Повна версія

Головна arrow Медицина arrow Психіатрія і наркологія

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Протиепілептичні (протисудомні) препарати

Лікарські засоби цієї групи застосовують для запобігання судомам й епілептичним психічним еквівалентам і їх купіруванню. Чимало препаратів (гексамідин, дифенін, етосуксемід тощо) справляють вибірковий протисудомний ефект без помітного впливу на емоційну сферу, інші, такі як фінлепсин, карбамазепін, карбасан, натрію вальпроат застосовують і при афективних порушеннях. До протиепілептичних засобів традиційно зараховують і деякі барбітурати, оскільки вони зумовлюють вибіркову протисудомну дію без чіткого снодійного ефекту (бензонал та ін.). Еталоном протисудомної активності є фенобарбітал.

Фенобарбітал (люмінал) — похідне барбітурової кислоти. У малих дозах (20— 90 мг на добу) справляє седативний і спазмолітичний вплив. Уже в дозі 10 мг виявляють виражений снодійний ефект препарату. У початкових стадіях епілепсії фенобарбітал призначають у дозі до 50 мг на добу. Найвища разова доза для дорослих становить 20 мг, добова — 500 мг. Фенобарбітал входить у протиепілептичні лікарські суміші Сірейського, Воробйова, Андреева, Бродського, Карманової та ін. Форма випуску — порошок, таблетки по 50, 100 та 5 мг — для дітей.

Бензонал — належить до бензодіазепінів, має протисудомну активність без снодійного ефекту. Застосовують препарат при генералізованих, фокальних судомних, джексонівських і адверсивних нападах, кожевніковській епілепсії, психічних і психомоторних пароксизмах. Лікування починають з малих доз (100—200 мг на добу). Максимальна добова доза — 900 мг. Випускають у вигляді порошку та в таблетках по 50 і 100 мг.

Гексамідин (сертан, примідон) — похідне барбітурової кислоти. Препарат показаний при великих епілептичних нападах, менш ефективний при малих. На психомоторні та діенцефальні напади, психічні пароксизми не впливає. Не виявляє снодійного ефекту. Призначають переважно при клонічних судомах, починаючи з дози 125 мг на добу. Поступово її збільшують до 1,5—2,0 г на добу. Випускають препарат у таблетках по 125 і 250 мг.

Дифенін (фенітоїн, дифентоїн) — похідне гідантоїну. Препарат найефективніший при великих нападах із тонічними судомами. Призначають також при вегетативно-судинних, психомоторних і психічних пароксизмах. Неефективний при малих епілептичних нападах. Дорослим препарат призначають по 100 мг 2—3 рази на добу, збільшуючи добову дозу до 400—450 мг. Частіше дифенін застосовують у комбінації з іншими препаратами, переважно з фенобарбіталом.

Карбамазепін (фінлепсин, фінлепсин-200 ретард, фінлепсин-400 ретард, карбасан) — похідне іміностильбену. Протиепілептичний засіб широкого спектра дії. Застосовують препарат при парціальних епілептичних нападах з простою і складною симптоматикою, великих судомних нападах, змішаних формах епілепсії, неепілептичних нападах у хворих на розсіяний склероз, тонічних судомах, пароксизмальній дизартрії, атаксії, парестезії та нападах болю, біполярному афективному розладі, тривожно-ажитованій депресії, кататонічному збудженні, для запобігання нападам при алкогольному абстинентному синдромі, при невралгії трійчастого нерва, глософарингеальній невралгії, больовому синдромі у хворих на діабетичну нейропатію. Початкова добова доза становить 200—300 мг. Поступово її підвищують (індивідуально) до 600—1200 мг. Форма випуску — таблетки по 200 і 400 мг.

Натрію вальпрокат (депакін, депакін-хроно, ергеніл, конвульсофін, вольпроком, орфірил) — препарат широкого спектра дії, ефективний за всіх форм епілепсії: генералізованої і фокальної (абсанси, міоклонічні, тоніко-клонічні, атонічні та змішані напади, прості або складні синдроми Веста та Леннокса, судомний синдром при органічних ураженнях мозку, розлади поведінки, пов'язаних з епілепсією, фебрильні судоми в дітей, дитячі тики), а також при біполярному афективному розладі. Спочатку препарат призначають у середній добовій дозі 10—15 мг/кг. Поступово її підвищують до 20— 30 мг/кг і більше. Середньодобова доза препарату становить 900— 1800 мг. Особливий моніторинг пацієнтів (контроль за концентрацією препарату в крові) потрібен, якщо доза натрію вальпроату перевищує 50 мг/кг. Для дітей добова доза препарату становить близько 30 мг/кг.

Випускають натрію вальпроат у таблетках і драже по 200 і 300 мг, а також сиропі: 1 дозова ложка містить 200 мг діючої речовини, депакін-хроно — у таблетках по 500 мг, флаконах із сухою речовиною для внутрішньовенного введення по 400 мг.

Клоназепам (клопоти, ривотрил) є ефективним при малих і поліформних безсудомних нападах у дозах 4—8 мг на добу. Форма випуску — таблетки по 0,5, 1 і 2 мг і ампули по 1 мл 0,1 % розчину.

 
<<   ЗМІСТ   >>