Повна версія

Головна arrow Медицина arrow Психіатрія і наркологія

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Амфстамінопа наркоманія

Форма: таблетки aktedrine, benzedrine, psychedrinum, psychoton. desoxyn. methe- drinc, tonedrone, sydnophenum, sydnocarbum та in.

Амфетаміни (фенілалкіламіни) є стимуляторами нервової системи. їх призначають для підвищення працездатності, усунення втоми. За фармакологічним ефектом близькі до адреналіну: зумовлюють викид дофаміну з пресинаїїпічної мембрани.

Ефект від вживання амфетамініи подібний до ефекту від ефедрону. тче м'якішій. Не буває І фази сп'яніння. Через 10—15 хв після введення підвищується настрій, з'являється бажання працювати, зникає сонливість. У разі передозування спостерігають балакучість, стереотипію, непосидючість, тремор, тахікардію, інколи фрагментарні маячні ідеї ставлення і переслідування, ілюзії та галюцинації (переважно слухові).

За хронічного вживання порушується сон. і хворі намагаються його нормадізува- ін за допомогою відповідних лікарських засобів.

Наслідки амфетамінової наркоманії такі самі, як і при сфедроновій.

Погрібно розрізняти амфетамінову наркоманію й епізодичне вживання препаратів цієї групи під час інтенсивної робот. У цьому разі їх призначають у помірних дозах, перевагу віддають пролонгованим засобам (сиднокарб. енлнофен). Після її виконання вживання стимуляторів припиняють.

Екстазі

Екстазі (метилдіоксимстамфстамін) — препарат, який порівняно нещодавно з'явився на Заході.

Форма: таблетки або капсули по 75—100 мг.

Препарат виявляє амфетаміноподібний ефект, але з короткочасними релаксацією і підвищенням настрою. Діє кілька годин. Характерні ознаки сп'яніння: нежить, сухість слизових оболонок, втрата апетиту', тахікардія, підвищення артеріального тиску.

За систематичного вживання цього препарату порушується сон. Хворі стають тривожними, дратівливими. Зазнають ураження печінка, серце, знижується імунітет, спостерігають виснаження організму. Зафіксовано випадки судомних станів і смерті внаслідок виснаження та дегідратації.

Зловживання кофеїном

Порушення, зумовлені вживанням кофеїну, класифікують таким чином.

За DSM-ІV

  • 305.90 — Інтоксикація кофеїном.
  • 292.89 — Стан тривоги, спричинений кофеїном.
  • 292.89 — Розлади сну, спричинені кофеїном.
  • 292.9 — Неуточнений розлад, пов'язаний із вживанням кофеїну.

За МКХ-10 кофеїн включено до групи стимуляторів (див. вище).

В Україні переважно серед антисоціальних і кримінальних груп молоді набуло поширення вживання кофеїну в надмірних дозах.

Спосіб вживання: чай (50 г і більше заварки на 1 л води). Інколи готують надміцну каву (кавовий кисіль), їдять кавову гущу, курять заварку.

Сп'яніння нагадує маніакальний стан. Якщо чай надто міцний (чефір), виникає стан, що нагадує ефедроновий “прихід”. Після цього з'являються збудження, приплив сил, активізуються інтелектуальна та фізична сфери. Збільшується відчуття голоду, може виникати біль у шлунку. У разі передозування —тахікардія, тремор, неможливість сконцентрувати увагу на тривалий час. У людей з органічними ураженнями головного мозку можуть виникати судоми.

Дуже часто чефір вживають одночасно з алкоголем (напідпитку).

Наслідки хронічного вживання подібні до таких при амфетаміновій наркоманії. Окрім того, розвиваються гіперацидний гастрит і пептична виразка шлунка.

 
<<   ЗМІСТ   >>