Повна версія

Головна arrow Політологія arrow Зовнішня політика України

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Українці в Бельгії

До Першої світової війни в Бельгії проживала незначна кількість українців – робітники та студенти, які створили в м. Льєж першу українську організацію. Під час Другої світової війни більшість українців залишили територію Бельгії. У 1945 р. до Бельгії переїхало з Німеччини близько 2 тис. українців, які були туди вивезені на примусові роботи. У 1947 р. кількість українців зросла до 10 тис. за рахунок осіб, які, перебуваючи у таборах для переміщених осіб, уклали контракти на працевлаштування в Бельгії терміном на два роки. По закінченню терміну дії цих контрактів значна частина повернулася до Німеччини або виїхали до США та Канади.

На сьогодні в Бельгії за офіційними даними мешкає близько 4,5 тис. осіб, які мають українське громадянство. Більшість з них проживає в містах Гент, Льєж та Брюссель. За роки перебування в Бельгії українські організації накопичили значний досвід громадської та мистецької діяльності, спрямованої на збереження культурної ідентичності шляхом популяризації українського фольклору, української історії та мови, що сприяло збереженню їх національної і етнічної ідентичності. Створений у 1945 р. Український Допомоговий Комітет Бельгії мав 26 філій та 3 станиці, більш ніж 4 тис. членів, близько 10 хорових колективів, а також театральні та хореографічні гуртки. Бельгійсько-український хор ім. Тараса Шевченка, вокально-інструментальні гурти „Світанок” та „Явір” сприяють вихованню юних українців. Середнє та молодше покоління з гідністю продовжують українські традиції. З 1966 р. в Арденах створений Український центр Франкополе. Цей центр освіти та дозвілля, який приймає молодих українців з різних країн Західної Європи, є ідеальним місцем для проживання та, водночас, навчання, занять спортом та проведення культурних заходів. На сьогодні традиційні українські організації Бельгії активно співпрацюють з представниками нової української діаспори.

Україна – Королівство Іспанія[1]. Уряд Королівства Іспанія визнав Україну як незалежну державу 31 грудня 1991 р. Дипломатичні відносини були встановлені ЗО січня 1992 р. шляхом підписання у Празі спільного комюніке. У серпні 1992 р. в Києві розпочало роботу постійне дипломатичне представництво Королівства Іспанія в Україні. Під час візиту Міністра закордонних справ Іспанії Франсіско Фернадеса Ордосеса в Україну 23 квітня 1992 р. сторони підписали Меморандум про консультації між Урядами двох країн, який передбачав, зокрема, періодичне обговорення міжнародних питань, теми роззброєння та двосторонніх відносин. 8 лютого 1994 р. Іспанію відвідав з офіційним візитом Міністр закордонних справ Анатолій Зленко, якого супроводжувала група українських підприємців. Українського Міністра прийняв Король Іспанії X. Карлос, відбулися зустрічі із Главою Уряду Іспанії

Феліпе Гонсалесом та іншими міністрами. В ході візиту був парафований текст договору про дружбу і співробітництво між двома державами. Наступним кроком у розвитку двосторонніх відносин було відкриття у червні 1995 р. Посольства України в Мадриді. У листопаді 1995 р. Міністр закордонних справ України Геннадій Удовенко взяв участь в зустрічі „Україна–Трійка ЄС”.

Важливою подією двосторонніх відносин став державний візит в Іспанію Президента України Л. Кучми 7 жовтня 1996 р., в результаті якого підписано низку документів: Договір про дружбу і співробітництво між Україною та Іспанією, Угоду про економічне та промислове співробітництво, Угоду про повітряне сполучення, Угоду про співробітництво в галузі освіти, науки і культури, Угоду про соціальне забезпечення громадян. Король Іспанії Хуан Карлос підтвердив підтримку Іспанією інтеграції України в ЄС, а також схвально оцінив підписання 14 січня 1994 р. Президентами трьох держав – України, США та Росії – тристоронньої заяви, відповідно до якої Україна підтвердила своє зобов'язання приєднатися до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. 6-7 листопада 2001 р. глава іспанської дипломатії Міністр закордонних справ Іспанії запевнив українське керівництво, що Іспанія докладе максимальних зусиль задля політичного і економічного зближення України з європейськими структурами.

Поступово розгортається міжпарламентська співпраця: у березні 2007 р. в Конгресі депутатів Іспанії була створена Група дружби з Україною, з нагоди 75-ї річниці трагедії вшановано пам'ять жертв Голодомору в Україні 1932-1933 pp. За результатами переговорів керівників зовнішньополітичних відомств України та Іспанії 2–3 листопада 2009 р. була підписана спільна заява, у якій зафіксована налаштованість сторін до інтенсифікації політичного діалогу, зміцнення співробітництва за всіма напрямами, а також подальшого розширення договірно-правової бази. У 2009 р. в Києві відбулися українсько-іспанські політичні консультації.

Важливе значення у контексті європейської інтеграції України під час Іспанського головування в ЄС у першому півріччі 2010 р. мав візит в Мадрид 11 січня Міністра закордонних справ України Петра Порошенка. Основним підсумком стало підписання Угоди про взаємне визнання і обмін національних посвідчень водіїв. 6-7 листопада 2013 р. були проведені політичні консультації, зустрічі з іспанськими депутатами та експертами провідного політологічного центру Іспанії Королівського інституту Елькано. 23 червня 2014 р. у рамках засідання Ради ЄС у закордонних справах у Люксембурзі відбулася зустріч Міністра закордонних справ України П. А. Клімкіна з Міністром закордонних справ і співробітництва Іспанії Х.М. Гарсією-Маргальйо. 5 вересня 2014 р. у рамках Саміту НАТО у м. Ньюпорт (Велика Британія) зустріч Президента України П. О. Порошенка з Главою Уряду Іспанії М. Рахоєм у рамках Саміту НАТО в Уельсі.

З часу встановлення дипломатичних відносин договірно- правова база двосторонніх відносин нараховує 29 чинних документів, з яких 9 міждержавні, 9 міжурядові та 11 міжвідомчі. Сторонами опрацьовуються ще понад 10 проектів двосторонніх договорів щодо співробітництва в галузях уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків; сільського господарства та харчової промисловості; морського судноплавства; туризму та юстиції; щодо наукового і технічного співробітництва, соціального забезпечення громадян тощо. Серед найважливіших виокремимо: 1984 р. Угоду між Урядом СРСР та Урядом Іспанії про морське судноплавство, 1986 р. Конвенцію між Урядом СРСР та Урядом Іспанії про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна, 1989 р. Угоду між Урядом СРСР та Урядом Королівства Іспанія про міжнародне автомобільне сполучення; 1992 р. Спільне комюніке про встановлення дипломатичних відносин між Україною і Королівством Іспанія; 23 квітня 1992 р. Меморандум про консультації між Урядом України і Урядом Королівства Іспанія; 9 лютого 1994 р. Меморандум про взаєморозуміння між Урядом України і Урядом Іспанії про свободу пересування; 7 жовтня 1996 р. Протокол про співробітництво між Міністерством оборони України та Міністерством оборони Королівства Іспанія; 13 січня 1997 р. Угоду між Урядом України та Урядом Королівства Іспанія про співробітництво в галузі освіти та культури; 22 квітня 1997 р. Угоду між Урядом України та Урядом Іспанії про повітряне сполучення; 17 серпня 1997 р. Договір про дружбу і співробітництво між Україною і Іспанією; також низку документів про захист навколишнього середовища, соціальне забезпечення.

13 березня 2000 р. укладено Угоду між Україною та Іспанією про сприяння та взаємний захист інвестицій, 12 квітня 2000 р. Угоду про економічне та промислове співробітництво між Україною та Королівством Іспанія, 5 грудня 2002 р. Угоду про науково- технічне співробітництво між Україною та Іспанією, 16 листопада 2007 р. Меморандум про співробітництво між МЗС України та Міністерством закордонних справ і співробітництва Іспанії з метою наближення України до ЄС, 28 липня 2011 р. Угоду між Україною та Іспанією щодо врегулювання та упорядкування трудових міграційних потоків між державами тощо. 25 квітня 2014 р. країни уклали Угоду між Національним інститутом аерокосмічних технологій Іспанії та Державним космічним агентством України щодо співробітництва у сфері космічної діяльності.

Упродовж розвитку двосторонніх відносин найінтенсивний етап політичного діалогу з Україною відбувався наприкінці 1990-х pp. з огляду на інтеграційні процеси в Європі. Двосторонні відносини між Королівством Іспанія та Україною у військовій сфері були започатковані з 1996 р., коли 6 жовтня Міністри оборони обох країн підписали „Протокол про співробітництво між Міністерством оборони України та Міністерством оборони Королівства Іспанія”. На виконання положень цього Протоколу з 1999 р. були започатковані щорічні засідання „Спільної українсько- іспанської комісії з питань двостороннього військового співробітництва”, які по черзі проводяться в Україні та Іспанії.

За підсумками 2010-2012 pp. зберігалися позитивні тенденції зростання торговельно-економічного співробітництва між Україною та Іспанією: 2010 р. – 927,8 млн дол.; 2011 р. – 1772,6 млн і 2012 р. – 2382,9 млн дол. з додатним для України сальдо торговельних операцій. Обсяг двосторонньої торгівлі товарами за січень–вересень 2014 р. становив 1,3 млрд, дол., тобто збільшився на 5,6% у порівнянні з аналогічним періодом 2013 р.; зокрема, експорт зріс на 35,4%, до 845,9 млн дол., імпорт зменшився на 23,8%, склавши 465,3 млн дол. Позитивне для України сальдо зросло до 380,6 млн дол. За січень-вересень 2014 р. обсяг взаємної торгівлі послугами склав 49,7 млн дол. та зменшився на 11,7% у порівнянні з аналогічним періодом 2013 р. Експорт скоротився на 5,4%, до 28,8 млн, імпорт зменшився на 17,4%, до 20,9 млн дол. Позитивне для України сальдо становило 7,9 млн дол.

Основні товарні позиції експорту: зернові культури (майже 63% від загального обсягу), жири та олії тваринного або рослинного походження (14,5%), насіння і плоди олійних рослин (8,2%). Отже, експорт з України в Іспанію включає сільськогосподарську сировину (зернові), продукцію чорної металургії та відповідні металовироби, продукти неорганічної хімії, пальне, натуральну шкіру, мінеральні продукти, деревину, добрива, продукцію кольорової металургії, машини та обладнання. Імпорт іспанської продукції в Україну складається з електрообладнання, точних оптичних інструментів, харчових концентратів, вина, будматеріалів, сантехніки, хімічної та фармацевтичної продукції, машин, виробів із пластмаси. Основні товарні позиції імпорту: засоби наземного транспорту крім залізничного (11,9% від загального обсягу), їстівні плоди та горіхи (11,5%), фармацевтична продукція (9,2%), різноманітна хімічна продукція (8,8%), котли, машини (6,1%). Серед пріоритетів співробітництва – подальший розвиток торговельних відносин, залучення іноземних інвестицій та реалізація регіональних програм співробітництва.

Обсяг прямих українських інвестицій в економіку Королівства Іспанія станом на 1 липня 2004 р. склав 15 млн дол., що становило 9,6% загального обсягу інвестицій. Україна інвестувала переважно у транспортну галузь. Станом на 31 грудня 2013 р. обсяг прямих інвестицій з Іспанії в економіку України склав 68,2 млн дол. та у порівнянні з 01.01.2013 р. зменшився на 3,5% (на 2,5 млн дол.). Іспанія наразі посідає 35 місце серед країн-інвесторів в Україні із часткою в 0,1% від загального обсягу залучених прямих іноземних капіталовкладень.

Триває опрацювання шляхів реалізації раніше погоджених спільних двосторонніх проектів у сферах АПК, відновлювальної енергетики, харчової промисловості та транспортної інфраструктури. Укладена відповідна угода щодо реалізації інвестиційного проекту між українським консорціумом Трансмагістраль „Украв- тодор” та іспанською фірмою „Necso” з побудови автотраси Львів-Краківець загальною вартістю майже 280 млн євро. Цей проект на 40% фінансується українською стороною і на 60% іспанською. У серпні 2013 р. підписано контракт між НЕК „Укрене- рго” та компанією „Instalaciones Inabensa S.A.” на будівництво повітряної лінії 750 кВ Запорізька АЕС – Каховська. Вартість контракту – 55,5 млн євро (також залучаються кошти ЄБРР та ЄІБ).

Продовжується робота з підписання контракту між компанією „Isolux Corsan” та НЕК „Укренерго” з будівництва ЛЕП в рамках Проекту з передачі електроенергії (також залучаються кошти МБРР). Такі іспанські фірми як „NEW IBEREX”, „EREDA Energias Renovables у Desarrollos Alternatives”, „EPT1SA S.L.” опрацьовують з українськими партнерами можливості реалізації спільних проектів у сферах відновлювальної енергетики, сільського господарства, будівництва і транспортної інфраструктури. У жовтні 2013 р. в рамках візиту делегації Черкаської області до Іспанії в приміщенні ТПП м. Мадрид за сприяння Посольства пройшла презентація інвестиційних проектів Черкащини сфер будівництва, відновлювальної енергетики та туризму. У квітні 2014 р. в рамках візиту делегації Державного космічного агентства України до Іспанії підписано Угоду про співробітництво з Національним інститутом аерокосмічних технологій INTA. У травні 2014 р. укладено угоду на суму майже 0,9 млн євро між „Украерорухом” та іспанською компанією „INDRA Sistemas,

S.A.” на послуги з модернізації та встановлення обладнання для систем управління повітряним рухом в аеропортах Донецька, Дніпропетровська та Харкова. У листопаді 2014 р. підписано Меморандум про взаєморозуміння з розвитку співробітництва в культурно- гуманітарній, туристичній та економічній сферах між регіоном Мурсія та Тернопільською міською радою.

Іншими пріоритетними напрямами двостороннього співробітництва є подальший розвиток торговельних відносин, здійснення регіональних програм в районі Чорного моря, реалізація проектів у сфері охорони здоров'я та безпеки шахт. Яскравим прикладом гуманітарного співробітництва між Україною та Іспанією є діяльність низки іспанських благодійних організацій: AFAN, м. Мадрид; Asociacion Ucrania 2000, м. Валенсія; Asociacion Chemobil, μ. Більбао; CREAN, м. Сюдад Реаль, завдяки яким в Іспанії оздоровлюється щороку близько 1000 українських дітей, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС.

Тенденція до посилення контактів між представниками ділових кіл набуватиме подальшого розвитку в ході імплементації положень Угоди про асоціацію між Україною та ЄС та з ратифікацією іспанською стороною цього важливого документу.

  • [1] Див.: Посольство України в Королівстві Іспанія. - spam.mfa.gov.ua/ua/ukraine-es/diplomacy.
 
<<   ЗМІСТ   >>