Повна версія

Головна arrow Медицина arrow Психіатрія і наркологія

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Депресивний невроз

Термін “невротична депресія” ввів Е. Крепелін (1885). У клінічній структурі її переважає депресивний синдром на астенічному тлі. Депресія не має вітального характеру, її прояв ситуаційно залежний. Туга неглибока, не буває брадикінезії (загальне сповільнення рухів), слабко виражені соматовегетативні стигми. Добова динаміка зворотна порівняно з ендогенною депресією (при неврозі стан погіршується у вечірні години). Найчастіше депресивний невроз розвивається у пізньому віці та пов'язаний з певною ситуацією. Характерні дифузні іпохондричні й астенічні скарги, сльоз- ливість, порушення сну із частим прокиданням. У ці проміжки з'являється тривога, виникають серцебиття, страхи, побоювання за своє життя або суїцидальні думки з тенденцією до їх реалізації.

Іпохондричний невроз

Основним клінічним проявом іпохондричного неврозу є формування неадекватно перебільшеної заклопотаності станом власного здоров'я. Облігатні компоненти клінічної картини іпохондричного неврозу: сенестопатії, афективні розлади, порушення мислення за типом надцінності.

Невроз страху

Характеризується розвитком відчуття страху із чіткою фабулою за наявності достатньої критики. На тлі гострих нападів страху хворі можуть втрачати здатність до критики, тому вважають небезпеку реальною. Фобічний невроз у “чистому” вигляді, без обсесивного компоненту, вирізняється пасивним характером реагування.

Анорексія та булімія

Anorexia nervosa (W. Gull, 1868) характеризується свідомою відмовою від їжі. Патогенетичним механізмом є дисморфофобія, або дисморфоманія, що проявляється патологічним переконанням у наявності надлишкової маси тіла. Найчастіше анорексія розвивається в жінок.

Характерні соматовегетативні компоненти: аменорея, зниження артеріального тиску, брадикардія, сухість шкіри, гіпотермія, метаболічний алкалоз. Зазвичай захворювання починається в пубертатному або постпубертатному віці (14—18 років).

Нерідко анорексія чергується з патологічним потягом до їжі, який має характер нав'язливості — невротична булімія. Останню потрібно диференціювати від психо- тичної булімії як прояву шизофренії.

Дисморфофобічний невроз

Досить рідкісна форма неврозів, що характеризується появою надцінних думок про зміну власного тіла, потворність, фізичні вади. Ці думки підлягають частковій критиці та ситуаційній корекції, однак мають стійкий характер.

 
<<   ЗМІСТ   >>