Повна версія

Головна arrow Політологія arrow Зовнішня політика України

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

ООН (ОПМ)

У Міністерстві оборони України створено центр координації миротворчих операцій та спеціалізований навчальний центр з підготовки миротворчих сил. Верховна Рада України (1994 р.) прийняла рішення збільшити контингент України в миротворчих силах ООН з 600 до 1200 осіб. У складі миротворчих місій ООН наприкінці 1990-х pp. перебувало більше як 1500 українських миротворців. Географія їх дислокації охоплює Афганістан, Боснію, Демократичну Республіку Конго, Грузію, Ефіопію та Еритрею, Косово, Ліберію, Ліван, Східний Тимор, Сьєрра-Леоне та ін. У зв'язку із згортанням миротворчої діяльності і закриттям Місії ООН в Сьєрра-Леоне у грудні 2004–січні 2005 pp. українські миротворці повернулися на Батьківщину.

Рада Безпеки ООН у травні 2003 р. звернулася до країн- членів організації із закликом надати допомогу Іраку у відновленні країни та створенні умов стабільності й безпеки, у т.ч. шляхом надання військових підрозділів. Україна долучилася до миротворчої діяльності ООН у розв'язанні іракської кризи: з січня 2004 р. здійснювала посередницькі функції в питанні формування перехідного уряду Іраку. Українські миротворці в Іраку (більш як 1600 осіб) діяли у складі багатонаціональних миротворчих сил за мандатом ООН під польським і англійським командуванням.

Починаючи з липня 1992 р. Україна за рівнем участі у миротворчих операціях ООН є першою серед європейських країн і входить у десятку країн-контрибуторів військ до ОПМ. Тільки в югославському регіоні діяло 1132 українських військовослужбовці, у т.ч. у двох батальйонах по 550 осіб, 9 – у поліції, 10 працювали спостерігачами тощо. Участь України в ОПМ закріплена законодавчо: 16 червня 2005 р. прийнято Закон України „Про участь України в міжнародних миротворчих операціях”.

Підраховано, що за роки існування ООН під час миротворчих операцій загинули більш як 100 військовослужбовців, кілька тисяч поранено, але, фактично, жоден злочинець не був притягнутий до відповідальності. У зв'язку з зазначеним, Україна ініціювала розробку Міжнародної конвенції із захисту миротворчого персоналу ООН. Основною метою пропозиції – захистити всіх учасників миротворчих операцій під прапором ООН, вшанувати пам'ять загиблих. Беручи участь у врегулюванні міжнародних конфліктів, надаючи необхідну допомогу слабким країнам для їхнього розвитку (наприклад, через збільшення свого внеску в миротворчі операції ООН у Африці), Україна на практиці підтверджує гуманістичні засади своєї зовнішньої політики.

Світова спільнота завдяки підтримці з боку ООН надала значну гуманітарну допомогу для врятування поранених під час проведення Антитерористичної операції (АТО) в Луганській і Донецькій областях України 2014 р.: поставила кількома траншами гуманітарний вантаж від Всесвітньої організації охорони здоров'я – 300000 доз правцевого анатоксину – перша необхідна допомога пораненим – на загальну суму понад 325 тис. гривен. Агентство ООН у справах біженців за підтримки авіакомпанії МАУ здійснило доставку високотехнологічних матеріалів для невідкладних ремонтних робіт пошкоджених будівель на сході України. Надходить і всіляка гуманітарна допомога – від речей першої необхідності до відновлення населених пунктів після обстрілів.

Наведемо ще один яскравий приклад. За Меморандумом про співпрацю Київської обласної державної адміністрації та Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН) від 17 вересня 2014 р. українська сторона отримає 1,3 млн гривень для надання адресної фінансової допомоги найбільш вразливим внутрішньо переміщеним особам. За неповними даними на вересень 2014 р. в Україні нараховувалось 295 тис. переселенців з військових регіонів, і майже 5 млн осіб проживає в небезпечних воєнних зонах.

Україна здійснює підтримку міжнародних антитерористичних заходів. Саме Україна запропонувала оголосити 11 вересня Днем боротьби з міжнародним тероризмом, створити міжнародну структуру, відповідальну за координацію зусиль держав ООН у боротьбі з цим ганебним явищем. Україна дотримується положень Загальної декларації прав людини, Європейської конвенції про захист прав і основних свобод людини, Конвенції ООН про права дитини, Конвенції ООН проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання. Україна приєдналася до Конвенції ООН зі статусу біженців. За розмірами внесків до бюджету ООН Україна посідає 11 місце: ставка η внеску з огляду на економічне становище знижена з 1,87 до 1,09 %ВНП.

Під час 69-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН (вересень 2014 р.) Міністр закордонних справ України П. Клімкін взяв участь у церемонії підписання Україною Договору про торгівлю озброєннями. Цей багатосторонній договір був схвалений Генасамблеєю ООН 02 квітня 2013 р., а 03 червня відкритий для підписання. Головним спрямуванням документу є запровадження на міжнародному рівні високих стандартів у торгівлі озброєннями та зменшення ризиків потрапляння зброї у нелегальний обіг. Україна, підписавши Договір, підтвердила свою налаштованість на впорядкування міжнародної торгівлі озброєннями, зокрема, шляхом удосконалення систем експортного контролю держав-членів.

Україна як член-засновник ООН бере активну участь в основних програмах організації: Програмі ООН з навколишнього середовища, Центрі ООН по населених пунктах, Програмі розвитку ООН, Фонді ООН з народонаселення, Дитячому фонді ООН, Всесвітній продовольчій програмі та ін. Найважливішою формою практичного співробітництва України в Програмі ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП) є реалізація конкретних проектів та участь у глобальних і регіональних конвенціях і програмах екологічної спрямованості. Україна бере активну участь у розробці й реалізації регіональних планів ЮНЕП (захист Чорного моря), механізмів оцінки впливу на навколишнє середовище (ОВОС) для країн СНД, в удосконаленні природоохоронного законодавства, а також здійснює діяльність з виконання низки конвенцій (про біологічну розмаїтість; про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення (СИТЕС); про збереження видів тварин, що мігрують тощо).

У межах Програми розвитку ООН (ПРООН) здійснюється низка проектів, у т.ч. й щодо оцінки постчорнобильської ситуації в Україні. За підсумками роботи Місії Програми розвитку розроблено нову стратегію щодо допомоги населенню, що постраждало від Чорнобильської катастрофи, на реалізацію якої надаватимуться спеціальні кошти (60-70 млн дол. для Росії, Білорусі та України). За сприяння ПРООН в Україні ініційовано реалізацію Національної доктрини молодіжної політики, яка відповідатиме потребам молодих людей та намірам України увійти до європейської спільноти.

Демографічні проблеми народонаселення перебувають у центрі уваги Фонду ООН з народонаселення (ЮНФПА). Питання скорочення населення, що є загрозою національній безпеці багатьох держав, стоять на порядку денному і в Україні, де населення з 1989 р. скоротилося на кілька мільйонів осіб. Фонд ООН у сфері народонаселення покликаний сприяти в розв'язанні актуальних завдань демографічної політики України, у сфері поліпшення стану здоров'я населення репродуктивного віку, збільшення тривалості життя, зниження смертності, насамперед серед чоловіків працездатного віку, стимулювання народжуваності та зміцнення сім'ї.

З 1958 р. Україна бере участь у діяльності Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), який має вирішувати пріоритетні завдання у сфері захисту і розвитку дітей. Дитячий фонд співпрацює з Україною за спеціальними програмами, на які спрямовує відповідні кошти. Насамперед це профілактика хвороб серед дітей, зокрема профілактика дефіциту йоду; профілактика В1Л/СНІД інфікованих і підтримка дітей, уражених цими хворобами; захист дітей, а саме запобігання жорстокому поводженню; проведення реформи системи опіки і піклування; інформування людей щодо прав дитини, ВІЛ/СНІД; допомога дітям-інвалідам та дітям-сиротам. Серед проектів ЮНІСЕФ на перспективу заплановано створення спеціалізованої дитячої поліклініки в Чернігові, що обслуговуватиме підлітків, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи. Дитячий фонд ООН планує також започаткувати в Україні кілька освітніх програм, а також спрямувати кошти на боротьбу з підлітковою наркоманією та алкоголізмом.

Особливу роль у системі мирного співіснування людства відіграє Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ). Україна співробітничає з цією структурою не тільки в межах безпосередніх ядерних проектів, а й у питаннях ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Україна висловилася за нерозміщення ядерної зброї на території держав Центральної та Східної Європи, за вироблення механізму, що надавав би додаткові гарантії безпеки тим державам, які цього потребують і не є учасницями структур колективної оборони, серед яких, зокрема, й Україні. Водночас провідні ядерні держави на противагу діяльності МАГАТЕ відхиляють будь-які багатосторонні переговори про ядерне роззброєння. Отже, ядерна небезпека загрожує Україні, адже ядерні держави не виробили відповідного механізму її захисту в разі ядерного конфлікту.

В Україні за сприяння ООН і Міжнародної організації праці (МОП) проводилося дослідження „Вимір бідності”. Результати обстеження 1,1 млн. працюючих або 32 % усіх зайнятих у промисловості показали, що в країні налічується 79 % таких, що проживають за межею бідності. Життєві стандарти цієї категорії населення є дуже низькими, люди не мають можливості задовольнити свої потреби в охороні здоров'я, житлі, одягу та ін. Ця проблема загострилася внаслідок війни Росії проти України.

У межах міжнародної програми „Протидія і ліквідація дитячої праці в Україні”, реалізація якої розпочалася 2001 р. в Донецькій, Вінницькій, Київській і Херсонській областях, була надана допомога щодо реабілітації і повернення до системи освіти 1205 соціально незахищеним дітям. У травні 2004 р. в Україні розпочалася реалізація проекту МОП „Протидія торгівлі дітьми з метою трудової та сексуальної експлуатації на Балканах і в Україні”, у межах якого запроваджено субрегіональну мережу обміну інформацією, яка стала складником регіональних структур у Південно-Східній Європі. За проектом „Гідна праця в Україні” (2006 р.) вивчаються проблеми міграції працюючого населення, питання соціального захисту, підвищення кваліфікації. Пріоритетними напрямами програми визначено розвиток соціального діалогу в Україні, підтримку рівних можливостей зайнятості для чоловіків і жінок, подальше наближення українського трудового законодавства до європейських стандартів. Продовольча сільськогосподарська організація ООН (ФАО) надала Україні грант, розміром 1,2 млн дол. на реалізацію таких проектів, як створення інформаційної системи, оснащення лабораторій контролю за якістю сільськогосподарської продукції відповідно до світових вимог і створення екологічної програми для біодизеля.

Плідно розвивається співробітництво з Організацією ООН з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО). В межах організації Україна є членом Виконавчої ради Міжурядової океанографічної комісії, Міжурядового комітету Міжурядової програми з інформатики та Міжурядової ради Міжнародної гідрологічної програми. В Україні діють наукові комітети з цих програм, зокрема „Людина і біосфера”, біоетики, науково-технічної інформації тощо. За підтримки ЮНЕСКО створені кафедри з новітніх інформаційних технологій в освіті для всіх, понад ЗО українських шкіл приєдналися до Проекту асоційованих шкіл ЮНЕСКО. У 2000-2002 pp. Україна одержала від організації більш як 400 тис. дол. субсидій на розвиток науки та інформатики, а за програмою співробітництва „ЮНЕСКО–Чорнобиль” використано понад 10 млн дол.

Діяльність Національного комітету України з програми „Людина і біосфера” позначилася внесенням Шацького національного природного парку до Всесвітньої мережі біосферних заповідників ЮНЕСКО. Рішенням Генеральної конференції до програмної діяльності ЮНЕСКО внесено також запропонований Україною, Білоруссю і Польщею спільний проект у галузі екології і гідрології регіону Західного Полісся. До того ж Україна запропонувала вшанувати 150-річчя українського вченого, культурного та громадського діяча Івана Горбачевського, 100-річчя хореографа та балетмейстера Сержа Лифаря та астронома Сергія Всехсвятського. Під егідою ЮНЕСКО у Міжнародному центрі відпочинку дітей „Артек” проводяться міжнародні фестивалі дитячої творчості. За час членства в ЮНЕСКО Україна тричі обиралася до Виконавчої Ради організації: 1981–1985 pp., 1995–1999 pp. та 2001–2005 pp.

 
<<   ЗМІСТ   >>