Повна версія

Головна arrow Медицина arrow Психіатрія і наркологія

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Транквілізатори зі стимулювальним компонентом дії

Тріоксазин порівняно з транквілізаторами першої групи не має гальмівної і розслаблювальної дії, а навпаки, — підвищує активність, поліпшує настрій і створює відчуття бадьорості. Разом із тим він усуває страх, тривогу, афективну нестійкість, напруження при невротичних і неврозоподібних станах. Тріоксазин призначають усередину (по 0,3 г 2—6 разів) уранці та вдень. Середня добова доза становить 1,2-4,5 г.

Діазепам (сибазон, седуксен, реланіум, валіум) — один із найпопулярніших транквілізаторів, що зумовлено широким спектром дії препарату. Переважання стимулювального впливу гармонійно поєднується із заспокійливим ефектом. Усередину препарат призначають при невротичній тривозі та депресії, іпохондричних і нав'язливих станах. Загальмованість під час лікування діазепамом виникає лише в перші дні, а надалі спостерігають підвищення настрою, активності та працездатності хворих. У разі тривалого вживання можуть розвиватися звикання та залежність. Середня добова доза діазепаму становить 10—15 мг. У разі внутрішньом'язового та внутрішньовенного введення має антипсихотичну дію, усуває психомоторне збудження, дисфорію, купірує епілептичний статус. Для ін'єкцій використовують 4—12 мл 0,5 % розчину препарату (внутрішньовенно вводять поволі на 20 мл 40 % розчину глюкози).

Гідазепам виявляє помірні седативний, протисудомний, розслаблювальний, вегетостабілізувальний і снодійний ефекти. Призначають препарат по 20—50 мг 3 рази на добу. Форма випуску — таблетки по 20 і 50 мг.

Тофізопам (грандаксин) — “денний” транквілізатор. Поєднуючи легку проти тривожну, активізувальну, а також вегетостабілізувальну дії, він виявляє терапевтичний ефект при невротичних і неврозоподібних станах. Призначають препарат усередину по 50—100 мг 1—3 рази на добу. Випускають у таблетках по 25 мг.

Медазепам (мезонам, рудотеяь) також належить до “денних”транквілізаторів, хоча його активізувальний компонент виражений меншою мірою, ніж у тріоксазину. Завдяки тому що медазепам не зумовлює сонливості, він показаний хворим, які продовжують працювати, займаються розумовою працею. Середня добова доза — 40—50 мг. Випускають препарат у таблетках по 10 мг.

Буспірон (буспар) — небензодіазепіновий анксіолітик без седативної дії, що не зумовлює залежності. Протитривожннй ефект виявляють через 5—15 днів регулярного вживання препарату. Призначають буспірон по 5 мг 2—3 рази на добу, поступово збільшуючи дозу (максимальна — 60 мг на добу). Форма випуску — таблетки по 5 і 10 мг.

Афобазол — селективний небензодіазепіновий анксіолітик з активізувальною дією без седативного ефекту, що не спричинює міорелаксації, зниження уваги та пам'яті, фізичної залежності. Призначають препарат по 10 мг 3 рази на день, за потреби збільшуючи дозу до 50—60 мг на добу, тривалість курсу — 3—4 тиж. Форма випуску — таблетки по 10 мг.

До найперспективніших напрямів поліпшення співвідношення “користь від застосування препарату/потенційний ризик його небажаних побічних ефектів” належить використання препаратів рослинного походження: гомеопатичних, фітопрепаратів тощо.

Хомвіо-Нервін — комплексний (містить сепію 04, амбру 02, гісцимус 03, ігнацію Б3) гомеопатичний засіб для лікування функціональних нервово-психічних розладів. У клінічних дослідженнях доведено його ефективність при невротичних, неврозоподібних, вегето-судинних, психосоматичних, соматоформних, зумовлених алкоголізмом, віковими гормональними змінами розладах, а також безпечність у разі застосування в рекомендованих дозах, починаючи з 12-річного віку.

Препарат виявляє транквілізувальний, анксіолітичний, протидепресивний ефект, не впливає на швидкість психомоторних реакцій під час керування транспортними засобами і роботи з механізмами. При хронічних захворюваннях Хомвіо-Нервін призначають по 1—2 таблетки (розсмоктувати) 3 рази на добу (до 5—6 разів на добу) протягом 4—6 тиж. Як снодійне препарат можна вживати по 2—3 таблетки перед сном; у стресогенних ситуаціях (екзамени, виступи тощо) — по 2 таблетки за 1 год до події.

 
<<   ЗМІСТ   >>