Повна версія

Головна arrow Медицина arrow Психіатрія і наркологія

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Невротичні порушення функцій систем і органів (системні, органічні неврози)

Усі види неврозів супроводжуються масивною вегетосоматоневрологічною симптоматикою. Остання дає змогу говорити про так званий загальний психогенний синдром вегетосудинної дистонії. Разом з тим у частини хворих спостерігають мономорфну “приналежність” невротичних переживань до тих або тих систем і органів. Варто зазначити відносну правомірність термінів, які стосуються “неврозів внутрішніх органів”. Тому наведена термінологія має не так теоретичне, як практичне значення. Вона може бути застосована під час диференціальної діагностики та лікування в разі помітного переважання хворобливих відчуттів і функціональних порушень органів і систем.

Кардіоневроз характеризується кардіалгіями, перебоями в роботі серця, що не мають кардіогенного або вертеброгенного походження. Вони супроводжуються афективними переживаннями (страх перед фізичним навантаженням, інфарктом міокарда, зниженням життєздатності, страх залишитися наодинці та ін.).

Ларингоспазм — відчуття задухи через психотравмівну ситуацію.

Гінервентиляційпий синдром — збільшення частоти дихання (суб'єктивне відчуття нестачі повітря).

Невротичне ікання — рідкісна форма, найчастіше виникає у людей з низьким інтелектуально-освітнім рівнем.

Синдроми порушень функції органів травлення: спазм стравоходу, кардіоспазм, відрижка, блювання, гастралгія, кишкові кризи.

Невротична полакіурія — надто часте сечовипускання без ознак органічного ураження сечової системи.

Невротичний сурдомутизм — періодична ситуаційна глухонімота.

Невротична анестезія — функціональні розлади поверхневої чутливості, найчастіше за типом “панчіх”, “рукавичок” та ін.

Диференціальна діагностика

Неврози в клінічній практиці потрібно диференціювати від психозів, насамперед шизофренії, та від психопатій відповідного кола. Складнощі диференціальної діагностики зумовлені низькою специфічністю невротичної симптоматики. Невротичні синдроми спостерігають практично при всіх психічних порушеннях і в більшості випадків соматоневрологічних розладів.

Основні принципи диференціювання невротичних синдромів: збереження орієнтації, усвідомлення хвороби та хворобливої симптоматики; збереження фундаментальних властивостей особистості, поведінки; зв'язок динаміки хворобливих переживань із зовнішньою ситуацією.

Диференціальна діагностика основних синдромів і клінічних форм неврозів (невротичних розладів)

Диференціальну діагностику астенічного синдрому невротичного генезу потрібно проводити з проявами цього синдрому при ендогенних захворюваннях, психо- патіях, органічних ураженнях головного мозку. Астенічний стан є частим варіантом дебюту шизофренії. При цьому характерні поглиблення астенічного синдрому, менша його залежність від умов життя хворого, чітко виражені елементи апатії, гіпобулії, емоційного збіднення.

Астенічний синдром у структурі відповідної форми психопатії характеризується постійністю, посилюючись під впливом інтеркурентних шкідливих чинників. У межах органічних, особливо при травматичних ураженнях мозку, він характеризується експлозивністю, вибуховістю афекту зі швидким виснаженням, чіткими вегетативними та мнестичними порушеннями.

Обсесивний синдром невротичного генезу потрібно диференціювати від таких переживань при шизофренії й органічних ураженнях мозку. Характерними критеріями шизофренічних обсесій є: емоційна бідність, монотонність, ригідність, одноманітність, брак образності, велика кількість ідеаторних і моторних ритуалів, часто безглуздих, що не залежать від зовнішньої ситуації.

Нав'язливість нерідко спостерігають при хронічному підкірково-стовбуровому енцефаліті. У цьому разі за клінічними ознаками обсесивні переживання ближчі до насильницьких явищ. Вони стереотипні, і їх можна здолати.

Диференціювання проводять і щодо фобічного синдрому. Фобії в структурі шизофренії вирізняються інертністю, бідністю афективного забарвлення, систематизо- ваністю внаслідок приєднання ідсаторних і моторних ритуалів з елементами над- цінності. Фобії при енцефаліті зазвичай розвиваються на тлі чітких соматовсгетатив- них компонентів.

Складним є диференціювання іпохондричного синдрому невротичного генезу. Для цього синдрому в структурі шизофренії характерні незвичність, пишномовність і численні сенестопатії, часті дисморфофобії. Найбільшою мірою виражені (яскраві) сенестопатії при органічних захворюваннях, зокрема інфекційному ураженні мозку.

Синдром невротичної депресії характеризується змістовним відображенням психотравмівних обставин, посиленням депресивних переживань увечері, збереженням особистості, критичністю.

Критерії ендогенної депресії: втрата зв'язку з психогенним чинником, пара- нояльні ідеї вини, самоприниження, суїцидальні думки, “світлий проміжок” у вечірні години.

Найскладніше диференціювати масковані (соматизовані, ларвіровані) депресії. У цьому разі соматовегетативний симптомокомплекс потрібно диференціювати від відповідних порушень у межах вегетосудинної дистонії — як самостійного захворювання, так і синдрому органічних (судинних, травматичних, інфекційних) уражень головного мозку та соматичних недуг. Диференціальну діагностику проводять на підставі встановлення нозологічної належності певного синдрому.

 
<<   ЗМІСТ   >>