Повна версія

Головна arrow Право arrow Експертизи у судочинстві України

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Експертиза холодної зброї

Криміналістична експертиза холодної зброї, як правило, проводиться у тих випадках, коли вилучені предмети виготовлені саморобним способом і не мають чітко визначених ознак холодної зброї. Належність до холодної зброї предметів, виготовлених заводським способом (армійських багнетів, кортиків, щабель, мисливських ножів тощо), може бути встановлена за заводськими клеймами та маркувальними позначеннями без проведення криміналістичної експертизи – шляхом слідчого огляду. Якщо ж для розслідуваного кримінального провадження має значення походження холодної зброї заводського виготовлення, криміналістична експертиза може визначити, до якої вогнепальної зброї за штатом належить даний багнет, у якій країні виготовлено ніж, тощо.

До холодної зброї належать знаряддя і пристосування, які відповідають стандартним зразкам або історично виробленим типам, або незвичні предмети, що спричинюють колючий, ріжучий, рубаючий, ударний або роздроблюючий ефект і призначені для нападу та активного захисту.

При аналізі виявлених криміналістичних ознак треба брати до уваги те, що визначальною для визнання конкретного предмета (пристрою) холодною зброєю є сукупність ознак: основне цільове призначення; конструктивні особливості уражуючого елемента (наприклад, для клинка – форма, розміри, загострення леза, форма та розташування вістря відносно поздовжньої осі); конструктивні особливості руків'я (зручність утримання, наявність, форма та розміри утику або обмежувача); конструктивні особливості з'єднання руків'я з уражуючим елементом; міцність і пружність конструкції в цілому; можливість ураження цілі.

Криміналістичною експертизою холодної зброї вирішуються такі питання:

  • 1) Чи є предмет, вилучений у підозрюваного, холодною зброєю?
  • 2) До якого виду холодної зброї належить ніж (кинджал, надолонник, нунчаки, кастет, булава тощо), вилучений у підозрюваного?
  • 3) Яким способом (заводським чи саморобним) виготовлено ніж (кинджал, надолонник, нунчаку, кастет, булаву тощо), вилучений у підозрюваного?
  • 4) Чи є предмет, вилучений у даної особи, заготовкою холодної зброї?
  • 5) Чи виготовлено наданий на дослідження предмет із спортивної або бойової зброї певного типу (спортивної шпаги, бойової шаблі)?
  • 6) Чи піддавався переробці ніж (або інший предмет), вилучений у підозрюваного?
  • 7) Чи використовувались дані інструменти для виготовлення даної холодної зброї?
  • 8) Чи перебувала дана холодна зброя постійно у наданому на дослідження чохлі або піхвах?

Сліди дії холодної зброї на тілі людини і одежі досліджуються судово-медичною експертизою, сліди її дії на інших об'єктах – трасологічною експертизою з використанням методик ототожнення об'єктів за статичними (натискування, удари) та динамічними (ковзання) слідами.

У процесі застосування холодної зброї утворюються пошкодження, які часто супроводжуються відокремленням часток об'єктів, що були піддані механічній дії. Ці частки (мікрочастки), які одержали назву "нашарування", майже завжди можна виявити на поверхнях холодної зброї, які вступали в контакт з об'єктами. Експертиза нашарувань структурно належить до експертиз речовин і матеріалів (крім нашарувань походженням з тіла людини).

Оцінка висновку експертизи холодної зброї не має якихось істотних особливостей. Коли у висновку обґрунтовано твердження, що предмет не належить до холодної зброї, справа має бути закрита (якщо немає інших обвинувачень) за відсутністю складу злочину.

 
<<   ЗМІСТ   >>