Повна версія

Головна arrow Медицина arrow Психіатрія і наркологія

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Грип

Ступінь поширення грипозного психозу залежить від епідеміологічної ситуації. Психози при грипі розподіляють на гострі та протраговані. Гострий психоз проявляється синдромами потьмарення свідомості за аментивним і деліріозним типами. Аментивний синдром може розвинутися на висоті температури тіла, а також після її нормалізації. Аменція може поєднуватися з деліріозною, галюцинаторно-параноїдною або кататонічною симптоматикою. Значно рідше спостерігають деліріозний синдром без аментивності. Тривалість гострих грипозних психозів — від кількох годин до 3—5 діб.

Одужання супроводжується тяжкою психічною і соматичною астенією, що досить довго зберігається після зникнення психотичних розладів.

У клінічній картині протрагованих грипозних психозів домінують афективні розлади, що проявляються тривожно-депресивним і депресивно-іпохондричним станами з уривками маячних ідей переслідування, самозвинувачення, шкоди. Рідко спостерігають маніакальні стани з елементами сплутаності свідомості та психомоторного збудження.

Афективні розлади мають зворотний характер. Для них властива емоційно-гіперстетична слабість, що проявляється надмірним збудженням, дратівливістю, емоційною лабільністю, головним болем, розладами уваги, розгубленням тощо.

Протрагований психоз може також проявлятися тривалими галюцинаторно-параноїдними станами, за яких виникають як справжні, так і псевдогалюцинації, маячні ідеї переслідування, фізичного та психічного впливу. Хворі переконані, що перебувають під впливом спеціальних апаратів, пристроїв, людей з надприродними здібностями та ін. Тривалість протрагованого психозу — від кількох тижнів до кількох місяців.

Одужують такі хворі поступово. Поряд з тривалою астенією можуть спостерігати коливання настрою від стану депресії з підвищеною дратівливістю, плаксивістю до гіпоманіакальних розладів. У разі тяжкого перебігу грипу з органічними змінами головного мозку грипозний психоз може призвести до органічного психосиндрому — як тимопатичного, так і дементного, а також психопатоподібних змін особистості.

Пневмонія. Психотичні розлади при пневмонії зумовлені інтоксикацією, гіпоксією і нейрорефлекторним впливом на головний мозок. На початку захворювання розвивається астенічний симптомокомплекс: загальна млявість, надмірна дратівливість, гіперестезія, емоційна лабільність, головний біль, розлади сну, порушення сухожилкових і періостальних рефлексів, гіпергідроз, акроціаноз, червоний дермографізм, тремор пальців рук.

У маніфестний період найчастіше виникає деліріозний синдром (“гарячковий делірій”) з яскравими зоровими галюцинаціями та психомоторним збудженням. За тяжкого перебігу хвороби може розвинутися аментивний синдром з порушенням орієнтації, недоосмисленням того, що відбувається навколо, аментивним мовленнєвим безладом, маячними ідеями переслідування, страхом, психомоторним збудженням. Зменшення вираженості психопатологічної симптоматики не завжди збігається зі зниженням температури тіла. Після психотичного епізоду спостерігають тривалий астенічний синдром.

Ревматизм. Психопатологічні прояви залежать від стадії ревматичного процесу. Непсихотичні розлади проявляються астенічним синдромом, неврозо- і психопато- подібним станами в поєднанні з депресивними й іпохондричними реакціями.

При нейроревматизмі у хворих чітко виражені фізична і психічна астенія, дратівливість, плаксивість, страх, тривожно-тужливий настрій. Спостерігають такі психо- сенсорні розлади: метаморфопсія, мікро- і макропсія, поява кольорових смуг і плям перед очима, порушення схеми тіла, сприйняття просторового розташування об'єктів, загальмованість мислення і рухів.

В активну фазу ревматизму можливий гострий психоз, що проявляється деліріозним, онейроїдним, аментивним синдромами, присмерковим станом свідомості. Особливістю гострого ревматичного психозу є численні психосенсорні розлади та виражена гіперестезія. Вихід із такого стану збігається із згасанням запального процесу, але після цього ще довго зберігаються астенодепресивні й астеноіпохондричні прояви.

Протрагований і хронічний психози розвиваються у хворих на ревматичний менінгоенцефаліт і церебральний ревмоваскуліт. Вони проявляються галюцинаторно- параноїдним, депресивно-параноїдним, сенестоіпохондричним, епілептиформним і кататонічним синдромами, а також неврологічною симптоматикою. При ревматичній хореї спостерігають розгальмованість потягів і ейфорію.

 
<<   ЗМІСТ   >>