Повна версія

Головна arrow Медицина arrow Психіатрія і наркологія

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

НАРКОМАНІЯ І ТОКСИКОМАНІЯ ВИЗНАЧЕННЯ ОСНОВНИХ ПОНЯТЬ

Поняття “наркотик” має різне трактування. У медичному сенсі — це речовина, здатна спричинити хімічну залежність, в юридичному — речовина, що визнана такою згідно з міжнародними конвенціями або національним законодавством. Обіг наркотичних речовин суворо регламентовано законами та підзаконними актами.

На Заході прийнято розподіляти наркотики на важкі (героїн, ЛСД, кокаїн) та легкі (маріхуана). За незаконний їх обіг або вживання передбачено кримінальну відповідальність.

Наркоманія — систематичне вживання наркотичних препаратів. У розвитку наркоманії розрізняють дві стадії:

  • — психологічної залежності;
  • — фізичної залежності від наркотика.

Токсикоманія — систематичне вживання психоактивних препаратів, які не включено в список наркотиків.

Полінаркоманія (політоксикоманія) — систематичне вживання двох або більше психоактивних речовин. Під час формулювання діагнозу зазначають основну речовину.

Фізична залежність — залежність від будь-якого хімічного агента (наркотика, алкоголю, тютюну), зумовлена включенням його в обмін речовин. Фізична залежність спричинює підвищення толерантності та абстинентний синдром.

Психічна залежність — постійне або таке, що з'являється періодично, бажання вживати психоактивну речовину. На поведінковому рівні проявляється у вигляді неможливості контролювати її вживання. Така залежність характерна для початкових стадій наркоманії.

Абстинентний синдром — комплекс симптомів, які виникають у разі припинення вживання психоактивної речовини. Це один із проявів фізичної залежності. Характер абстинентного синдрому залежить від виду психоактивної речовини. Найтяжчі аб- стинентні синдроми спостерігають у хворих на наркоманію, що вживають опіатні наркотики, дещо легші — в осіб, які зловживають канабіолами та стимуляторами.

Толерантність — зниження реакції на дозу психоактивної речовини під час її систематичного вживання.

Психоактивна речовина — речовина, що в разі її вживання впливає на емоційні реакції або пізнавальні функції. До психоактивних речовин належать також наркотики, алкоголь, тютюн і психотропні препарати, що їх застосовують у психіатрії. Цим терміном об'єднано речовини, які не обов'язково зумовлюють залежність.

Пошуковий полінаркотизм — вживання різних психоактивних речовин підлітками, зазвичай без формування залежності. Є одним із проявів типово підліткових психологічних реакцій, унаслідок яких може сформуватися хімічна залежність.

 
<<   ЗМІСТ   >>