Повна версія

Головна arrow Медицина arrow Психіатрія і наркологія

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Психічні розлади при енцефаліті

Епідемічний енцефаліт

У гостру стадію захворювання на тлі гарячкового стану найчастіше спостерігають сонливість (летаргію), що переходить у безсоння. Розвиваються деліріозний і онейроїдний стани, що характеризуються появою зорових, дотикових і слухових галюцинацій загрозливого змісту. Описано випадки професійного та муситуючого делірію. Зафіксовано епізоди психомоторного збудження, яке змінюється адинамією.

Хронічній стадії (на тлі післяенцефалітичного паркінсонізму) властива загальмованість усіх психічних процесів, передусім мислення та спонукань. Можливі депресивні стани із суїцидальними тенденціями. Інколи спостерігають ейфорію. Такі хворі критично ставляться до змінення психічного стану. Деменція при епідемічному енцефаліті розвивається відносно рідко.

Комариний (літньо-осінній) японський енцефаліт

Гострому періоду японського енцефаліту притаманні різні прояви потьмарення свідомості: деліріозні епізоди, стан аментивної сплутаності свідомості, присмерковий стан, що розвиваються як у період гарячки, так і після зниження температури тіла. Можливі сопор і кома. Значно рідше розвиваються гострі психози з галюцинаторно-параноїдним і депресивним синдромами. Після зникнення гострих психотичних проявів у хворих виявляють амнестичні розлади на період хвороби. Наслідки японського енцефаліту досить різноманітні. Поряд з неврологічною симптоматикою (парез, параліч, розлади мовлення, синдром Паркінсона) спостерігають психічні розлади органічного походження: амнестичний (Корсакова), дементний синдроми.

Кліщовий (весняно-літній) енцефаліт

Психотичні розлади гострого періоду кліщового енцефаліту практично не відрізняються від таких при епідемічному і японському. Спостерігають синдроми потьмарення свідомості (деліріозні й аментивні розлади, що супроводжуються психомоторним збудженням). Психічні розлади розвиваються на тлі вираженої неврологічної симптоматики. Для хронічної стадії характерні кожевніковська епілепсія, а також психосенсорні порушення, присмеркові стани. Інколи розвиваються шизофреноподібні розлади.

Особливості психічних розладів при окремих інфекційних хворобах СНІД

Психічні порушення при СНІДі досить різноманітні й охоплюють практично весь спектр психопатологічного реагування з явним переважанням органічного психосиндрому та деменції.

У хворих на СНІД за кілька місяців, а інколи і років, до маніфестації хвороби спостерігають апатію, відчуття самотності, сонливість. З розвитком хвороби з'являються гарячка, нічне потіння, діарея, лімфаденопатія, пневмонія тощо. Важливою причиною психічних порушень є реакція особистості на факт захворювання, що проявляється афективними розладами, психологічною дезорганізацією.

На початку хвороби розвиваються функціональні психічні порушення: тривога, депресія із суїцидальними намірами, сенестопатично-іпохондричні розлади, переживання втрати перспектив на майбутнє. Тривога поєднується з ажитацією, панікою, безсонням, анорексією, відчуттям гніву.

Якщо захворювання маніфестує, з'являється різноманітна психопатологічна симптоматика, як у разі ендогенного психозу: галюцинації, підозрілість, хворобливі ідеї переоцінки власної особистості, маячні ідеї, асоціальні вчинки тощо. Ця симптоматика передує органічному ураженню головного мозку, деменції. Для СНІДу характерні також обсесивно-компульсивні розлади: хворі шукають у себе специфічну висипку або плями, їх турбують нав'язливі думки про смерть, згадки про сексуальних партнерів, від яких вони могли заразитися, побоювання, що самі можуть заразити рідних побутовим шляхом.

Майже в половині випадків СНІДу розвиваються симптоми органічного ураження головного мозку: дифузна енцефалопатія або підгострий енцефаліт. З часом хворі стають не здатними концентрувати увагу, втрачають пам'ять на теперішні та минулі події, самокритику. Формуються органічний психосиндром, деменція. Протягом кількох місяців вираженість симптомів посилюється, порушується свідомість, виникають епілептиформні судомні напади, нетримання сечі та калу, розвивається кома, і хворий помирає.

 
<<   ЗМІСТ   >>