Головна Соціологія
Технології соціальної роботи
|
|
|||||
Технології соціальної роботи з особами з девіантною поведінкоюДевіантна поведінка – поведінка індивіда або групи, яка не відповідає загальноприйнятим нормам, внаслідок чого відбувається порушення цих норм. Проблема девіантної поведінки та її корекції завжди була важливою у соціології, педагогіці, психології, кримінології, але останнім часом вона набуває масового характеру. У період різких переломів у суспільстві часто порушується єдність буття і свідомості, виникає невідповідність взаємодії суб'єктів і соціальних інститутів, неадекватність соціальної політики і моралі. Розмитість норм, ослаблення соціальної регуляції спотворює духовні і культурні підвалини. Відбувається розрив між прагненням до швидкого зростання матеріального добробуту і відсутністю важелів саморегуляції, заснованих на високій культурі, духовності. Науковці виділяють такі фактори ризику девіантної поведінки: Біологічні:
Психологічні:
Соціально-економічні:
Соціально-педагогічні: – зростання кількості сімей з конфліктними та асоціальними стилями виховання. Соціально-культурні:
Основним напрямком соціальної роботи, спрямованої на вирішення проблеми девіації, має стати профілактична робота. Основою профілактичних заходів є діяльність, спрямована на:
Розрізняють такі види профілактичної діяльності, первинна, вторинна, третинна. Первинна профілактика – комплекс заходів, спрямованих на запобігання негативного впливу біологічних і соціально-психологічних факторів, що впливають на формування поведінки, що відхиляється (діяльність установ сфери охорони здоров'я з своєчасній діагностиці паталогій внутрішньоутробного розвитку дітей; вирішення проблеми зайнятості дозвілля дітей та підлітків силами установ системи шкільної та позашкільної освіти). Саме первинна профілактика (її своєчасність, повнота і постійність) є найважливішим видом превентивних заходів у галузі запобігання відхилень у поведінці дітей та підлітків. Вторинна профілактика – комплекс медичних, соціально-педагогічних та інших заходів, спрямованих на роботу з неповнолітніми, мають девіантну поведінку. Основними завданнями вторинної профілактики є недопущення здійснення підлітком більш важкого проступку, правопорушення; надання своєчасної соціально-психологічної підтримки підлітку, що знаходиться в складній життєвій ситуації. Третинна профілактика- комплекс заходів соціально-психологічного і юридичного характеру, що мають на меті запобігання вчинення повторного злочину підлітком, що вийшов з місць позбавлення волі. Крім того, прийнято розрізняти профілактику загальну і спеціальну. Загальна профілактика передбачає здійснення ряду попереджувальних заходів, спрямованих на запобігання виникнення тих чи інших проблем в осяжному майбутньому дитини (розвиток пізнавальної активності дитини як певна гарантія відсутності проблем у шкільному навчанні), або на попередження тієї чи іншої проблеми безпосередньо перед її виникненням (масова підготовка дітей до вступу в школу на базі старших груп дитячих садів як профілактика відхилень у поведінці, пов'язаних з кризою 7 років – початку навчання). Спеціальної профілактикою називається система заходів, спрямованих на вирішення певної задачі: профілактика девіантної поведінки, профілактика підліткового суїциду і т.п. Щодо запобігання і пом'якшення девіантної поведінки різних груп населення, необхідна більш ефективна реалізація таких технологій, як:
|
<< | ЗМІСТ | >> |
---|