Повна версія

Головна arrow Медицина arrow Основи фармакогнозії і фітотерапії

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Вітамін В6 (піридоксин)

Терміном – вітамін В6 – об'єднано три споріднені сполуки: піридоксин, ніридоксаль та піридоксамін.

Активною формою вітаміну В6 є піридоксальфосфат або його аміноформа – піридоксамінфосфат. Останній є коферментом декарбоксилаз амінокислот, необхідний для перетворення триптофану на НАД* та біосинтезу гема.

Середньодобова потреба – 2-3 мг. Лікувальні дози – 10-15 мг на добу (при недокрів'ї, захворюваннях печінки). Надходить в організм людини з такими продуктами як пшеничне борошно, дріжджі, кукурудзяне борошно та крупи, печінка, нирки, м'ясо, зелені листові овочі, бобові, синтезується мікрофлорою кишечника.

При недостатній кількості порушуються процеси трансамінування, інші ланцюги білкового обміну та тканинного дихання. Викликає зміни функцій нервової системи (бере участь у декарбоксилуванні глутамінової кислоти, яка перетворюється на γ-аміномасляну).

Всмоктується у тонкому кишечнику у вигляді піридоксалю, який перетворюється на піридоксамін. Виділяється із сечею у вигляді 4-піридоксалевої кислоти та її лактону.

Вітамін В9 (Вс, фолієва кислота, антиапемічний фактор)

Вперше був виділений із м'яса курчат, тому був віднесений до класифікації вітамінів з індексом "С" (chicken – курча).

Об'єднує групу вітамінів, які містять гетероцикли птеридину – фолієва кислота, фолацини, фолати.

Фолієвая кислота метаболізує до 5, 6, 7, 8-тетрагідрофолієвої кислоти, що є кофактором ферментних систем, які беруть участь у перенесенні різних вуглецевих радикалів.

Фолатні коферменти беруть участь у біосинтезі пуринових і пірімідинових основ нуклеїнових кислот, амінокислот.

Як протианемічний фактор бере участь у гемопоезі – еритропоезі і лейкопоезі.

Вітамін В9 також позитивно впливає на функції кишечнику і печінки, підвищує вміст холіну у печінці і перешкоджає її жировій інфільтрації. Фолієвая кислота підтримує імунну систему, сприяє нормальному утворенню та функціонуванню білих кров'яних тілець.

Фолієвая кислота виконує важливу роль при вагітності. Вона регулює формування нервових клітин ембріону. Крім того, запобігає передчасним пологам та зняттю післяпологової депресії.

Недостатність фолієвой кислоти часто зустрічається у людей, які страждають на псоріаз.

Джерела – продукти рослинного (бобові, зелені листові овочі, морква, злаки (ячмінь), висівки, гречана і вівсяна крупи, горіхи, банани, апельсини, диня, абрикоси, гарбуз, дріжджі, фініки, гриби, коренеплоди) та тваринного (печінка, яловичина, баранина, свинина, курка, яєчний жовток, молоко, сир) походження, зелені мікроорганізми, синтезується мікроорганізмами товстої кишки.

Застосовують для стимулювання еритропоезу при анеміях (окрім анемії Аддісона-Бірмсра), при лсйкопсніях, хронічних гастроентеритах і туберкульозі кишечнику.

Призначають з вітамінами С і В12.

 
<<   ЗМІСТ   >>