Повна версія

Головна arrow Медицина arrow Основи фармакогнозії і фітотерапії

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Малина звичайна (Rubus idaeus)

Напівкущова рослина родини Розоцвіті (Rosaceae) із дворічними надземними пагонами. Однорічні пагони трав'янисті сизуваті з багаточисельними червонуватокоричневими шипами, які восени дерев'яніють, а наступного року зацвітають і дають плоди.

Листки чергові, трійчасті, непарноперисті з 3-5-7 листочків, по краю нерівнопильчасті, зверху темно-зелені, знизу – сірувато білі. Черешки і жилки вкриті шипами. Квітки двостатеві білі, поодинокі або в китицеподібних суцвіттях. Цвіте у травні-червні. Плід – багатокістянка червона або жовта.

Поширення. Дика рослина росте в усіх лісових районах Європи, Середній Азії, Південній частині Лісостепу (крім Донецького) по чагарниках, на лісових заплавних луках. Культивують.

Заготівля. Заготовляють стиглі плоди, сушать, або вживають без термічної обробки. Квітки і листя заготовляють у травні-червні і сушать на повітрі.

Хімічний склад. Свіжі плоди містять 3,6-5,7 % вуглеводів (глюкоза, фруктоза, сахароза), органічні кислоти (яблучна, лимонна, винна, мурашина) до 1,36-2,05 %, пектинові речовини – до 0,45-0,71 %, каротин – до 0,3-0,6 мг%, вітамін В2 – до 0,012 мг %, вітамін С – 12-45 мг%, нікотинова кислота – 0,6 мг%, фолієва кислота – 0,18 мг%, флавоноїди – гіперозид, ізокверцитрин, астралагін, кемпферол-рамнозид та ін., β-ситостерин та інші фітостерини, слизисті і дубильні речовини, мікро- і макроелементи – калій, залізо, марганець, кобальт, цинк та ін., бензальдегід, тритерпенові кислоти. Насіння містить жирну олію до 21 %.

У листі містяться вітаміни С, Е, каротин, фенолкарбонові кислоти, катехіни, флавоноїди, дубильні речовини, мікро- та макроелементи – калій, фосфор, кальцій, залізо, магній.

Застосування. Із свіжих плодів виготовляють малиновий сироп, який застосовують для покращання смаку ліків. Свіжі плоди перебирають, промивають у прокип'яченій воді, чавлять сік крізь марлю і змішують з цукровим сиропом, або після промивання і звільнення від чашолистків, ягоди роздавлюють у посудині дерев'яною товкучкою, одержану суміш засипають в емальовану посудину, підігрітою до 60 °С (на 1 кг суміші – 200 мл води), нагрівають при помішуванні, каструлю прикривають кришкою і витримують 15 хвилин. У подальшому пресують або віджимають руками. Консервують пастеризацією.

Застосовують як потогінний, протизапальний і протигарячковий засіб при простудних захворюваннях: грипі, ангіні, гострому запаленні верхніх дихальних шляхів, нежиті, гострих і особливо застарілих бронхітах і пневмоніях, при зниженні функції кори надниркових залоз, що веде до алергічних ускладнень. Беруть 2 ст. л. плодів, заливають 1 склянкою окропу, настоюють 20 хв. і випивають протягом 1-2 год. 2-3 склянки гарячого напару. Також п'ють напар чаю з малинового варення. Свіжі плоди споживають протягом усього сезону як про- тисклеротичний, вітамінізуючий засіб, при екземі.

Листя застосовують в народній медицині як протизапальний і в'яжучий засіб при кашлі, захворюваннях верхніх дихальних шляхів, пропасниці, проносі, гастритах, ентероколітах, менорагії, шлункових крововиливах, висипах на шкірі, вуграх. Беруть 2 столових ложки листя, заливають 1 склянкою окропу, настоюють 20 хв. і приймають по 0,5 склянки 4 рази на день. Цим напаром роблять полоскання при захворюваннях ясен, горла, ангіні, кашлі. Настій з листя і квіток застосовують при геморої і гінекологічних хворобах.

Мазь зі свіжим листям вживають від вугрів і висипів на шкірі. Відваром свіжих квіток миють обличчя при бешиховому запаленні, вуграх, кон'юнктивітах.

Ягоди застосовують з косметичною метою при сухій і жирній шкірі у вигляді вітамінних масок. Обличчя очищають теплою водою і камфорним спиртом, змочують свіжим соком із ягід малини і накривають тонким шаром вати, в якому роблять прорізи для очей, ніздрів і рота, знімають через 20-25 хв. Волосся голови захищають пов'язкою. Після маски обличчя протирають сухим ватним тампоном і припудрюють.

Плоди вживають у їжу. З них готують соки, квас, сиропи, варення, начинки для кондитерських виробів. Молоде листя використовують як замінник чаю.

 
<<   ЗМІСТ   >>