Повна версія

Головна arrow Медицина arrow Основи фармакогнозії і фітотерапії

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Ріжки пурпурові (Claviceps purpurea Tui.)

Сумчастий отруйний гриб з родини Ріжкових (Clavicepitaceae), який паразитує на злакових, головним чином на житі. Під час достигання насіння на колосках з'являються щільні чорно-фіолетові ріжки, які виступають з луски колосків, вони довгасті, тупогранні, трохи викривлені, звужені до обох кінців.

Поширення. Ріжки пурпурові ростуть на житі, ячмені та інших злакових культурах. У зв'язку з підвищенням культури землеробства в СНД майже зникли в посівах. Тепер культивують.

Заготівля. Збирають склероції і сушать.

Хімічний склад. Сировина містить алкалоїди: ерготамін, ерготамінін, ергозин, ергозинін, ергокристии, ергокристінін, ергокриптин, ергокринтінін, ергокорнін, ергокорнінін, ергометрин, ергометринін, ерготіонеїн, лизергінову кислоту, пенінклавін, костаклавін, а також ергостерин, тирамін, гістамін, агматин, триметиламін, метиламін, гексиламін, аспарагін, валін, аланін, лейцин, фенілаланін, ацетилхолін, холін, бетаїн, ерготіонеїн, урацил, секалонову і хризергонову кислоти та інші речовини.

Застосування. Алкалоїди ріжків, особливо ерготоксин, ерготамін і ергометрин, посилюють скорочувальну діяльність мускулатури матки. Під впливом малих доз розвивається ритмічна діяльність матки, коли періоди скорочення чергуються з періодами розслаблення. Великі дози викликають спазм м'язів. Особливо чутлива до препаратів ріжків матка у період вагітності і після пологів.

Ерготамін, ерготоксин та їх гідровані похідні заспокоюють центральну нервову систему, зменшують тахікардію, знижують основний обмін. Деякі похідні яізергінової кислоти, зокрема діетиламід, є одним з найактивніших галюці- ногенних речовин. Застосовують при атонії матки і пов'язаних з нею маткових кровотечах, в післяпологовому періоді для інволюції матки, при менорагіях і при маткових кровотечах, не пов'язаних з порушенням менструального циклу. Протипоказання при вагітності: під час і одразу після пологів. Не застосовують для посилення пологової діяльності.

У медичній практиці застосовують наступні препарати ріжків: настій у співвідношенні 6:200 вживають по 1 ст. л. З рази на день при маткових кровотечах у післяпологовий період; порошок приймають по 0,3-0,5 г 3-4 рази на день; екстракт ріжків густий призначають у порошках, пілюлях і розчинах по 0,5-0,1 г на прийом.

Ерготал – суміш фосфатів алкалоїдів ріжків; приймають по 0,5-1 мг 2-3 рази на день або вводять під шкіру чи в м'язи 0,5-1 мл 0,05 % розчину. Випускають у таблетках по 0,5 та 1 мг і в ампулах по 1 мл 0,05 % розчину. Список Б.

Ергометрину малеат. Сильніше і швидше ніж інші алкалоїди ріжків діє на матку, підвищуючи її тонус і збільшуючи частоту скорочень. Застосовують після ручного відділення посліду, при ранніх післяпологових кровотечах, сповільненій інволюції матки у післяпологовому періоді, при кровотечах після кесаревих розтинів, кровотечах на грунті міом, кров'янистих виділеннях після абортів. Приймають по 0,2-0,4 мг 2-3 рази на день, а також вводять у м'язи чи у вену по 0,5-1 мл 0,02 % розчину. Протипоказаний при вагітності. Випускають по 0,2 мг в ампулах по 0,5 та 1 мл 0,02 % розчину. Список Б.

Гідротартрат метилергометрину застосовують при гіпотонії та атонії матки у ранньому післяпологовому періоді, при кесаревому розтині, маткових кровотечах після абортів і сповільненій інволюції матки. Вводять під шкіру і в м'язи по 0,5-1 мл 0,02 % розчину або у вену 0,25-1 мл в 20 мл 40 % розчину глюкози. Протипоказаний при вагітності й пологах. Випускають в ампулах по 1 мл 0,02 % розчину. Список Б.

Ерготаміну гідротартрат посилює ритмічні скорочення матки й підвищує її тонус; порівняно з ергометрином ефект розвивається більш повільно, але діє довше. Застосовують при гіпо- і атонічних кровотечах у ранньому післяпологовому періоді, під час і після кесаревого розтину, для субінволюції матки після пологів та абортів, маткових кровотечах дисфункціонального характеру і гемораргіях, пов'язаних з міомами. Приймають по 1 мг або 40 крапель 0,025 % розчину 1-3 рази на день, або вводять під шкіру чи м'язи 0,5-1 мл 0,05 % розчину, терміново у вену 0,5 мл. При мігрені приймають за декілька годин до очікуваного нападу по 15-20 крапель 0,1 % розчину, або вводять у м'язи 0,5-1 мл 0,05 % розчину. Протипоказання при стенокардії, звуженні периферійних судин, враженому атеросклерозі Й гіпертонічній хворобі, вагітності, сепсисі, при порушенні функцій І нирок і печінки. Випускають у таблетках по 1 мг і в ампулах по 1 мл 0,05 % розчину та у флаконах 0,1 % розчину. Список Б.

Алкалоїди ріжків входять до готових ліків (кофетамін, белоїд, беласпон, белатамінал та ін.), які застосовують при вегетативних неврозах і розладах, що супроводять інші захворювання та при клімактеричних розладах.

Вживання хлібних виробів, уражених ріжками пурпуровими, може викликати отруєння.

Симптоми отруєння залежать від клінічної форми, яка проявляється у вигляді гангрени (гангренозна форма) або судом (конвульсивна форма).

Гангренозна форма (ерготизм) розвивається внаслідок того, що у великих дозах алкалоїди ріжок (особливо ерготоксин) викликають пошкодження ендотелію судинної стінки. З цією особливістю дії' зв'язаний і розвиток тромбангії (гангрени окремих ділянок тіла). Найважчою формою отруєння є конвульсивна, яка характеризується психічними розладами. Як правило, психоз розвивається на 2-3-й тиждень, але при важкій інтоксикації може спостерігатись раніше (3-й день) після їх потрапляння в організм.

З'являються нудота, блювання, пронос, кишкові кольки, болі в животі, безсоння, головний біль, сильна втома і оглушеність, збудження центральної нервової системи, психоз, галюцинації, судоми, втрата свідомості, у вагітних жінок можливі викидні.

При отруєнні промивають шлунок водою з додаванням активованого вугілля, потім призначають сольові послаблювальні засоби (магнію або натрію сульфат – 25 г на 500 мл води). Вводять під шкіру розчини апоморфіну гідрохлорид 1 % – 1 мл, кофеїну натрію бензоат 20 % – 1 мл, камфору 20 % – 2 мл, сибазон 0,5 % – 2 мл, димедрол 1 % – 1 мл. При спазмах судин вдихають амілнітрат, розсмоктують під язиком нітрогліцерин, вводять папаверину гідрохлорид 2 % – 2 мл під шкіру, внутрішньовенно вводять розчин глюкози.

При психозах вводять внутрішньом'язово розчин аміназину 2,5 % – 2 мл. Внутрішньом'язово при судомах вводять розчин барбамілу 10 % – 5 мл або хлоралгідрат у клізмі (0,5 г). При серцевій недостатності внутрішньовенно вводять розчин строфантину 0,05 % – 1 мл разом з розчином глюкози, або розчин корглікону 0,06 % – 1 мл.

 
<<   ЗМІСТ   >>