Повна версія

Головна arrow Право arrow Експертизи у судочинстві України

 • Увеличить шрифт
 • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Експертиза слідів знарядь злому та інструментів

Сліди знарядь злому та інструментів, що утворюються під час вчинення злочинів, є носіями інформації про деякі фактичні обставини події злочину. Використання злочинцями знарядь злому для подолання різних перешкод пов'язано з утворенням слідів, специфічних, залежно від виду застосованого знаряддя, властивостей матеріалу перешкоди і способу злому. Під зломом розуміється проникнення зі злочинною метою в замкнене приміщення чи сховище шляхом виведення з ладу замикаючого пристрою, руйнування стін, підлоги, стелі або інших перешкод. Знаряддями злому вважаються будь-які знаряддя та інструменти, задіяні при зломі. Злом може бути здійснено з використанням інструментів господарсько-побутового або іншого соціально корисного призначення, інструментів, пристосованих для злому, а також спеціально виготовлених у злочинних цілях.

Предметом даної експертизи виступає встановлення для кримінального провадження фактичних даних, що пов'язані з ототожненням чи визначенням групової належності знарядь, інструментів і механізму слідової взаємодії.

Об'єктами експертизи можуть бути: сліди знарядь та інструментів; знаряддя, інструменти, що вилучені у підозрюваного, виявлені під час обшуку; матеріали кримінального провадження, в яких є відомості щодо походження слідів та їх можливих змін, відомості про знаряддя і інструменти, зокрема щодо їх зберігання, експлуатації, ремонту.

Знаряддя злому та інструменти, що застосовуються злочинцями, зазвичай класифікують на: а) спеціально виготовлені із злочинною метою; б) пристосовані для злому; в) звичайні інструменти, які використовуються для повсякденних потреб; г) такі, що випадково опинилися в руках зломщика. Під час дії знарядь та інструментів на різні перешкоди залишаються поверхневі або об'ємні сліди. Перші при зломі трапляються нечасто. Зазвичай вони утворюються за рахунок нашарування на зламану перешкоду різних речовин (фарби, іржі тощо), які мали місце на знарядді злому. Ще рідше можна виявити сліди-відшарування, що виникають при контакті знаряддя злому з перешкодою, покритою якою-небудь речовиною. Залежно від місця локалізації сліди знарядь злому та інструментів класифікуються на залишені на замикаючих пристроях, на інших перешкодах.

Замикаючі пристрої – це замки, що мають певний ступінь секретності, механізм яких відкривають і закривають за допомогою ключа, і замикаючі пристосування. Останні поділяються на самостійні (засувки, клямки, гачки тощо), призначені для замикання (закривання), і допоміжні (кільця, петлі, пробої), які застосовуються тільки разом із замками. Замки розрізняють за: способом кріплення до дверей; призначенням об'єкта, що замикається; конструкцією механізму та кількістю секретів. За способом кріплення до дверей існують замки трьох основних видів: навісні, врізні і накладні; за призначенням – меблеві, дверні, гаражні, сейфові тощо. Залежно від пристрою замикаючого механізму сучасні замки можна поділити на: пружинні (ригель у потрібному положенні утримується за допомогою пружини); сувальдні (те ж саме роблять сувальди); рейкові (ригель з поворотною пружиною переміщується за допомогою відповідної комбінації пазів і проміжків на стержні ключа); циліндрові (ригель переміщається поворотом циліндра, вставленого у нерухомий патрон); гвинтові (функцію ригеля виконує гвинт, що при відмиканні угвинчується в отвір короба); кодові (для відмикання треба набрати відповідний код); магнітні (відмикаються за допомогою ключа з магнітним шифром).

Зламуючи перешкоду, злочинці часто користуються слюсарними або столярними інструментами, а також такими побутовими речами. як сокира, лопата тощо. Від знарядь злому на перешкоді залишаються сліди; удару і натиску; розрубування і розрізу; розпила; свердління. Сліди удару і натиску відображають розміри контактної поверхні знаряддя злому в трьох вимірах; довжині, ширині та глибині. При розпилі перешкоди ножівкою більша частина тирси залишається з боку, протилежного місцезнаходженню зломщика. Окрім того на тому боці перешкоди, де знаходився зломщик, залишаються вм'ятини від обмежувача рукоятки ножівки.

Основним завданням експертизи є; встановлення конкретного екземпляра або виду (характерних особливостей) знаряддя, інструмента, агрегату за слідами його дії; встановлення механізму (способу) злому (іншої дії), напрямку, в якому проводився злом перешкоди (з внутрішнього або зовнішнього боку), типу (виду) виробу, що залишив слід, способу його виготовлення тощо. За досліджуваними слідами можна встановити: спосіб утворення слідів; напрям дії знаряддя чи інструменту; розташування предмета в момент слідоутворення; вид знаряддя, інструмента, конкретне знаряддя чи інструмент, яким залишені сліди. Найбільше значення для кримінального провадження має встановлення експертизою конкретного знаряддя чи інструмента, яким залишено сліди.

При виконанні експертизи розв'язуються питання ідентифікаційного характеру, що дає можливість встановити конкретні знаряддя та інструменти за залишеними слідами. Такими питаннями можуть бути нижченаведені:

 • 1) Чи даним знаряддям (інструментом) було вчинено злом або іншу дію (зрубано дерево, спиляно гілку, розділено дріт тощо)?
 • 2) Чи залишено сліди злому, вилучені з різних місць подій, тим самим знаряддям?
 • 3) Одним чи декількома знаряддями вчинено злом, залишені сліди?
 • 4) Чи складали раніше надані на дослідження частини розділеного знаряддя, інструмента єдине ціле?

Питаннями, що ставляться для вирішення діагностичних та класифікаційних завдань, можуть бути такі:

 • 1) Знаряддям якого виду вчинено злом?
 • 2) 3 якого боку (внутрішнього чи зовнішнього) вчинено злом перешкоди (стіни, вікна, грат тощо)?
 • 3) Яким способом розділено предмет (шляхом розрізування, розрубування, розпилювання, свердління тощо)?
 • 4) Чи виготовлено виріб за допомогою заводського обладнання?
 • 5) Чи виготовлений(і) даний виріб (дані вироби) масового виробництва на певному агрегаті (прес-формі, штампі тощо)?
 • 6) Знаряддям (інструментом) якого виду проведено обробку виробу?
 • 7) Заводським чи саморобним способом закупорені пляшки?
 • 8) Яким способом відкривались або закупорювались пляшки (інша тара)?
 • 9) Яким способом (заводським чи саморобним) наклеювались етикетки (контрольні марки)?
 • 10) Чи переклеювалися етикетки (контрольні марки)?

Для виконання експертизи в розпорядження експертів мають бути надані: предмети зі слідами знарядь та інструментів; відомості про походження слідів і можливі зміни в них; знаряддя та інструменти, шо, ймовірно, залишили ці сліди; відомості про знаряддя й інструменти.

Зазвичай на експертизу направляються предмети або їх частини із слідами, залишеними знаряддями та інструментами. У випадках, коли вилучити предмети неможливо, виготовляють їх копії. При огляді слідів треба звертати увагу на те, чи могли на одяг або тіло підозрюваних потрапити ошурки, частини фарби, штукатурки тощо, і, за потреби, надавати на дослідження зразки таких матеріалів.

До відомостей щодо походження і можливих змін у слідах відносяться: час утворення слідів, залишених знаряддями або інструментами; час виявлення слідів; умови, в яких перебували сліди до їх виявлення; відомості про місце виявлення слідів і матеріали предметів, на яких залишені сліди; місце розташування слідів відносно один одного; відомості про напрямок утворення слідів, їх розмір, форму, ступінь виразності рельєфу, найбільш характерні нерівності тощо. Такі дані, зазвичай, містяться у протоколах з місця події, огляду речових доказів, схемах і планах, що додаються до них.

 
<<   ЗМІСТ   >>