Повна версія

Головна arrow Медицина arrow Фармакологія на допомогу лікарю, провізору, студенту

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Засоби, що впливають на міометрій

Маткові засоби – лікарські препарати, які впливають на тонус і скорочувальну активність матки. Ці засоби зупиняють маткові кровотечі, збільшують силу і частоту ритмічних скорочень під час пологів, сприяють збереженню вагітності, а також прискорюють інволюцію матки після пологів.

Фармакомаркетинг

Кількість у світі

Перелік нових препаратів

INN

Торговельні

марки

Поновлення за INN (останні 5 років)

% поновлення в групі

81

530

3

3,7%

Ізоксуприн (Дувадилан), демокситоцин (Сандопарт), ритодрин

Класифікація та препарати

Утеротоніки (підвищують скоротливу активність матки)

Токолітики (пригнічують скоротливу активність матки)

Посилюють скорочення та тонус

Підвищують переважно тонус

Гормональні препарати гіпофіза

Препарати з маткових ріжків

β2-адреноміметики

Окситоцин

Метилокситоцин

Дезаміноокситоцин

Пытуїтрин

Ергометрину малеат

Метилергометрин

Ерготамін

Ерготал

Фенотерол

Ритодрин

Гексопреналін

Сальбутамол

Естрогенні препарати

Естрон

Еирадіолу дипропіонат Сигетин

Синтетичні препарати

Котарніну хлорид

Гестагенні препарати

Алілестренол

Прогестерон

Простагландини

Динопрост (Ензапрост-Ф)

Динопростон

Просгенон

Рослинні препарати

Трава грициків звичайних

Настойка листя барбарису

Гангліоблокатори

Пахікарпіну гідрохлорид

Утеротоніки

Механізм дії утеротоніків

Механізм дії окситоцину пов'язаний із збудженням окситоцинових рецепторів на плазматичній мембрані клітин непосмугованих м'язів матки. Внаслідок цього стимулюється аденілатцикпазна система, підвищується внутрішньоклітинна концентрація рівня кальцію і натрію, посилюється збудження міометрія та скорочувальна активність. Вплив окситоцину на скорочувальну діяльність матки значною мірою залежить від рівня естрогенів у крові, секреція яких збільшується у кінці вагітності.

Механізм дії простагландинів на матку полягає у збудженні специфічних структур мембран клітин міометрія. Як антагоністи прогестерону простагландини розгальмовують моторну функцію непосмугованих м'язів мати. Вони викликають скорочення міометрія, яке потім посилюється оксигоцином.

Пахікарпін підвищує чутливість М-холінорецепторів матки до ендогенного ацетилхоліну.

Алкалоїди маткових ріжків збуджують адренорецептори міометрія, Скорочення м'язів матки, в тому числі і шийки матки, призводить до механічного стискання кровоносних судин, що викликає припинення кровотечі.

Котарніну хлорид підвищує чутливість матки до її природних стимуляторів – окситоцину і ацетилхоліну.

Естрогени підвищують чутливість матки наприкінці вагітності до ендогенних стимуляторів: окситоцину і простагландинів.

Фармакодинаміка

У залежності від доз препарати можуть посилювати ритмічні скорочення матки (пологоприскорююча дія) або викликати тетанічні скорочення (при маткових кровотечах).

Гормональні препарати гіпофіза, естрогенні препарати, простагландини, котарніну хлорид, пахікарпіну гідрохлорид підвищують тонус і посилюють скоротливість міометрія.

Викликають тривале тонічне скорочення матки без розслаблення (гормональні препарати гіпофіза, естрогенні препарати, простагландини (у великих дозах), препарати з маточних ріжків).

Рослинні препарати зміцнюють стінку маткових судин.

Ліки з переважною дією на тонус матки викликають сильне і тривале її скорочення, на фоні якого ритмічна діяльність вже не проявляється (маткові ріжки та їх препарати). Скорочений міометрій здавлює кровоносні судини, і кровотеча, якщо вона була, припиняється. Тонічна дія маткових препаратів також прискорює інволюцію органа, матка наближається до розмірів, які мала до вагітності.

Показання до застосування та взаємозамінність

  • 1. Слабкість пологової діяльності (гормональні препарати гіпофіза, естрогенні препарати, простагландини).
  • 2. Гіпотонічні маткові кровотечі, інволюція матки в післяпологовому періоді, після абортів (гормональні препарати гіпофіза, препарати з маткових ріжків, синтетичні препарати, гангліоблокатори).
  • 3. Зупинка функціональних кровотеч і кровотеч на фоні фіброміом (рослинні препарати).
  • 4. Загроза асфіксії плоду (сигетин).
  • 5. Переривання вагітності за медичними показниками (простагландини).
  • 6. Клімакс, безплідність, аменорея (естрогенні препарати).

Побічна дія

Пітуїтрин викликає підвищення артеріального тиску.

Простагландин F2α – нудоту, блювання, підвищення проникливості судин, посилення моторики ШКТ, бронхоспазм, тахікардію.

Ерготизм (хронічне отруєння препаратами маткових ріжків) – пошкодження ендотелію і спазм периферичних судин, порушення кровообігу в кінцівках (гангрена), судоми.

Протипоказання

Пітуїтрин протипоказаний при гіпертонічній хворобі, нефропатіях вагітних.

Препарати маткових ріжків – при вагітності, пологах.

Простагландини – при бронхоспазмі, захворюваннях серцево- судинної системи.

Фармакобезпека

Окситоцин, метшіергометрип слід обережно приймати в комбінації з симпатоміметиками.

Дезаміпоокситоцин не приймають з іншими препаратами з властивостями окситоцину.

Порівняльна характеристика препаратів

Окситоцин, дезаміноокситоцин, пітуїтрин (див. препарати задньої долі гіпофіза).

Простагландини – гормоноподібні речовини, які володіють різноманітною фармакологічною активністю. Найбільш характерною для них є дія на скорочувальну активність непосмугованих м'язів, у тому числі на мі- ометрій. Природні простагландини діють короткочасно. Широке застосування в акушерській практиці мають простагландини F2 (етапрост-Ф) і Ё2 (дшюпростон). Вони використовуються для стимуляції пологової діяльності і штучного переривання вагітності. З цією метою дані препарати застосовуються, головним чином, у пізні періоди вагітності (з 13 до 25 тижнів), хоч іх стимулюючий ефект зберігається у будь-які періоди вагітності. Через побічну дію простагландини використовуються лише в спеціалізованих лікарнях.

Ензапрост-Ф поряд з утеротонічною дією володіє судинозвужуючою, підвищує тонус бронхів, моторику кишечника, стимулює секрецію рідини в організмі.

Маткові ріжки паразитують на житі. На основі алкалоїдів ріжків (ерготамін, ерготоксин, ергометрин) добуті напівсинтетичні препарати (дегідровані похідні). Для останніх характерним є адреноблокуюча дія, тоді як негщровані алкалоїди ріжок мають пряму судинозвужуючу дію. ГЦд дією малих доз препаратів розвиваються ритмічні скорочення матки, при прийманні великих доз підвищується тонус міометрія. Особливо чутливі м'язи матки до цих утеротоніків під час вагітності і після пологів. Для посилення пологової діяльності препарати маткових ріжків не використовують. Небезпечно застосовувати їх безпосередньо після народження дитини, якщо дитяче місце знаходиться ще в порожнині матки, оскільки спазм м'язів може завадити виділенню посліду.

Ергометрину малеат виявляє сильну і швидку дію на міометрій.

Метилергометрину гідротартрат за дією подібний до ергометрину.

Ерготаміну гідротартрат. Фармакологічний ефект розвивається повільно, виявляє тривалу дію. Покращує мозковий кровообіг.

Пахікарпін відноситься до гангліоблокаторів. Препарат підвищує тонус і посилює скорочення міометрія. На відміну від пітуїтрину не підвищує AT.

Для стимуляції пологової діяльності використовують препарати естрогенних гормонів, які вводять для посилення активності окситоцину.

Крім перерахованих препаратів, для стимуляції пологової діяльності додатково використовують хінін, прозерін, рицинову олію. У поєднанні з основними засобами вони входять до складу різноманітних схем пологоприскорення і пологозбудження.

Для зупинки невеликих маткових кровотеч (запального характеру) використовують рослинні препарати з листя барбарису, трави грициків звичайних, екстракт чистецю буквіцецвітного, кропиви дводомної – так звані “малі маткові засоби”.

Таким чином, за силою пологозбуджуючої дії всі утеротоніки можна розташувати у такій послідовності: окситоцин – динопрост – динопростон – пітуїтрин – пахікарпін – котарніну хлорид – рослинні утеротоніки. За силою кровозупинної дії вони розташовуються таким чином: ергометрин – метилергометрин – ерготамін – ерготал – окситоцин – пітуїтрин – котарніну хлорид – рослинні утеротоніки.

Токолітики

Проблема невиношування вагітності на наш час є однією з актуальних в акушерстві. Частота самовиникаючих абортів і передчасних пологів коливається від 10 до 25% відносно числа всіх випадків вагітності. У боротьбі із загрозою передчасних пологів провідне значення мають токолітики – препарати, які пригнічують скорочувальну діяльність матки. Серед токолітиків найбільшого застосування набули Д2-адреноміметичні препарати.

Токолітичну активність виявляють також інгібітори синтезу простагландинів – індометацин, аспірин. Як токолітики можуть використовуватися блокатори кальцієвих каналів, гестагенні препарати.

Механізм діїтоколітиків (утеролітиків)

β2-адреноміметики призводять до активації гальмівних β2-адренорецепторів матки, зменшення холінергічних впливів, підсилення процесів гіперполяризації цитоплазматичної мембрани клітин міометрія. В іх молекулярному механізмі релаксації матки має значення активація (β2- адренорецегпорів і зв'язана з цим активація аденілатциклази. Наступна дія білкової кінази і інших ферментів викликає зменшення концентрації вільноциркулюючих іонів кальцію. Зниження їх концентрації призводить до розслаблення міометрія. Крім того, β2-адреноміметики збільшують утворення прогестерону плацентою, що також забезпечує пригнічуючий вплив на скорочувальну діяльність матки.

Здатність вибірково стимулювати β2-адренорецептори матки характерна для феніпетиламінів, у яких є гідроксильні групи в положеннях 3 і 5. Такі особливості в структурі відмічені у всіх β2-адреноміметиків, які застосовуються у клініці з метою збереження вагітності.

Фармакодинаміка

Токолітики зменшують амплітуду, частоту скорочень, тонус міометрія і тривалість потуг, припиняють пологову діяльність. β2-адреноміметики за рахунок розслаблення міометрія, розширення артеріол, збільшення кровотоку поліпшують матково-плацентарний кровообіг.

Показання до застосування

Ліки, які знижують тонус і скорочувальну діяльність матки, застосовуються в акушерстві для корекції пологової діяльності при загрозі передчасних пологів і з метою збереження вагітності. Зниження тонусу і скорочувальної діяльності матки необхідно при появі симптомів передчасних пологів після 28 тижнів вагітності. Для того, щоб викликати токолітичну дію, β2-адреноміметики призначають на весь період, необхідний для нормального виношування плоду (від 1 до 3-4 тижнів). Якщо вже почалися передчасні пологи, пероральне використання їх недостатньо ефективне, і тоді токолітики вводять внутрішньовенно.

Побічна дія

Існуючим адреноміметикам не властива вибіркова дія на матку, вони одночасно збуджують β2-адренорецептори в інших органах. Цим пояснюється їх побічна дія. Так, стимуляція β-адренорецепторів призводить до тахікардії, зниження AT. У вагітних виявляється тремор рук, м'язова слабкість, нудота, алергічний дерматит.

Протипоказання

Цукровий діабет, серцево-судинна недостатність, глаукома, тиреотоксикоз.

Фармакобезпека

Фенотероп не рекомендується вживати з препаратами кальцію, вітамінами групи Д, мінералокортикоїдами.

Ритодрин необхідно обережно призначати з глюкокортикостероїдами.

β-адреноміметики є ефективними засобами профілактики і терапії невиношування вагітності. їх побічної дії можна уникнути шляхом зменшення їх дози і тривалості застосування. З цією метою їх приймають разом із спазмолітичними препаратами – спазмолітином, метацином, но-шпою, а також разом з седуксеном, клофеліном, сигетином.

Порівняльна характеристика препаратів

Партусистен найбільш поширений в акушерстві для лікування загрожуючих передчасних пологів. Через 5-10 хвилин після внуіршньовенного введення препарату знижується напруженість матки, через 30-40 хвилин скорочувальна діяльність матки припиняється.

Ритодрин за хімічною структурою і дією близький до партусистену. Виявляє виражену пригнічуючу дію на тонус міометрія в період вагітності від 20 до 36 тижнів.

β2-адреноміметики: сальбутамол, гексопреналін та інші викликають послаблення також маткових скорочень.

Перелік препаратів

INN,(Торговельна назва)

Форма випуску

Алілестренол (Гестанін, Туринал)

табл. 5мг

Настойка листя барбарису звичайного

фл.20мл

Гексопреналін (Гініпрап, Іпрадол)

амп. 0,005 мг/мл; табл. 0.5 мг

Цинопрост (Ензапрост-Ф, Амогландин, Зинолвосг, Мінпростин F2α, Простий F2α)

амп. 5; 10 мг/мл, табл. 17,5мг

Цезаміноокситоцин

табл 50 ОД

Дінопростон (Препідил, Простий Е2, Цервіпрост)

амп. 0,1; 0,5%; табл. 0,5 мг; туба 0,5 мг/г

Котарніну хлорид (Стиптицин)

табл. 0.05

Метилокситоцин

амп. 50 мкг/мл

Метилергометрин (Метилергобревін, Міометрин, Врготил)

табл. 0.125; амп. 0,1; 0,2 мг/мл

Окснтоцин (Оксистин, Орастин, Синтоцинон Утедрин)

амп. 1; 5; 10 МО/мл

Трава грициків звичайних

екстракт

Пахікарпіну гідроїодид

амп. 3%; табл. 0,1

Пітуїтрин

амп. 5 ОД/мл

Прогестерон (Прожестожель, Утрогестан)

амп. 1; 2,5%; гель 1%; капс. 0,1

Простенон (ПГЕ2)

амп. 0,1; 0,5%

Ритодрин (Пре-Пар)

амп. 0,01 г/мл; табл. 0,01 '

Сальбутамол (Альбутерол, Асталін, Аеролін, Асшал, Бронховапеас, Брютамол, Ген-Сальбутамол, Саламол, Сальбувент, Сальбупарт, Ековенг)

табл. 2; 4 мг; амп. 1 мг/мл; сироп 0,4 мг/мл; аер.інг.доз. 100 мкг/д.

Сигетин

амп. 10 мг/мл

Фенотерол (Арутерол, Беротек, Паргусистен, Фтагірол)

аер.інг.доз. 0.2 мг/ід. амп. 50 мкг/мл; табл. 5 мг

Ергометрин

амп. 0,02%; табл. 0,2 мг і

Ерготал

табл. 1 мг, 0,5 мг

Ерготамін (Корнутамін, ДГ-Ерготамін)

крап, per os 10 мл; драже І мг; табл. 1 мг

Естрадіол (Дерместрил, Дивігель, Клімара, Менорест, Ризеллс, Есклім, Есградсрм, Есірогель)

ГПС 25; 50; 100 мкг, гелі; 3,1%

Естрон (Фолікулін)

амп. 0,5; 1 мг/мл

 
<<   ЗМІСТ   >>