Повна версія

Головна arrow Політологія arrow Зовнішня політика України

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Україна – Королівство Швеція

Політичні, дипломатичні відносини країн за рівнем розвитку, взаємоповаги і підтримки вийшли далеко за межі суто офіційних. Королівство Швеція визнало незалежність України 19 грудня 1991 р. Дипломатичні відносини були встановлені 13 січня 1992 р. Договірно-правова основа двосторонніх відносин складається з 22 чинних документів.

Королівство Швеція і в політичному, і в економічному вимірах наполегливо підтримує Україну на її шляху євроінтеграції; фінансує низку програм і тренінгів для навчання українських державних службовців, студентської молоді у шведських вищих навчальних закладах і Дипломатичній академії МЗС Королівства Швеція. Поза тим Швеція ініціювала безкоштовне навчання українських студентів в інших ВНЗ Європейського Союзу, надавши як фінанси, так і найсучасніші студентські будинки (університети в м. Упсала та Лунд); реалізувала низку освітніх програм, таких як Еразмус Мундус, ТЕМПУС тощо[1].

Завдяки зусиллям Швеції, яка розгорнула широку інформаційну й агітаційну роботу, українське спрямування до демократії підтримав Європейський парламент ЄС. У грудні 2008 р. Швеція і Польща ініціювали новий проект ЄС щодо України та інших європейських країн – не членів ЄС – Східне партнерство.

Швеція активно підтримала проект нової посиленої угоди між Україною та ЄС про співробітництво та підписання Угоди між Україною і ЄС про асоціацію: Політичну частину угоди підписано 21 березня 2014 р., а Економічну частину угоди підписано 27 червня 2014 р.

Країни здійснюють військове співробітництво, обмінюються досвідом у сфері врегулювання кризових ситуацій, участі в миротворчих операціях, реформування збройних сил та екологічної безпеки їх діяльності. Уряд Швеції ініціював і фінансував програму Ініціативи Північноєвропейських країн та країн Балтії із співробітництва з Україною в галузі безпеки, метою якої є надання підтримки реформуванню сектору безпеки та оборони України[2].

Швеція активно підтримує Україну в її демократичному та євроінтеграційному посуванні, лобіювала українські інтереси в Європейському Союзі. Саме Швеція і Польща тривалий час не давали згоди на побудову по дну Балтійського моря газопроводу РФ Північний потік, реалізація якого шкодить як екології Балтії, так і інтересам України. Саме Швеція і Польща ініціювали програму ЄС Східне партнерство, в якій Україні надано лідируючу роль.

Швеція засудила політику Росії щодо України, посівши активну позицію у політичному протистоянні агресорові, використовуючи для цього різноманітні міжнародні трибуни і форуми. На переконання Швеції, керівництво Росії намагається приборкати Україну, перекреслити суверенність і навіть територіальну цілісність держави, аби зробити Україну черговим російським губернаторством. Швецька сторона не раз заявляла, що право України самостійно робити свій вибір з боку Росії не поважається. Зараз Росія вдалася до військової агресії, аби анексувати частину території України. ЄС в цілому і Швеція зокрема засудили анексію Криму і включення півострова до складу Росії. Відповідальність за поточну європейську кризу системи безпеки, на переконання Швеції, лежить на російському керівництві. ЄС і Швеція однозначно дали зрозуміти, що відбулося дійсне порушення міжнародного права і фундаментальних принципів миру і безпеки в Європі. „Важливо, аби ми всі це зрозуміли. Ми ніколи не потерпимо застосування військової агресії для зміни європейських кордонів”, – заявили прем'єр-міністр Швеції Фредрік Рейнфельдг і Міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт. „ Той факт, що попри усі труднощі, Україна була здатною тримати принципово демократичний курс впродовж останніх десяти років, є ознакою сили[3]. Дії Росії, на переконання шведської сторони, матимуть чіткі наслідки. ЄС скасував майбутній саміт ЄС-Росія. Країни-члени ЄС підтримали запроваджені прогресивною світовою спільнотою економічні санкції щодо Росії.

У відповідь Росія застосувала вже відомий прийом демонстрації сили. Близько берегів Швеції російський засекречений підводний човен з повним боєзапасом ядерної зброї на борту (т. зв. „другий Курськ”) начебто зазнав аварії в прилеглих водах Швеції[4]. Ймовірно, що дана провокація, ретельно замаскована під надзвичайну ситуацію, спрямована на те, щоб частково відволікти увагу світової спільноти від російських агресивних дій на Донбасі.

Водночас, не менш важливою складовою шведської політики є надання конкретної підтримки демократії, політичним реформам і економічному розвитку України. Уряд Швеції прийняв нову стратегію шведської допомоги розвитку Східної Європи на період 2014-2020 pp., яка суттєво зосереджена на Україні. Сума підтримки складає на цей період близько 175 млн євро[5] та зосереджена на трьох ключових напрямах: (1) Зміцнення демократії, повага прав людини і розвинута держава під верховенством закону; (2) Покращення навколишнього середовища, зменшення впливу на клімат і підвищення стійкості щодо впливу на навколишнє середовище (напрями діють з 2009 р.). Нова стратегія включає також співпрацю у важливій сфері: (3) Поглиблення економічної інтеграції України з ЄС і розвиток ринкової економіки.

  • [1] У процесі реалізації ТЕМПУС-Ш (2000-2006 pp.) ЄС інвестував у вищу освіту України понад 24 млн екю. Здійснено 90 проектів у 40 ВНЗ. У наступні роки у 33 університетах реалізуються ще 36 проектів. – Л. Губерський. Європейські студії у навчальних закладах України // Україна дипломатична – Вип. Ш. – К., 2003.
  • [2] МЗС України, Посольство України в Швеції на сайті розмістило інформацію про бізнес можливості обох країн для ділових кіл як України, так і Швеції: Див.: STARTING UP A BUSINESS 2009:1 Information and guidance from six government authorities to help you save time whe. sweden.mfa.gov.ua/mediafiles/files/doing_business.pdf
  • [3] Швеція готова надати Україні гроші і допомогу. Фредрік Рейнфельдг, Карл Більдт, 25 березня 2014. – Режим доступу: pravda.com.ua/articles/2014/03/25/7020276.
  • [4] Г. Кухалейшвілі. Що забув російський підводний човен у територіальних водах Швеції.-24.10.2014. – See more at: uaforeignaffairs.com/ua/ekspertna-dumka/view/article/shcho-zabuv-rosiiskii-pidvodnii-choven-u-teritorialnikh/#sthash. ybiF2NdW.dpuf.
  • [5] Хиллеви Энгстрём: Объединяемся ради Украины – запуск новой шведской стратегии реформ сотрудничества. Киев, 1 апреля 2014. – Див.: uacrisis.org/ru/hillevi-engstrom/
 
<<   ЗМІСТ   >>