Дніпропетровську. "Metro" використовує систему поставок "stok-on-line", коли товар приймається за кількістю і якістю та негайно поставляється на прилавки супермаркетів. Складське зберігання товарів у магазині відсутнє.

Аналіз показав, що в "Metro" функціонують три варіанти логістичних ланцюгів поставок: стандартний логістичний ланцюг постачань "stok-on-line" при регіональному розподілі, логістичний ланцюг постачань "stok-on-line" при змішано-регіональному розподілі, логістичний ланцюг постачань "stok-on-line" від постачальників у торговельні центри.

Торговельна мережа супермаркетів "Велика Кишення" має один розподільчий центр, що розташований в с. Мартусівка Київської області.

ТОВ "АТБ-маркет" має чотири власних розподільчих центри класу "В" (три розподільчих центри розташовані в м. Дніпропетровську та один у м. Донецьку).

Французький рітейлер "Auchan", одна з найбільших світових торговельних мереж, представлена в Україні компанією ТОВ "Ашан Україна Гіпермаркет", відкрила сім гіпермаркетів- дискаунтерів. Нині "Ашан Україна Гіпермаркет" для задоволення потреб в складських приміщеннях користується послугами логістичних операторів.

 
<<   ЗМІСТ   >>